Twente – Steaua UPDATE 1-0. Ilie Stan, interzis la sedinte?

Partida Twente – Steaua s-a incheiat cu scorul de 1-0, in cadrul 16-imilor de finala ale Ligii Europa, ros-albastrii ratand calificarea in optimile de finala. Stelistii s-au impotmolit in faze fara finalizare, dupa ce inainte de inceperea meciului erau considerati lansati intr-o misiune.UPDATEDupa meciul de joi seara, patronul stelist Gigi Becali a dezvaluit ca antrenorul Ilie Stan a fost interzis, in cantonament, la discutiile jucatorilor. De vina, Brandan si Tatarusanu. Vezi aici: Dezvaluirile lui Gigi BecaliFinal de meci. Ar putea fi ultimul meci al lui Ilie Stan pe banca Stelei.Olandezii reusesc sa dea emotii stelistilor in ultimele minute. Twente in ultimii 4 ani in Olanda nu a coborat niciodata sub locul 2.Twente face ultima schimbare. Min 79: Bengtsson ii ia locul lui Janssen.Min 79: Lovitura libera pentru Steaua. Min 78: Nikolic rateaza incredibil din pasa lui Tanase. Steaua rateaza cea mai mare ocazie.Se scandeaza numele lui Mihai Nesu pe stadion. Suporterii Stelei vroiau sa-i dedice lui Nesu o eventuala victorie din aceasta seara.Min 74: Mihai Costea se pregateste sa intre pe teren. Asteapta de 2-3 minute sa intre pe teren. Iese Brandan, intra Mihai Costea.Min 69: Sutul lui Costea este respins in corner.Min. 68: Atac periculos la poarta stelista. Tatarusanu isi spala pacatele si retine. Pozitie de 1 la 1 cu Tatarusanu, portarul Stelei a reusit sa inchida cu piciorul acel unghi. Incet, incet, Twente macina apararea Stelei.Antrenorul olandezilor prefera posesia prelungita. Min 66: Florin Costea obtine lovitura libera. Executa Costea, insa stelistii nu reusesc sa suteze la poarta olandezilor.Min 63: Nikolic iese cu balonul in afara terenului. Min 62: Atac puternic a lui Twente. Chiriches a intervenit superb la doua suturi, apoi Tatarusanu reuseste sa-i potoleasca pe olandezi.Bourceanu exceleaza la recuperari. In continuare un meci incalcit, fara foarte multe ocazii de poarta, insa cu o echipa care conduce pe tabela.Min 59: Chadli il ameteste pe Chiriches, insa stelistul rezista.Min. 56: Cartonas galben pentru Bourceanu. Tatu a primit si el cartonas galben, pentru proteste. Cateva secunde mai tarziu Martinovici a fost si el la un pas de galben. Foarte nervosi jucatorii lui Ilie Stan.Min. 54: Rusescu suteaza pe jos, insa olandezii se descurca pana la urma.Min 48: Rusescu suteaza cu stangul de la 25 de metri, insa nu pune problema pentru Mihailov.Este in continuare 1-0 in Olanda si 2-0 scorul general.A inceput repriza a doua. 45 de minute pentru ca Ilie Stan sa demonstreze ca merita sa ramana antrenor la Steaua.Dupa primele 45 de minute, Twente si-a marit avantajul. In repriza secunda, Costea intra in locul lui Prepelita. Este o schimbare ofensiva. Se revine la formula pe care am avut-o in ultima jumatate a meciului de la Bucuresti.PAUZAMin 45: Minge trimisa de olandezi peste poarta lui Tatarusanu. Min. 44: Cartonas galben pentru Geraldo. Min. 43: Se da lovitura libera pentru Twente.Suporterii si antrenorul olandezilor cer cartonas galben pentru Latovlevici, care a intrat mai dur asupra unui aparator advers.Min. 41: Faza periculoasa a Stelei, insa Brandan s-a poticnit la o pasa simpla catre Prepelita.Ilie Stan este intr-un moment decisiv la Steaua. Desi nu recunoaste, este cu sabia deasupra capului.Min. 39: Martinovic se zvarcoleste pe gazon. Ar fi al doilea cartonas galben pentru Twente, insa nu se acorda.Suporterii olandezi sunt suparati pentru ca arbitrul a aratat un cartonas galben. Lupta Steaua, Lupta Steaua, se aude din tribune.Tatarusanu se uita catre gazon cu foarte multa manie, insa el contribuie cu succes la colectia marilor erori. Min. 29: Gol Twente. A marcat Chadli. Portarul Tatarusanu greseste incredibil! Portarul Stelei pare condamnat sa gafeze. Foarte multe greseli in ultimele minute pentru Steaua.Min 25: Steaua reuseste sa recupereze mult mai bine decat in tur. Jucatorii lui Ilie Stan sunt bine pusi la punct in defensiva. Twente nu are inspiratia de la Bucuresti.Incurajata de cei 1.000 de suporteri, Steaua face un joc mai bun decat se asteptau toti specialistii.Se spune ca este ultimul meci a lui Brandan la Steaua. Ii va aduce foarte multi bani, insa il va izola cu siguranta intr-un campionat reunumit pentru blaturi.Sa speram ca revenirea lui Bourceanu va duce la un joc bun al Stelei. Aruncare de la margine pentru Twente in minutul 18.Min 13:
Chadli il ameteste pe Latovlevici. Twente a echilibrat partida initiind primele atacuri catre poarta lui Tatarusanu.Min 9: Lovitura de colt Steaua. Defensiva olandeza respinge pana la Tanase, mijlocasul stelist sutand putin pe langa poarta.Min 8: Presiunea Stelei creste, insa stelistii conduc jocul. Olandezii sunt agresivi.Min 6: Centrare Prepelita in careu, insa Tanase nu poate prelua mingea pentru a suta la poarta.Min. 4: Posesie superioara a Stelei, care pare pregatita sa intoarca rezultatul.Tot lotul Stelei urca in apropierea liniei de mijloc.Min. 2: Lovitura libera pentru Steaua executata de Brandan. Centrare in careu, insa faza ramane fara rezultat.A inceput meciul.Twente are lovitura de start. Din pacate Steaua n-a mai invins in ultimele 11 deplasari. Ultimul meci castigat in deplasare a fost in 2009. Atmosfera extraordinara pe stadionul olandezilor. Echipele se pregatesc sa intre pe teren. Brandan a fost urcat la mijloc in locul lui Bigfalvi. O jumatate din jucatorii de camp joaca pe pozitii noi fata de meciul tur.Echipe de start:Twente: Mihailov – Cornelisse, Wisgerhof, Douglas, Rosales – Janssen, Brama, Fer – Chadli, De Jong, Ola John (4-3-3). Antrenor: Steve McClarenRezerve: Borshker, Bengtsson, Leugers, Tiendalli, Roseler, Bajrami, Plet. Steaua: Tatarusanu – Martinovic, Chiriches, Geraldo, Latovlevic – Prepelita, Bourceanu, Brandan, Cr. Tanase – Tatu, Rusescu (4-4-2). Antrenor: Ilie StanRezerve: Stanca, Iliev, Dananae, M. Costea, Bicfalvi, Nikolic, Fl. Costea. Cu cateva ore inainte de meci, toti microbistii se intreaba daca va reusi Steaua sa arunce blestemul Twente! Desi Becali e sigur ca Steaua n-are cum sa rateze calificarea in optimile de finala din Europa League si chiar stie cine va marca la Enschede, totusi casele de pariuri dau ca net avantajata pe Twente. Cine pariaza pe Steaua poate castiga bani frumosi, cu putin noroc.Declaratii Becali inainte de meci: Am o presimtire buna, daca nu aveam, nu ma duceam. Stateam acasa la TV. Presimt ca ne calificam! Nu e de mers la Universitatea, dupa ce mergem mai departe ne bucuram acolo. Nu ajungem la penalty-uri, batem cu 2-1 sau 3-1. Borcea a zis ca nu se uita la meci, are presimtire ca ma calific si nu vrea sa aiba emotii cu asta. Vor marca sigur Tatu si Rusescu. Al treilea nu stiu, dar astia nu stiu. A, si Tanase! Asa se va intampla! Eu nu vorbesc aiurea, o sa vedeti ca am dreptate! , a spus Becali.Afla aici ultimele informatii inainte de meciIndiferent ca va reusi sau nu sa mearga mai departe in Europa League, este de apreciat faptul ca Steaua a reprezentat, in ultimii 15 ani, o prezenta constanta a fotbalului romanesc in competitiile europene. Potrivit unei analize gsp.ro, rezultatele au fost combinate, de la succese de rasunet (4-1 la Kiev), pana la umilinte de tinut minte (0-5 la Haifa). Una peste alta, Steaua a fost acolo, a fost aplaudata, huiduita, atacata, ridicata in slavi, sau pur si simplu ignorata.O singura data Steaua a intors soarta calificariiO singura data in istoria europeana, Steaua a reusit sa intoarca soarta calificarii dupa ce a pierdut turul acasa, scrie sport.ro. Numai ca acel meci nu poate fi vizionat, deoarece nu a fost transmis de niciun post de televiziune.Steaua pierdea acasa cu Croatia Zagreb, in 1993, in primul tur al Cupei Campionilor cu scorul de 2-1. Returul nu a fost televizat in Romania, meciul fiind transmis numai la radio.Si returul a inceput prost pentru Steaua. Vlaovic a marcat in min 8, Panduru a egalat cu 5 minute inainte de pauza, iar Vladoi a inscris pentru 2-1 in favoarea Stelei in min 49 si totul era egal din acel punct. Tot Vladoiu a reusit sa inscrie in minutul 61 din penalty, pentru ca Adzic de la Croatia Zagreb sa mai marcheze, inutil, in min 71.