Steaua – Maccabi Haifa scor 4-2. Steaua a deschis drumul victoriilor pe National Arena!

Steaua a intalnit pe Maccabi Haifa pe National Arena in grupa J din Europa League. A fost ziua revansei! Absolut impresionanta peluza stelista, care a impins echipa catre succes. Victoria cu 4-2 in fata lui Maccabi Haifa vine dupa patru meciuri fara gol cu Ilie Stan pe banca Stelei.UPDATE (vineri)A fost o alta echipa, alta decat ne-a obisnuit in ultimele intalniri. Dupa incidentele de pe stadionul din Ploiesti, Steaua pare sa fi renascut din propria cenusa, facand posibila prima victorie romaneasca pe Arena Nationala.Sarbul Novak Martinovic a fost primit la meciul din Europa League ca un erou! Fanii sai cu siguranta il apreciaza si respecta pentru corectia aplicata suporterului de la Petrolul, care l-a lovit pe Galamaz. Nu mai putin de 40.000 de suporteri stelisti i-au ovationat numele si au adus cu ei chiar si un steag al Serbiei.Declaratii dupa meci (UPDATE):Narcis Raducan: Am trait intens meciul. A fost un meci extraordinar. Ma bucur ca prima victorie romaneasca pe National Arena a fost facuta de Steaua. Baietii au muncit mult si dupa foarte multi ani am revazut imaginea suporterului stelist cantand cu fularul in mana. Este un nou inceput pentru Steaua. Nu au mai fost greseli, a fost si ovictorie de orgoliu, pentru ca nu a fost usor acel 5-0. Ne va ajuta mult aceasta victorie. Preferam sa ne bucuram dupa meciul cu Chiajna. Speram acum ca suntem mai puternici. Echipa a aratat ca este bine pregatita, nu e usor sa castigi in fata lui maccabi Haifa in 10 oameni. Golurile inseamna enorm! Am intrat din nou in jocul calificarii. Speram sa avem aceleasi realizari si in campionat. Felicitari si pentru Vaslui. Va trebui sa ne luptam pentru calificare. Ilie Stan: Un meci nebun! Faptul ca jucatorii au castigat e un lucru pozitiv pentru spiritul Stelei. Nu stiu de ce am fost trimis in tribuna. Am strigat odata la tusier. Mi am dorit sa castigam la Haifa. Au venit multi suporteri, trebuia sa castigam. Acum sa vedem ce rezultate o sa urmeze. Pana la meciul cu Schalke avem meciurile cu Chiajna si Ceahlaul. E foarte bine pentru fotbalul romanesc ca si Vasluiul a castigat. Golul doi al lui tanase a fost senzational!Martinovic: E prima victorie a unei echipe romanesti pe National Arena. A fost un moment special pentru mine. Cand vezi ca sunt oamenii langa tine, cand suporterii sunt alaturi de mine… N-am vazut fanii veniti din Serbia, dar le multumesc. Da, suntem mai uniti dupa ceea ce s-a intamplat la Ploiesti. Suntem si mai puternici. La 3-2 mi-a fost frica. Bourceanu: Odata cu golurile s-au descatusat si suporterii. Important e ca noi sa invingem la Larnaca si sa tinem scorul egal la Schalke.UPDATE DE PE STADIONSunt 40.000 de oameni pe National Arena. Steaua este neinvinsa de 2 ani in Cupele Europene. De atunci Steaua a jucat mai peste tot acasa, insa nu a pierdut niciun meci, chiar daca a avut adversari precum Napoli, Liverpool sau Schalke.Este ziua revansei la doua saptamani dupa ce Steaua era umilita la Maccabi. Steaua incearca sa obtina prima victorie romaneasca de pe National Arena. Steaua se afla la 4 puncte de Haifa. Lipsesc Bigfaldi, Iliev, Prepelita.Steaua joaca in aceasta seara cu oechipa improvizata. Maccabi, cea mai iubita echipa din Israel, a facut 3 modificari fata de unsprezecele din etapa trecuta. Cosmaul Amsha, cel care a marcat 2 goluri, joaca si el pe National Arena.Steaua are suflu, incepe partida bine pe National Arena. Haiffa este pe locul al doilea, cu 4 puncte mai mult decat Steaua. Steaua nu a mai pierdut de 2 ani pe teren propiu in Cupele Europene.Steaua – Maccabi Haifa 4-2 UPDATE DE LA MECIFINAL DE MECI. Este primul succes al Stelei. Steaua se apropie la un singur punct in spatele lui Maccabi (cu 5 puncte), insa in urmatoarele doua meciuri trebuie sa scoata puncte. O revansa superba pe care echipa lui Ilie Stan o ia in fata lui Maccabi Haifa!Suntem in prelungirile unui meci de-a dreptul nebun. E o seara a revansei absolut speciala. Este prima victorie pe National Arena. Stadionul recreaza practic jocul.Min. 88: Martinovic este faultat, el este deaptfel cek care a schimbat starea psihica a Stelei.In sfarsit Ilie Stan poate sa zambeasca. Doua goluri marcate de Steaua in inferioritate numerica, ambele marcate de Cristi Tanase. Maccabi isi pierde de entuziasm, era normal sa se intample asa.Min. 85: Cartonas galben pentru Tanase pentru ca si-a dat jos tricoul.Min. 84: GOOOOOOOOOOOOL Tanase! Un eurogol al lui Tanase de la 26 de metri! Un meci teribil de frumos. Este 4-2! Steaua este la cateva minute de prima victorie romaneasca pe National Arena.Min. 82: Mihai Costea a tras mingea in poarta, insa este offside.Min. 81: Tanase trage pe mijlocul portii. Prinde portarul de la Maccabi.Min. 81: Meshumar trage superb, insa peste poarta.Min. 80: Mihai Costea a inaintat spre poarta adversa, insa nu reuseste decat un fault in atac.Min. 78: Corner. Pe National Arena se asteapta prima victorie a echipei noastre.Min. 77: Sunt minute grele pentru apararea Stelei, mai ales ca joaca cu un om in minus.Mai avem un sfert de ora de chin si speranta pe National Arena.Min. 74: Golasa suteaza, Stanca prinde.Min. 71: Amasha suteaza, prinde Stanca. 40.00 de spectatori incearca sa suplineasca absenta lui Florin Costea.Min. 70: 40.000 de oameni se ridica in picioare si incearca sa o impinga pe Steaua de la spate!Min. 69: Cartonas galben pentru Golasa.Min. 68: Ilie Stan a fost trimis in tribuna de arbitru din cauza protestelor violente.Min. 67: Rusescu pentru Tanase, Tanase a sutat aproape bine. A fost cat pe ce sa marcheze din nou. Meciul se incinge. Min. 65: GOOOOL Cristi Tanase. Este 3-2. Min. 64: Steaua joaca cu un om in minus. Sa vedem cata forta va mai avea Steaua in aceste ultime minute. Are un punct care nu o ajuta prea mult.Min. 62: Cartonas rosu pentru Florin Costea! O decizie absolut corecta, Costea pare astazi in afara jocului. Pacat de talentul e care l-a demonstrat si de golul frumos din aceasta seara.Min. 59: Golasa intra in careu, insa Stanca este pe linia portii. Ne indreptam catre ultima jumatate de ora de sperante mari.Min. 58: Golasa este pe tot terenul, joaca si in stanga si in dreapta. Golasa a fost vandut in prima faza pe 4 milioane.Min. 57: Brandan suteaza deasupra portii.Min. 54: Contraatac Maccabi, centrare a lui Katan, respinge Bourceanu.Suporterii stelisti aplauda, echipa lor are nevoie de un astfel de gest. Steaua este in continuare stinghera in momentul constructiei.Min. 52: Maccabi ataca acum, pericol in careul lui Stanca. Respinge foarte bine Rusescu.Fara Banel, Steaua si-a pierdut din energie. Este in continuare 2-2, un scor care le convine celor de la Maccabi.Min. 50: Golasa nu reuseste sa castige in fata lui Martinovic.A inceput a doua repriza.ESTE PAUZAMin. 45: Ocazie imensa pentru Steaua. Rusescu a sutat peste poarta. Atmosfera tensionata si trista pentru suporterii Stelei, care se uita infrigurati la egalul de pe teren, dupa ce echipa lor a condus la 2 goluri.Steaua trebuie sa ne arate ca are atitudine, Maccabi poate fi batuta! Sunt ultimele secvente din prima repriza. Trebuie sa castigam pentru a visa in continuare la primavara europeana.Min. 42: O prima repriza electrizanta pe National Arena. Lupta pentru locul 2 in grupa se joaca puternic. Maccabi ne surprind in continuare, iar stelistii nu au invatat nimic din greseli.Min. 40: Gol Katan, este 2-2. Este si vina lui Stanca. A luat 8 goluri in 3 meciuri. Stanca este un portar care s-a nascut rezerva!Min. 38: Inca o schimbare la Maccabi. Iese Boccoli, intra Vladimir Dvalishvili.Min. 36: Nicolici pentru Rusescu, insa ii pune pe contraatac pe cei de la Maccabi. GOL Meshumar. A fost un sut fara sansa pentru Stanca. Este 2-1.Min. 35: Recuperare Florin Costea, insa pierde mingea.Min. 33: Schimbare. Yampolsky a intrat pe teren in locul lui Vered.Pe banca Stelei nu sunt foarte multe sperante. Parca e Steaua 2 din urma cu doua sezoane!Inainte de meci, patronul Stelei, Gigi Becali, glumea afirmand ca adevarata razbunare la Haifa ar fi o victorie a Stelei cu 6-0.Min. 28: GOOOOL Florin Costea. Este 2-0. Ar putea fi prima victorie romaneasca! A marcat golul decisiv in campionat cu Otelul. Poate repeta performanta!Tatu acuza probleme de sanatate si este schimbat. Este intampinat de medic pe margine.Min. 27: Steaua este cea mai indisciplinata echipa din Europa League: are 3 cartonase rosii si 7 galbene.Min. 25: Tanase se lupta cu Golasa, cel care a pierdut un transfer de 4 milioane de euro.Min. 24: Isarelienii plimba linistiti mingea. Sunt condusi cu 1-0, insa mai au un punct in plus fata de Steaua.Min. 22: Steaua se lasa dominata, prefera contraatacul.Min. 13: Corner pentru Steaua. GOOOOOL Tatu. Marcheaza cu capul micutul Tatu, care a fost urias la aceasta faza. Gol senzational pe National Arena. Brazilianul este un transfer bun, dealtfel este meritul lui Meme Stoica. Min. 9: Atac al celor de la Maccabi. Respinge foarte bine portarul stelistilor atacul lui Golasa.Min. 7: Centrare Florin Costea, este prima ocazie de gol a stelistilor. Au fost la un pas de autogol cei de la Maccabi Haifa. Rusescu a intrat in centrul apararii.Min. 2: Seara incepe prost. Gardos nu a rezistat nici 2 minute pe teren si s-a accidentat.Echipele de start: Steaua: Stanca, Martinovic, Gardos, Geraldo, Latovlevici, Bourceanu, Brandan, Tanase, F. Costea, Tatu, M. CosteaRezerve: Tatarusanu, Lupu, Mustata, Rosu, Rusescu, Nastasie, NikolicMaccabi Haifa: Davidovitch, Meshumar, Buljat, Falach, Tawatha, Vered, Yahaya, Boccoli, Golasa, Amasha, KatanRezerve: Saranov, Dgani, Cohen, Yampolsky, Dvalishvili, Turgeman, Azrie