Steaua a uitat drumul spre victorie in campionat

Steaua a remizat, sambata, pe teren propriu, scor 2-2, cu FC Timisoara, la primul meci al lui Dorinel Munteanu in Ghencea, si a ajuns la al 11-lea meci consecutiv fara victorie.STEAUA – FC TIMISOARA 2-2 (D. Moreno 69, Radoi 78 / Goga 51, Badoi 77)Steaua: Zapata – Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin – Nicoli 355;a (Szekely 59), Radoi, Tiago (Lovin 46), Neaga – Kapetanos (B. Stancu 78), Dayro Moreno. Antrenor: Dorinel Munteanu.FC Timisoara: Pantilimon – Badoi, Luchin, Cisovsky, Latovlevic – Stancu, Borbely, Art. Karamian (Arm. Karamian 84) – Bucur (David Sanchez 90+3), Parks (Bonfim 90+2), Goga. Antrenor: Dusan Uhrin.Cartonase galbene: Radoi 74, Lovin 76, Ogararu 82, Szekely 90+3 / Badoi 33, G. Bucur 58, Borbely 59Arbitri: Cristian Balaj – Cristian Nica, Ioan OnicasStadion: Steaua; Spectatori 15.000 Cum s-au marcat golurile:0-1, minutul 51: Dorin Goga l-a invins pe Zapata cu un sut de la 12 metri pe jos.1-1, minutul 69: Kapetanos a sutut puternic de la marginea careului, Pantilimon a respins in exterior, Szekely a centrat in careul mic, de unde Dayro Moreno a reluat simplu cu o lovitura de cap.1-2, minutul 77: Valentin Badoi a executat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri direct in vinclul por 355;ii lui Zapata.2-2, minutul 78: Radoi a reusit sa aduca egalarea cu un sut pe jos de la 18 metri in dreapta lui Pantilimon.In minutul 16, Dayro Moreno a ratat cea mai mare ocazie a meciului cand a trimis in bara laterala din numai trei metri, desi nimeni nu se mai afla in poarta timisoreana. Acelasi Moreno a mai avut o bara in minutul 89, atunci cand sutul sau a nimerit stalpul din stanga por 355;ii lui Pantilimon. Atacantul Stelei s-a accidentat la ultima faza a partidei, fiind scos de pe gazon pe targa.In urma incidentelor din timpul primei reprize, Peluza Nord s-a golit, majoritatea fanilor din acele sectoare parasind stadionul, in timp ce doar cateva sute au preferat sa vada jocul de la Tribuna a II-a. Luptele dintre suporteri si jandarmi au continuat si in afara stadionului, acolo unde jandarmii au reusit cu greu sa calmeze spiritele.Dupa golul marcat de Goga in minutul 51, spectatorii l-au injurat pe patronul Stelei, Gigi Becali, iar apoi au scandat minute in sir numele lui Marius Lacatus, fostul tehnician al forma 355;iei din Ghencea.Forma 355;ia timisoreana a fost incurajata de aproximativ 200 de suporteri in Ghencea, care si-au incurajat favori 355;ii in mod civilizat pe tot parcursul meciului.Dorinel Munteanu s-a aflat prima oara pe banca Stelei intr-un meci disputat in Ghencea. Tehnicianul de 40 de ani a fost prezentat oficial pe 27 octombrie, iar de atunci a condus forma 355;ia din Ghencea in trei partide oficiale, de doua ori in campionat si odata in Liga Campionilor, toate in deplasare, inregistrand doua egaluri si o infrangere.Fanii Stelei i-au ironizat pe timisoreni afisand doua bannere referitoare la lupta pentru ob 355;inerea palmaresului a forma 355;iei bana 355;ene: Pe Zambon l-a 355;i renegat, de blazon v-a 355;i lepadat, si iubi 355;i la nesfarsit, un hibrid , Un oras fara onoare, ori asta nu va doare? si Politehnica e moarta .La partida au asistat printre al 355;ii si Victor Pi 355;urca, Viorel Paunescu, Anghel Iordanescu, Dumitru Dragomir, Iosif Rotariu sau Dumitru Dumitriu.Arbitrul Cristian Balaj a mai condus la centru o singura partida dintre Steaua si FC Timisoara, disputata pe 27 noiembrie 2004, tot in etapa a 15-a si incheiata la egalitate, scor 1-1. Per total, centralul a condus 25 de meciuri ale Stelei in Liga I, iar ros-albastrii au inregistrat 12 victorii, 9 egaluri si 4 infrangeri. De cealalta parte, cu Balaj la centru, bana 355;enii au disputat in campionat 16 jocuri si au inregistrat 4 victorii, 6 egaluri si 6 infrangeri.Atacantul Timisoarei, Dorin Goga, a marcat in acest meci al doilea sau gol impotriva Stelei din cariera, dupa ce in turul edi 355;iei trecute de campionat, cand era legitimat la Universitatea Cluj, a inscris golul victoriei pentru echipa sa, scor 2-1, pe teren propriu, intr-un joc disputat pe 27 octombrie 2007. De altfel, acesta a fost dorit in Ghencea de Becali, insa in urma mai multor declara 355;ii date in cazul Valiza , tranzac 355;ia a esuat.Dorin Goga a ajuns la al treilea gol stagional pentru FC Timisoara, in timp ce Badoi a bifat a doua reusita. De partea cealalta, Dayro Moreno a ajuns la cota 3 in clasamentul golgheterilor, iar Mirel Radoi a inscris primul sau gol din acest sezon. De altfel, Radoi nu mai marcase in primul esalon pentru Steaua de pe 12 noiembrie 2006, atunci cand a inscris din penalty, in minutul 82 al jocului cu FC Na 355;ional, scor 6-0.In echipa de start a Stelei a fost folosit un fost jucator al celor de la Timisoara, Banel Nicoli 355;a, in timp ce pentru oaspe 355;i au fost titulari doi fosti stelisti: Stelian Stancu si Valentin Badoi. in lotul forma 355;iei din Ghencea se mai afla al 355;i trei fotbalisti care in trecut au evoluat pentru FC Timisoara: Ifeany Emeghara, Ovidiu Petre si Mihai 355;a Plesan.Steaua a ajuns la cel de-al 11-lea meci fara victorie in toate competi 355;iile. Astfel, in campionat ros-albastrii nu au mai cunoscut victoria de sapte meciuri, din care sase au fost remize, in Liga Campionilor au ob 355;inut o remiza si doua infrangeri, iar in Cupa Romaniei au fost elimina 355;i din 16-imile de finala de Sportul Studen 355;esc. Ultima victorie oficiala a forma 355;iei din Ghencea s-a inregistrat pe 21 septembrie, atunci cand a dispus pe teren propriu, scor 4-0, de Gaz Metan Medias, in cadrul etapei a 8-a a primei divizii.Dupa acest rezultat, Steaua a ajuns la 25 de puncte acumulate si se afla pe locul 4, in timp ce Timisoara are acelasi punctaj, insa un golaveraj inferior, ocupand pozi 355;ia a 5-a.