Steaua – Petrolul 2-1 (1-1). Bucurestenii au facut spectacol in repriza secunda

Steaua Bucuresti a invins pe Petrolul Ploiesti cu scorul de 2-1 intr-o partida contand pentru etapa cu numarul 29. In urma acestui rezultat, Steaua ocupa locul 5, la cinci puncte distanta de prima treapta a clasamentului ocupata de CFR Cluj.Primul gol al intalnirii le-a apartinut totusi oaspetilor, revelatia ploiestenilor, Hamza, punctand in minutul 32 cu o lovitura de cap, in urma unei lovituri de colt executate de pe partea dreapta a atacului Petrolului.Sapte minute mai tarziu Steaua a egalat prin Tibi Balan, fostul mijlocas al Sportului inscriind din interiorul careului dupa o pasa a lui Nikolic, unul dintre cei mai buni jucatori ai gazdelor.De altfel Nikolic avea sa aduca si victoria Stelei cu un gol in minutul 83, de aceasta data el fiind beneficiarul unui serviciu al lui Tibi Balan.Au evoluat urmatoarele echipe:Steaua Bucuresti: Tatarusanu – Bicfalvi, Iliev, Chiriches, Parvulescu – Chipciu (Radut ’65), Bourceanu, Balan – Tatu (Rusescu ’75), Nikolici, Fl. Costea (Tanase ’46). Antrenor: Mihai Stoichita.Petrolul Ploiesti: Hamutovski – Melinte (Straut ’71), Linares, Ben Djemia, Maxim – V. Negru (Stojimirovici ’63) – Oprita, Osiako, Mustivar, Boudjemaa – Hamza (Dina ’46). Antrenor: Gheorghe Multescu.