Turneul Campionilor: Roger Federer s-a calificat in semifinalele competitiei

Fostul lider mondial, Roger Federer, l-a invins in urma cu cateva minute pe suedezul Robin Soderling, cu 7-6 (5), 6-3, in a penultima partida a Grupei B din cadrul Turneului Campionilor, si s-a calificat in semifinale de pe primul loc. In loja de la Arena O2 din Londra, alaturi de sotia lui Federer, a stat legenda fotbalului mondial, argentinianul Maradona. Roger a avut nevoie de doar o ora si 28 de minute pentru a se impune, servind 11 asi, mai putin cu unul decat adversarul sau, Soderling. Desi s-ar fi calificat in finala si doar castigand un singur set in partida cu scandinavul, elvetianul a luptat pana la capat. Dupa ce si-a insusit primul set, Federer a jucat relaxat, punctand in toate colturile terenului advers. La inceputul celui de-al doilea set, dupa ce Soderling a luat primul game pe propriul serviciu, a fost la un pas sa faca break si sa lanseze din nou jocul. Ba chiar a crezut acest lucru pana cand Federer a cerut challenge arbitrilor la mingea decisiva. Sistemul haweye a aratat ca mingea trimisa de Federera atins linia terenului lui Soderling si a fost una buna. De acolo partida s-a rupt pentru suedez, care nu si-a mai putut reveni, pierzand setul doi la cu doar 3 gameuri castigate.Citeste stirea completa in paginile site-ului adevarul.ro