Steaua – Twente scor 0-1 in 16-imile Europa League

Partida Steaua – Twente a inceput la ora 22.05 pe Arena Nationala, contand in 16-imile Europa League. Stelistii lupta sa castige un meci greu, iar vremea nu este tocmai favorabila. Desi la Bucuresti fulguieste si este foarte frig, 55 de mii de spectatori se afla in tribune pentru a-si incuraja echipa.UPDATEFinalMin 92: Bicfalvi primeste galben.Sunt 3 minute de prelungire.Min 90: Iese Chadli, intra PletMin 85: Iese Janssen, intra BengtssonSuporterii inca mai spera, insa pe teren nu se intampla nimic.Min 84: Suteaza Mihai Costea putin peste poarta. Min. 75: Mihai Costea il inlocuieste pe Nikolici.Min 71: Tatu rateaza o pasa a lui Martinovici! Min 69: Nikolici cere penalty. Centralul englez nu-i acorda. Min 60: Stelistii si-au pierdut din elan, insa mai sunt 30 de minute de joc.Min 58: Ocazie a olandezilor, insa Steaua scapa cu fata curata. Min 54: Martinovici primeste cartonas galbenMin 53: Ola John deschide scorul. Olandezii ne conduc cu 1-0. Spectatorii au fost redusi la tacere doar pentru cateva momente.Min 47: Martinovici incearca un atac la poarta lui Mihaylov, trimite puternic in careu, insa olandezii resping.Steaua incepe a doua repriza in forta, face pressing in uralele suporterilor. Golul se lasa insa asteptat.Prima repriza se incheie cu scorul de 0-0. Nikolic incearca un pressing, toata lumea asteapta o minune din partea stelistilor.Min 42: O noua ocazie pentru Steaua. Nikolic suteaza pe langa poarta in urma unei faze la care a mai participat si Rusescu.Min 40: Tatu a recuperat o minge din suprafata de pedeapsa a oaspetilor, a fortat obtinerea unei lovituri de 11 metri, insa fara rezultat.Min 39: Corner Steaua.Min 36: Gafa Tatarusanu. Chadli suteaza mult pe deasupra portii.Min 34: Mare ocazie de gol a Stelei. Jucatorii Stelei rateaza oportunitatile de a inscrie.Min. 33: Olandezii au echilibrat partida imping jocul din ce in ce mai mult spre poarta lui Tatarusanu. Gazonul de pe Arena Nationala nu arata deloc bine si poate pune probleme ambelor echipe. Stelistii reusesc sa domine pana acum jumatatea adversa.Min 24: Twente ameninta poarta lui Tatarusanu, insa De Jong rateaza sutul decisiv din preajma careului de 6 metri.Min 21: Buna ocazie, am putea spune periculoasa a Stelei. Tatu suteaza din afara careului de 16 metri, insa portarul olandezilor a retinut fara probleme.Min 18: Steaua controleaza cu autoritate mijlocul terenului, preseaza in ofensiva incurajata de cei 15.000 de spectatori.Min 15: Prima faza cu adevarat periculoasa a fost in minutul 14 a sutului lui Rusescu, putin pe langa stalpul din dreapta al oaspetilor. Un minut mai tarziu Tatu forteaza intrarea in careul de 15 metri, insa defensiva olandeza inlatura pericolul.Gigi Becali a declarat la sport.ro ca vrea ca partida sa se termine cu scorul de 2-0, pentru a merge mai departe fara emotii. In opinia latifundiarului din Pipera, atacantii vor fi cei care vor marca. Nikolici da gol, e posibil. Eu vrea 2-0
ca sa mergem acolo fara emotii. Un 3-0 ar fi mai bun. Jucatorii foarte
bine fac daca isi doneaza primele. Atacantii dau goluri, Tatu, Nikolici,
Rusescu. Borcea mi-a urat succes cu doua ore inainte de meci. El zice
ca nu tine cu Steaua, nici eu nu pot sa tin cu Dinamo. Il sun dupa meci
si ii spun ca Steluta e calificata , a declarat Becali la Sport.ro.Olandezii au fost huiduiti de cei 55.000 de spectatori la intrarea pe teren. McClaren a declarat tot la sport.ro ca se asteapta la o atmosfera ostila si la un meci greu.

Ne asteptam la o atmosfera ostila, la un
meci greu, vreau o reactie din partea jucatorilor mei, mai ales dupa ce
am pierdut in ultimul meci din campionat. Steaua nu are ritm dupa 2
luni de pauza, dar nu e neaparat avantaj pentru noi.

Seara asta testam curajul jucatorilor nostri. Urmatorul meci e cu
Schalke, deci inca un meci tare, speram sa ne calificam , a anuntat
McClaren la Sport.ro. Echipe de start:Steaua (4-4-2) Tatarusanu – Dananae, Chiriches, Geraldo, Brandan – Rusescu, Prepelita, Bicfalvi, Tanase – Nikolic, TatuRezerve: Stanca, Iliev, Latovlevici, Martinovic, Radut, Mihai Costea, Florin CosteaTwente (4-3-3) Mihaylov – Cornelisse, Wisgerhof, Rosales, Douglas – Brama, Fer, Janssen – Chadli, De Jong, Ola JohnRezerve: Boschker, Bengtsson, Leugers, Buysse, Roseler, Bajrami, Plet