Steaua obtine primul punct in actuala editie a Ligii Campionilor

Meci important al Stelei la Florenta in etapa a doua a Ligii Campionilor, incheiat cu rezultat alb: 0-0. Steaua s-a deplasat in capitala Toscanei cu gandul de a nu pierde, o eventuala infrangere scotand-o in mare masura din calculele calificarii in primavara europeana.Meciul a inceput previzibil, gazdele atacand cu fundasii la mijlocul terenului in timp ce Steaua s-a rezumat la a face un joc defensiv cat mai exact.Prima iesire mai consistenta a romanilor din propria jumatate de teren coincide cu prima mare ocazie a meciului. Semedo este gasit liber pe partea stanga a atacului Stelei, acesta centreaza in careu insa mingea este prea lunga pentru a fi ajunsa de Dayro Moreno.Un minut mai tarziu apar primele probleme la poarta ros-albastrilor. Mutu, lansat in marginea careului de 16 metri, reuseste sa se intoarca cu fata spre poarta insa sutul acestuia trece mult peste transversala.Emotii si la urmatoarea faza de atac a gazdelor. Invalmaseala in careul stelist, mingea ajunge la Gilardino care suteaza din 6 metri direct in Zapata.Presiune creste la poarta stelista, oaspetii reusind cu greutate sa scoata balonul din propria jumatate de teren.Chiar si in aceste conditii trecem in contul echipei noatre o ocazie mare de gol. In minutul 15 Semedo reuseste sa se desprinda din marcajul aparatorilor centrali italieni Gamberini si Dainelli, insa sutul portughezului trece la mica distanta de poarta lui Frey.Joc pe contre si la faza urmatoare Gilardino reia cu capul pe langa poarta centrarea venita de pe partea stanga.Incepand cu mijlocul primei reprize ritmul partidei scade in intensitate. Fiorentina domina in continuare jocul insa fazele cu adevarat periculoase la poarta lui Zapata intarzie sa apara. De cealalta parte, vice-campiona Romaniei se limiteaza la un joc de asteptare si la a destrama atacurile gazdelor.Mutu, cel mai periculos atacant al italienilor, isi incearca sansa cu un sut de la marginea careului, insa Zapata retine cu siguranta.Cu zece minute inainte de pauza, Semedo beneficiaza de o noua pasa excelenta venita din partea lui Lovin, insa se grabeste si suteaza doar in plasa laterala a lui Frey.Pana la pauza, lupta se duce la mijlocul terenului, cu posesie superioara de partea gazdelor, dar fara a mai fi concretizata de ocazii de gol importante.Partea a doua a jocului a fost mai putin spectaculoasa. Ritmul alert lasa locul tacticizarii si echipa care pare avantajata de aceasta maniera de joc este Steaua. Singurele ocazii cu adevarat importante la poarta oaspetilor apar in urma unor faze fixe. Mai intai Mutu, in minutul 65, loveste stalpul portii lui Zapata iar la faza urmatoare tiparul se repeta cu Vargas pe post de executant, insa sutul acestuia trece mult peste trasversala.In minutul 77 Sekely intra in teren in locul inexistentului Bogdan Stancu si atacurile ros-albastre prind consistenta. Cateva minute mai tarziu, Steaua rateaza o ocazie imensa, Banel Nicolita si Semedo ratand in aceeasi faza deschiderea scorului. Pe contraatac, Gilardino este lansat in adancime dar Zapata iese la 25 de metri de propria poarta si respinge balonul.Meciul se incheie cu doua ocazii importante, cate una apartinand fiecarei echipe. Mai intai, balbaiala mare in careul lui Zapada, Radoi ajunge primul la mingie si reuseste sa degajeze.In prelungirile partidei, in atacul oaspetilor intra Kapetanos si grecul are sansa unica de a aduce trei puncte in tabara stelista. Atacantul grec scapa singur cu portarul, insa isi prelungeste mingea si Frey reuseste sa-l blocheze.Remiza alba intr-un joc in care stelistii au obtinut primul punct in aceasta editie de Liga Campionilor, desi au dat senzatia ca ar fi putut obtine mai mult din deplasarea de la o Fiorentina mult sub valoarea demonstrata in sezonul trecut de campionat.Fiorentina: Frey – Jorgensen (Zauri ’46), Dainelli, Gamberini, Vargas – Almiron (Kuzmanovici ’74), Felipe Melo, Montolivo (Pazzini ’81 ) – Santana, Gilardino, Mutu.Steaua: Zapata – Ogararu, Ghionea, Goian, P.Marin – Radoi, Lovin – Nicolita, D. Moreno (Tiago ’87), Semedo (Kapetanos ’90+2) – Stancu (Szekely ’77).Cartonase galbene: P. Marin ’28, B. StancuFoto: Pro Sport