Unirea Alba Iulia – Astra Ploiesti 2-1, Liga 1 – etapa XXIV

Unirea Alba Iulia a invins cu 2-1 Astra Ploiesti in etapa a 24-a a Ligii I, toate golurile fiind marcate in prima repriza. Dilbea a deschis scorul pentru gazde in minutul 17 cu un sut in forta de la 30 de metri si tot el a gresit in minutul 29, la golul egalizator, cand a pasat gresit la 30 de metri de poarta si Takayuki a interceptat mingea si a marcat singur cu Rotaru.Scorul final a fost stabilit in minutul 39, cand o centrare de pe partea dreapta a lui Jovanovici a fost reluata cu capul in poarta oaspetilor de la zece metri de De Sousa. Repriza a doua a fost lipsita de goluri, insa finalul meciului a fost unul de infarct. In minutul patru al prelungirilor, Unirea putea sa puna capat partidei, insa Dilbea a ratat un penalty scos de Bruno. Un minut mai tarziu, la ultima faza a meciului, Liviu Ganea a avut sansa sa aduca egalarea din lovitura libera de la marginea careului, insa mingea a lovit zidul gazdelor si arbitrul a fluierat finalul partidei. A fost o partida foarte slaba din partea noastra, am intalnit o echipa aflata pe ultima suta de metri in ceea ce priveste salvarea de la retrogradare, o formatie care a facut totul pentru a se impune astazi si per ansamblu cred ca victoria este meritata, iar rezultatul este cel corect , a declarat Nicolo Napoli, antrenorul Astrei Ploiesti.Au evoluat echipeleUnirea Alba Iulia: 38. Rotaru – 17. I. Balan, 3. De Sousa,13. Vujadinovici, 23. Bucurica – 20. Olah, 5. Dilbea, 19. Fl. Dan (Selagea ’63) – 11. Bruno, 9. Veljovici (22 Vitinha ’84), 33. Jovanovici (18. Baltoi ’70). Antrenor: Blaz Sliskovici.Astra Ploiesti: 82. Miron – 15. Arias, 3. Oprsal, 23. Mendez, 17. V. Sandu – 18. Stratila (11. Gussev ’78), 7. Paulinho, 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (14. Vadrariu ’84) – 9. D. Silva (27. Carando ’61), 19. L. Ganea. Antrenor: Nicolo Napoli.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3