Steaua – FC Vaslui, 0-1. Wesley, toreadorul campionatului!

Steaua – FC Vaslui s-a incheiat cu scorul de 0-1, dupa un gol marcat de Wesleyin minutul 59. Meciul de vineri seara din Ghencea s-a jucat cu casa inchisa, in prezenta a 24.000 de spectatori. UPDATE: Steaua – FC Vaslui scor 0-1 (final)Wesley, toreadorul campionatului, aduce mare bucurie pentru Vaslui! Partida se incheie Final de meci, se cere demisia lui Stoichita. Ratare imensa a lui Temwanjera. Tatarusanu comite inca o greseala imensa, dupa ce a lasat poarta gola. Isi cere scuze de la fani. Ora 22.06: Mare ratare pentru Steaua. Florin Costea a avut timp sa suteze catre poarta parasita de Horia, care a avut o mare sansa.Ora 21.38: GOL Vaslui! Wesley inscrie cu capul in minutul 59. Wesley bifeaza a 29-a reusita in acest sezon al Ligii I la fotbal. La acest scor, Vasluiul egaleaza Steaua in clasament.Ora 21.26: A doua repriza incepe interesant, Steaua incearca sa faca pressing agresiv.Dupa 45 de minute, arbitrul sarb pune punct primei reprize.Ora 21.07: Steaua inearca sa lege atacurile si cu Geraldo Alves. Fanii Stelei si-ar dori ca echipa lor sa atace in valuri, insa foarte greu. Gino Iorgulescu si Gica Hagi urmaresc partida din tribuna.Ora 20.59: Minutul 37 a adus cea mai mare ocazie a Stelei. Raul Costin a centrat, insa Yero Bello a ratat intalnirea cu mingea.Ora 20.40: In minutul 18 al jocului. ocazie uriasa a lui Rusescu sa marcheze din interiorul careului, insa mingea a fost respinsa in corner. Pana la urma Stoichita a facut ce i-a cerut Gigi Becali: Nu l-a folosit pe Chiriches fundas dreapta.Ora 20.35: In primele 14 minute ale partidei Steaua – Vaslui, moldovenii ajung mai repede la poarta Stelei, iar ros-albastrii incearca sa construiasca pase. In minutul 10 al partidei, Steaua duce toti jucatorii in careul vasluienilor, insa este corner. Foarte multi brazilieni pe teren, foarte interesant fiind ca pe teren se vorbeste mai mult portugheaza decat romana.Ora 20.30: Se intalnesc lotul cu cea mai mare valoare, cel al Stelei, fata in fata cu lotul care are cele mai mari salarii, FC Vaslui. Primele sunt uriase pentru acest meci. Potrivit GSP, vasluienii vor primi 10.000 de euro pentru meci castigat, in vreme ce stelistii au 4.000 de euro, suma urmand a fi dublata daca inving si saptamana viitoare la Rapid.Ora 20.27:
Steaua se apara cu 10 oameni, fiind constienta de forta si puterea vasluienilor. Toti cei 10 se afla in preajma propriului careu in primele 5 minute ale partidei. Spectacol interesant in tribune. Cateva zeci de spectatori se mai afla inca la porti pentru a intra la meci.Ora 20.25: Steaua are 49 de puncte, FC Vaslui 46 de puncte. Steaua incearca de fiecare data sa construiasca din propria jumatate, asta se intampla si in debutul partidei cu Vaslui din aceasta seara,Ora 20.20: Steaua joaca in atac cu Tatu si Raul Rusescu. Ramane de vazut cum se va descurca si Gardos in postura de stopper. Trei puncte ar fi perfecte pentru FC Vaslui, la fel si pentru Steaua. Wessley este golgeterul din Liga I, Steaua are si cel mai bun marcator: Raul Rusescu.Ora 20.00: Mircea Sandu a declarat ca Vasluiul are o echipa buna, insa nu de titlu. Desi Vasluiul are un lot valoros, nu o vad mai departe de locurile 3-4 .Partida Steaua – Vaslui din aceasta seara este decisiva in lupta pentru titlu. Un rezultat de egalitate le va dezavantaja pe ambele echipe. 24.000 de stelisti se afla in Ghencea. Viorel Hizo, fost antrenor la Vaslui, a declarat ca echipa care va pierde meciul isi anuleaza sansele la campionat. Surprize in echipa de start a Stelei. Rusescu va fi titular, iar Mihai Costea va fi rezerva. Desi Gigi Becali nu a fost de acord, Mihai Stoichita a deci sa inceapa partida Steaua – Vaslui cu Raul Rusescu pe teren. Inainte, Gigi Becali l-a impus titular pe Mihai Costea. Desi a cedat, Becali i-a amintit lui Stoichita:
Joaca, ba, cu asta daca vrei! Dar daca Rusescu doarme, imediat il bagi pe Mihaita Costea .Viorel Lita, fost capitan al Stelei, nu i-a propus public lui Gigi Becali sa-si ia carnet de antrenor, insa i-a sugerat in gluma sa-si ia un astfel de document. Daniel Stanciu, director sportic la FC Vaslui a declarat: Cine vrea sa castige titlul trebuie sa invinga in seara asta. Din pacate avem cateva absente si s-ar putea sa conteze. Stafful tehnic a lucrat foarte bine, ramane sa demonstreze in teren. Vasluiul dispune de jucatori mult mai valorosi individual decat cei de la Steaua. a spus Daniel Stanciu.Echipa de start:Steaua: Tatarusanu – Geraldo, Chiriches, Gardos, Latovlevici – Bourceanu – Chipciu, Tatu, Radut, Tanase – RusescuRezerve: Stanca, Dananae, Balan, Florin Costea, Nikolici, Mihai CosteaSursa foto: steauafc.ro Clasamentul Ligii I inainte de aceasta partida: CLASAMENTSTEAUA 1ECHIPAMGM-GPP 1.CFR 1907 CLUJ2646-23522.FC STEAUA2634-19493.FC RAPID2642-22484.FC DINAMO2539-20465.FC VASLUI2642-24466.OTELUL GALATI2626-21427.PANDURII2637-27398.U CLUJ2534-2538