Steaua adusa cu picioarele pe pamant in grupele Ligii Campionilor

Formatia masculina de handbal Steaua MFA a fost invinsa, duminica, de gruparea spaniola Portland San Antonio, scor 28-29 (15-14), in cadrul unui meci din Grupa E a Ligii Campionilor disputat in Sala Sporturilor din Buzau, transmite corespondentul NewsIn.Pentru Steaua au punctat: Alin Sania (7), Marius Stavrositu (4), Andrei Cian (4), Bozo Rudic (3), Marius Novanc (3), Predrag Vujadinovic (3), Ionut Georgescu (2), Bozidar Nadoveza (2).Stelistii, condusi din teren, dar si de pe banca de Bozo Rudic, au inceput meciul intr-un ritm alert, datorita in mare parte portarului Obrad Ivezic, care a reusit din prima secunda o parada. Nadoveza a punctat, dar cateva momente mai tarziu, Mazilu a ratat un sapte metri si implicit desprindere la doua goluri. Dupa aceasta ratare, cel care a finalizat aruncarile de sapte metri a fost antrenorul-jucator, Bozo Rudic. Ros-albastrii nu s-au lasat demoralizati si au continuat in acelasi ritm, punctand pe fiecare atac, in timp ce Ivezic a reusit in mare parte sa inchida poarta. In minutul 18, stelistii aveau un avantaj de 4 goluri, scor 12-8, moment in care tehnicianul spaniolilor a cerut time-out. Imediat dupa repaus, ibericii au reusit egalarea, scor 12-12. Pana la finalul repizei, romanii au mai reusit inca o data sa se desprinda la trei goluri, scor 15-12, dar scorul dupa primele 30 de minute a fost 15-14.In repriza secunda, handbalistii Stelei nu au mai avut aceeasi inspiratie, iar in minutul 38 ibericii au reusit pentru prima data sa se desprinda pe tabela la un gol, scor 18-19, dar stelistii au revenit datorita sarbului Ivezic, care in momentele cheie a inchis poarta. Cu sapte minute inainte de final, handbalistii de la Portland San Antonio au reusit inca o data sa preia conducerea, cu doua goluri diferenta, scor 25-27. in minutul 57, componentul formatiei Portland, Jakobsen, a primit cartonas rosu pentru cumul de eliminari. Cu toate acestea, ibericii au reusit sa mentina diferenta si scorul final a fost de 28-29.Pana acum, nicio echipa masculina din Romania nu a reusit sa se califice in grupele principale ale Ligii Campionilor. Formatiile Fibrex Savinesti, HCM Constanta si Dinamo Bucuresti au incercat, dar niciuna nu a reusit, iar Steaua Bucuresti are nevoie de cel putin un egal in ultimul meci al grupei pentru a ajunge intre cele mai bune 16 echipe ale Europei.In meciul tur, Portland San Antonio s-a impus cu scorul de 38-30 (19-14). in urmatorul meci, stelistii vor intalni in deplasare pe rusii de la Chehovskie Medvedi, partida programata pe 23 noiembrie. Steaua a reusit sa invinga echipa rusa in meciul tur, scor 34-32.