Steaua sufera o noua umilinta pe teren propriu

Steaua a remizat duminica, scor 1-1, cu ultima clasata in Liga I, Gloria Buzau, intr-un meci din cadrul etapei a 12-a in care numele lui Marius Lacatus a fost scandat de-a lungul celor 90 de minute, iar jucatorii si Gigi Becali au fost huiduiti in mai multe randuri.STEAUA – GLORIA BUZaU 1-1 (Nicolita 50 / Vlaicu 57)Steaua: Zapata – Golanski, Goian, Ghionea, P. Marin – Lovin, And. Ionescu (Plesan 68) – Szekely (Kapetanos 46), Dayro Moreno, Nicolita – Semedo. Antrenor: Massimo Pedrazzini.Gloria Buzau: Arcaba – Dias, Diogo Silva, Vlaicu, Prunescu, Eze – Tafer (Cretu 90), Litu, Doicaru (Moreira 4), Russiano – Bicfalvi (Vigariu 57). Antrenor: Mario Marinica.Cartonase galbene: Plesan 71, Lovin 74 / Arcaba 68, Vigariu 90+3Arbitri: Mugurel Draganescu – Daniel Hulubei, Mircea Orbulet;Stadion: Steaua; Spectatori: 2.000Cum s-au marcat golurile:1-0, minutul 50: Kapetanos a pasat pentru Banel Nicolita, iar acesta a marcat cu un sut din sase metri.1-1, minutul 57: Buzoienii au executat un corner de pe partea stanga si Vlaicu l-a invins pe Zapata cu o lovitua de cap din sase metri.In minutul 2, Constantin Doicaru de la Gloria Buzau a fost accidentat grav de Florin Lovin si nu a mai putut continua jocul fiind inlocuit cu Moreira. Mijlocasul Stelei nu a fost sanctionat in niciun fel de arbitrul intalnirii.In minutul 42, Gloria Buzau a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, atunci cand Lovin a respins de pe linia portii sutul puternic trimis de Russiano din marginea careului mic.La pauza, suporterii gruparii din Ghencea si-au huiduit favoritii pentru ca nu au reusit sa marcheze impotriva ocupantei ultimului loc in Liga I si au scandat de mai multe ori numele lui Marius Lacatus. Imediat dupa golul egalizator marcat de oaspeti, fanii i-au huiduit pe jucatorii stelisti dupa fiecare faza.In minutul 75, Steaua a ratat o mare ocazie, atunci cand lovitura de cap a lui Dorin Goian, dupa un corner a lui Banel Nicolita, a lovit bara din dreapta portii aparate de Arcaba.In ultimele 20 de minute, fanii i-au adus injurii patronului Stelei, Gigi Becali, dupa fiecare faza a partidei. Spectatorii de la tribuna I l-au ironizat la randul lor pe latifundiar, atat dupa golul Buzaului, cand i-au strigat Gigi, suna-l pe Bucur, poate te lasa sa castigi , dar si dupa schimbarea lui Andrei Ionescu: Cine-i asta de a iesit? Nu am auzit de el . inainte de finalul partidei, fanii au scandat Plecati din Ghencea, cu totii plecati din Ghencea , iar apoi din nou numele lui Marius Lacatus.In minutul 90, arbitrul Draganescu a acordat penalty pentru Steaua la un contact dintre Diogo si Kapetanos, desi jucatorul Buzaului a jucat mingea. Banel Nicolita a executat lovitura de pedeapsa, dar Arcaba a respins in corner. Suporterii Stelei nu si-au incurajat deloc echipa in acest meci, in semn de protest dupa plecarea lui Marius Lacatus, iar in schimb au scandat numele fostului antrenor dupa fiecare faza mai importanta a meciului. Fanii au afisat si mai multe bannere in cinstea fostului tehnician: Laca, chiar daca ai plecat cu noi pe viata ai semnat , Laca un simbol adevarat, doar de suporteri onorat , Din inima iti rostim numele, dar nu pentru ultima oara, te asteptam langa noi, iubirea pentru noi nu o sa moara si Eterna legenda a celor doua culori sfinte, pentru totdeauna mai presus de orice cuvinte . De asemenea, fanii au mai afisat un banner pe care aparea chipul lui Marius Lacatus alaturi de numarul pe care l-a purtat in cariera, 7, iar alaturi scria Spirit de lupta , aluzie la daruirea acestuia pe teren pe cand era jucator la formatia din Ghencea.Suporterii gazdelor si-au amintit si de faptul ca Steaua va intalni saptamana viitoare Dinamo in etapa a 13-a si au afisat un banner, Bateti Dinamo , amenintandu-i totodata pe fotbalisti ca vor avea de suferit in cazul unui esec. Daca Dinamo ne bate, o sa aveti capete sparte , au scandat ultrasii.Patronul Stelei, Gigi Becali, a ajuns la stadion insotit de antrenor lui Al Hilal, Cosmin Olaroiu, fost tehnician al gruparii din Ghencea.Steaua a fost condusa in acest meci de pe banca tehnica de italianul Massimo Pedrazzini, cel care a fost numit interimar imediat dupa demisia lui Marius Lacatus de la mijlocul saptamanii. Acesta e al cincilea joc al ros-albastrilor pe care Pedrazzini l-a condus din postura de principal dupa ce in editia trecuta de campionat a fost interimar alte patru etape.Massimo Pedrazzini i-a menajat pentru acest meci pe Mirel Radoi, George Ogararu, Bogdan Stancu si Ovidiu Petre, in timp ce brazilianul Arthuro nici macar nu a fost inclus in lot dupa ce patronul Gigi Becali a anuntat ca nu merita sa joace la Steaua.Portarul australian de origine sarba Tomislav Arcaba a debutat cu ocazia acestui meci in Liga I pentru Gloria Buzau. Goalkeeperul a fost achizitionat in vara de la Sligo Rovers, dar nu fusese folosit in niciun meci pana acum, fiind preferati Minca sau Barbu.In echipa de start a Gloriei Buzau au evoluat patru jucatori care fost legitimati in trecut la Steaua: Jean Prunescu, Eric Bicfalvi, Alin Litu si Dino Eze. Internationalul de tineret Eric Bicfalvi a fost inlocuit de pe gazon in minutul 57, iar numele sau a fost scandat de ambele peluze, fiind salutat de fani ca un jucator al Stelei.Mijlocasul Stelei, Andrei Ionescu, a evoluat pentru prima oara in echipa de start a ros-albastrilor in campionat de la transferul sau de la Universitatea Craiova. Acesta mai evoluase un singur meci in Liga I, etapa trecuta, la Galati, cand a bifat 28 de minute.Dupa reusita cu Gloria Buzau, Banel Nicolita a ajuns la al treilea gol din acest sezon al Ligii I si al 20-lea din cariera. De partea cealalta, Vlaicu a inscris primul sau gol in acest sezon in primul esalon.Aceasta este prima remiza din istorie obtinuta de Gloria Buzau pe terenul Stelei intr-un meci din campionat. Pana acum, in cele sase meciuri direct in Liga I disputat pe terenul Stelei, formatia din Ghencea a obtinut tot atatea victorii, scor 22-2.Steaua continua seria rezultatelor slabe, ajungand la al 7-lea meci fara victorie in toate competitiile. in campionat, ros-albastrii nu au mai cunoscut victoria de patru meciuri, dintre care trei au fost remize, in Liga Campionilor au obtinut o remiza si o infrangere, iar in Cupa Romaniei au fost eliminati in 16-imile de finala de Sportul Studentesc.In urma acestui rezultat, Steaua ramane pe locul 3 in campionat, cu 22 de puncte, in timp ce Gloria Buzau este laterna rosie a Ligii I, cu doar doua puncte.