Steaua Bucuresti – FC Liverpool 1-1 in grupele Ligii Europa

Steaua a dominat pe Liverpool, dar a obtinut un punct datorita unui gol inscris cu sansa, dupa o eroare de incepator a campionului mondial Pepe Reina. Ros-albastrii pot aduce primavara in Ghencea de la Napoli, unde vor juca in ultima etapa a grupei K din Europa League.Steaua a remizat, joi, pe teren propriu, cu Liverpool, scor 1-1, in etapa a cincea din grupa K a Europa League, rezultat in urma caruia se mentine pe locul doi in clasament, cu sanse importante de calificare in 16-imile competitiei.Prima repriza nu a fost una cu prea multe realizari pentru Steaua, care, desi a avut 9 cornere, fata de unul singur al cormoranilor , nu a reusit sa-i dea emotii lui Reina.Singurele ocazii ale stelistilor au venit de la Bicfalvi, cap peste (16) si sut putin alaturi (42), iar Bogdan Stancu, desi a fost aproape inexistent pe teren, a ratat si el o mare sansa de gol (45), nereusind sa profite de un cadou facut de Kyrgiakos.Liverpool nu s-a prea omorat cu firea, dar a intrat la pauza cu avantaj, dupa ce a deschis scorul prin Milan Jovanovic (19), la o faza creata de Ryan Babel, care i-a intors in marginea careului pe Tanase si Latovlevici si a centrat perfect pentru lovitura de cap a sarbului.Imediat dupa pauza, Lacatus a mutat, trimitandu-l in teren pe Angelov in locul lui Bicfalvi, iar jocul Stelei a capatat ceva mai multa mobilitate si viteza in atac. Geraldo Alves ar fi putut egala dupa un corner al lui Tanase, dar Reina a fost la post (50).Steaua a continuat sa o domine pe Liverpool, iar in minutul 61 a venit si golul mult asteptat de ros-albastri . Cu largul concurs al portarului Pepe Reina, care a scapat printre picioare un balon trimis spre poarta cu capul de Eder Bonfim.Dupa gol, Steaua a continuat sa preseze in cautarea reusitei care sa aduca victoria si, totodata, primavara europeana mai aproape, in timp ce Liverpool a continuat sa nu impresioneze.Nicolita (70), Tanase (71, 86), Stancu (78) ar fi putut aduce primavara in Ghencea, dar Reina nu a mai gresit si a pastrat tabela la 1-1.Oricum, pentru stelisti vestile bune au venit si de la Utrecht, acolo unde echipa fundasului Mihai Nesu a remizat, 3-3, cu Napoli, rezultat cum nu se poate mai bun pentru Steaua, care ramane pe locul doi in grupa K, cu 6 puncte, trei mai putine decat Liverpool si doua mai mult decat urmatoarele doua clasate, care se afla la egalitate.In ultima etapa a grupei, Steaua joaca pe terenul lui Napoli, iar Utrecht va intalni pe Liverpool.