Turul Romaniei la Ciclism 2011 – Vezi galerie Foto-Video de la premiere

Andrei Nechita, component al echipei nationale a Romaniei, a castigat editia a 48-a a Turului ciclist al Romaniei 2011. Un public numeros a fost prezent la festivitatea de premiere care a avut loc in fata Arcului de Triumf din Bucuresti.

Pe locurile urmatoare s-au clasat grecul Ioannis Tamouridis si italianul Angelo Ciccone.

Ultima etapa din Turul Romaniei s-a desfasurat pe traseul Sacele – Bucuresti, pe distanta de 168 de kilometri. Invingatorul etapei a fost Fabio Mascotti, de la echipa San Marco Concrete, cu timpul de trei ore, 21 de minute si 15 secunde. Pe locul doi s-a clasat Krisztian Lowassy, iar pe locul trei Iuannis Tamouridis.

Tricoul galben si Tricoul albastru (pentru rutierul roman cel mai bine clasat) au fost castigate de Andrei Nechita.

Tricoul verde, pentru cel mai bun catarator, a fost castigat de bulgarul Vladimir Koev.

Tricoul rosu al sprinterilor si tricoul alb pentru cel mai combativ ciclist, au fost castigate de grecul Ioannis Tamouridis.

Foto-Video: Mondo News