Steaua a fost eliminata din Liga Europa dupa infrangerea de la Napoli

nbsp;

Steaua era singura reprezentanta a Romaniei cu sanse de calificare in primavara europeana si pentru a realiza acest obiectiv avea nevoie de un egal la Napoli. quot;Ros-albastrii quot; au visat la o noua calificare, dupa patru sezoane, dar nu au rezistat decat 93 de minute pe San Paolo.

Steaua a pierdut cu scorul de 0-1 meciul cu Napoli, din ultima etapa a grupei K din Europa League, si a ratat calificarea in primavara europeana. De ce s-au temut mai mult, stelistii nu au scapat, primind golul care i-a scos din Europa in prelungiri.

In prima repriza, Steaua a jucat curajos, s-a aparat pe doua linii, dar a si urcat periculos in atac cand a avut ocazia. Ricardo Gomes a irosit cea mai mare ocazie a quot;ros-albastrilor quot;, in minutul 15, cand, primind de la Surdu si ramanand singur cu De Sanctis, a intarziat sutul, permitandu-le aparatorilor adversi sa-i inchida unghiul si sutand apoi alaturi.

In prima jumatate de ora, napoletanii nu au reusit sa-si creeze ocazii doar Cavani, profitand de o greseala a lui Szekely, sutand la poarta, insa mult peste (10). In ultimele 15 minute, Steaua a inceput sa cedeze deliberat teren, permitand adversarei sa puna tot mai mare presiune, dar nici Napoli nu s-a hazardat prea mult in atac, dand dovda de o surprinzatoare lipsa de incisivitate pentru o echipa pe care doar victoria o poate duce in primavara europeana.

In partea a doua, Napoli a quot;inclinat quot; terenul spre poarta lui Tatarusanu, care a retinut in doi timpi in fata lui Cavani (52) si mai apoi a salvat o minge pe care a vazut-o tarziu la o lovitura libera (57).

In ultima jumatate de ora Steaua a abandonat orice intentie ofensiva si a cazut in aceeasi capcana ca la Bucuresti, asteptand atacurile in valuri ale napoletanilor. Alegere riscanta a lui Lacatus, avand in vedere faptul ca Napoli este recunoscuta pentru forcingul din repriza a doua. Steaua a avut si noroc, Maggio ratand de putin vinclul (82), cu o lovitura de cap, iar Cavani luand la tinta bara (83), dar nu a reusit sa marcheze la singura faza consistenta la poarta lui De Sanctis (85).

Tatarusanu a aparat excelent la un sut al lui Sosa (88), insa de ce le-a fost frica stelistilor nu au scapat, primind gol in minutul 90+3, cand Cavani a inscris cu capul, dupa un corner.

NAPOLI – STEAUA 1-0

Componenta echipelor:

Napoli: De Sanctis – Campagnaro (Sosa 52), P. Cannavaro, Aronica – Maggio, Yebda (Dumitru 68), Pazienza, Vitale (Dossena 79) – Zuniga, Cavani, Hamsik. Antrenor: Walter Mazzarri.

Steaua: Tatarusanu – Bonfim, Martinovic, Geraldo Alves, Latovlevic – Gardos (Bicfalvi 65) – Szekely (Matei 90+4), Ricardo Gomes, Angelov (Radut 89), Surdu – Stancu. Antrenor: Marius Lacatus.