Stiinta CSM Baia Mare – Steaua Bucuresti 24-12 in finala de rugby. Baimarenii campioni

Steaua nu a reusit nici in acest sezon sa-si adjudece titlul de campioana nationala la rugby. Ceea ce se anunta a fi o partida echilibrata, a fost doar un meci dominat de la un cap la altul de campioana in exercitiu, Stiinta CSM Baia Mare.Militarii au avut momentele lor de glorie intre minutele 4 si 10, atunci cand au condus cu scorul de 3-0 si intre minutele 15 si 18, cand au fost din nou in avantaj de trei puncte, 6-3, in ambele situatii, pentru Steaua punctand Florin Vlaicu, din lovituri de pedeapsa. Baimarenii au punctat la randul lor printr-o lovitura de penalitate transformata de Ionut Dimofte, fiind totusi si marcatorii singurului eseul al primei reprize: Cristian Dinis – minutul 18.A fost minutul in care Stiinta a preluat conducerea pe tabela de marcaj, pastrand avantajul pana la finalul partidei. Florin Vlaicu si-a facut datoria pentru bucuresteni, punctand din alte doua lovituri de pedeapsa in minutele 28 si 34 insa a avut un adversary oe masura in cealalta tabara, in ceea ce priveste aceste executii: Ionut Dimofte. Baimareanul a fructificat extensia eseului din minutul 18, inscriind de asemenea din alte doua lovituri de penalitate in minutele 30 si 40, scorul final al primelor 40 de minute fiind 16-12 pentru campioni.Acestia aveau sa controleze cu autoritate actul second, fiind singurii care au punctat pe tabela: Mihai Macovei, eseu (min.54) si Ionut Dimofte, lovitura de pedeapsa (min.67).Scorul final al partidei 24-12, consfinteste victoria baimarenilor, deveniti campioni pentru a treia oara consecutiv, toate trofeele castigate in urma unor finale jucate impotriva Stelei.