Steaua este liderul provizoriu al Ligii 1

Steaua a urcat pe primul loc in Liga I, cu 19 puncte, dupa ce a trecut, pe teren propriu, de Gaz Metan Medias cu scorul de 4-0. Golurile au fost marcate de Semedo, care a reusit o dubla, Banel Nicolita si Pantelis Kapetanos, care au stabilit scorul final al partidei.Steaua a inceput partida de pe teren propriu impotriva nou-promovatei Gaz Metan Medias cu gandul de a se revansa in fata propriilor suporteri dupa infrangerea suferita la mijlocul saptamanii in Liga Campionilor.Bucurestenii au pus stapanire pe joc inca din startul partidei, primele ocazii de poarta neintarziind sa apara. Prima mare ocazie de gol s-a consemnat in minutul 5 atunci cand Ogararu paseaza in centru pentru Semedo, acesta trimite o centrare pe jos in careu, dar nici Bogdan Stancu si nici Dayro Moreno nu reusesc sa impinga balonul in poarta.Un minut mai tarziu Steaua deschide scorul in urma unei faze plecate de la combinatia Lovin – Bogdan Stancu. Ultimul ii paseaza lui Semedo care, scapat singur spre poarta lui Stetca, il executa pe acesta cu un sut precis de la 12 metri.Si dupa inscrierea golului, desfasurarea meciului ramane neschimbata. Steaua ataca cu fundasii la mijlocul terenului, insa nu mai reuseste faze clare de gol pana la sutul lui Dayro Moreno, pe spatiul portii in minutul 17.Dominarea clara a stelistilor avea sa se concretizeze in minutul 29. Banel Nicolita urmareste o minge degajata de Petre Marin si, profitand de greseala lui Semeghin, preia balonul, patrunde in careu si il invinge pe Stetca.Putea fi 3-0 doar cinci minute mai tarziu, cand Dayro Moreno trage superb cu exteriorul din afara careului, dar sutul cu efect loveste bara mediesenilor. Cateva momente mai tarziu trei jucatori ai Stelei scapa singuri cu Stetca, Stancu paseaza in fata portii goale lui Dayro Moreno, acesta marcheaza, dar arbitrul semnalizeaza offside.Nici dupa pauza Gaz Metan nu reuseste sa opreasca cu succes ofensiva Stelei, Bogdan Stancu si in doua randuri Dayro Moreno creandu-si noi oportunitati de a marca.In minutul 60 Moreno cedeaza locul in echipa lui Kapetanos si acesta avea sa fie co-autor la cel de-al treilea gol al ros-albastrilor. La doar cateva minute dupa intrarea pe teren, Pantelis Kapetanos il lanseaza pe Semedo si fostul atacant al CFR-ului il lobeaza pe Stetca.Dupa primirea celui de-al treilea gol, oaspetii initiaza si ei doua faze de poarta prin Eric si Dudita, insa acestea raman fara nici un rezultat.Grecul din ofensiva Stelei va fi insa protagonistul ultimelor minute de joc. Mai intai, cu zece minute inante de final, prefera un dribling in plus in locul unui sut la poarta, pentru ca, in minutele de prelungire dictate de arbitrul Robert Dumitru, tot el sa stabileasca scorul final: 4-0.Szekely, intrat in teren in locul lui Banel Niculita, initiaza un atac pe partea dreapta a atacului stelist, centreaza in careul mic de unde Kapetanos reia simplu cu capul in plasa portii.A fost cea mai categorica victorie obtinuta de Steaua in acest sezon competitional, victorie care o pozitioneaza pe prima treapta a clasamentului pana la disputarea ultimelor trei meciuri ale rundei.