U Cluj – Astra Ploiesti 1-0, Liga 1 – etapa 13

Universitatea Cluj a obtinut prima victorie dupa mai bine de o luna si jumatate, 1-0 cu Astra Ploiesti, gratie unui penalty usor acordat de centralul Sebastian Coltescu.Formatia Universitatea Cluj a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe Astra Ploiesti, in etapa a 13-a a Ligii I. Cele trei puncte au intrat cu sansa in buzunarul ardelenilor, dupa un meci in care au avut putine realizari si in care echipa mai activa a fost Astra.Unicul gol al partidei disputate la Alba Iulia a fost marcat in minutul 43 de Gabriel Bostina, dintr-un penalty obtinut usor de Machado, a carui cazatura mai mult teatrala intr-un duel cu portarul Catalin Grigore l-a pacalit pe arbitrul Sebastian Coltescu.Acelasi Machado a fost eliminat in minutul 70, dupa o lovitura cu cotul aplicata lui Radek Oprsal, astfel ca pe final U Cluj a fost nevoita sa-si apere fragilul avantaj in inferioritate numerica. In ultimele 20 de minute ploiestenii au apasat acceleratia in cautarea egalarii si au pus o tot mai mare presiune la poarta lui Hutan, care a ramas insa intacta, dupa ce clujenii s-au inchis foarte bine in aparare. Sepcile rosii nu mai câstigasera in campionat de pe 10 septembrie (2-1 cu Gloria Bistrita), iar de atunci au obtinut doar doua puncte, cu CFR Cluj (1-1) si FC Timisoara (2-2). Nici Astra nu a mai simtit gustul victoriei de o luna, ultima victorie a prahovenilor in Liga I datând din 1 octombrie (2-0, cu Pandurii).UNIVERSITATEA CLUJ – ASTRA PLOIESTI 1-0 (Bostina 43 – penalty) U Cluj: Hutan – Ungurusan, Szilagyi, Izvoranu, Mendy – V. Gheorghe, Reinaldo, Balde (Acosta 24), Bostina (Cvirik 90+5), Pacurar (Lemnaru 90+2) – Machado. Antrenor: Marian Pana.Astra: C. Grigore – Craciun, Mihalache, Oprsal (Bornosuzov 80), Florea – Stratila (Mihalcea 75), Ben Teekloh, Seto Takayuki, Paulinho (Tigoianu 69) – Miranda, Fatai. Antrenor: Tibor Selymes.