Unirea Urziceni – Dinamo Bucuresti 1-0, Liga 1 – etapa 9

nbsp;

Formatia Dinamo Bucuresti a fost invinsa, luni seara, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), de echipa Unirea Urziceni, in ultimul meci al etapei a IX-a a Ligii I.

Unirea Urziceni, de la care in ultimele saptamani au plecat George Galamaz, Pablo Brandan, Marius Onofras, Marius Bilasco, Iulian Apostol, Laurentiu Marinescu, Ricardo, Valeriu Bordeanu, Sorin Frunza, Catalin Grigore, Ersin Mehmedovici, Bruno Fernandes sau Giedrus Arlauskis, a reusit sa invinga la 11 septembrie si pe Steaua, cu acelasi scor: 1-0.

Luni seara, unicul gol al partidei a fost marcat de Rusescu, din penalti, in minutul 34.

Centralul Adrian Comanescu a acordat penalti dupa ce Garat a comis hent in careu, la o centrare a lui Paduretu de pe partea dreapta. La lovitura de la 11 metri, Rusescu a trimis mingea in dreapta portarului dinamovist Dolha, care a plecat in coltul opus.

In minutul 55, Ioan Andone a solicitat acordarea unei penalti, dupa o interventie in careul Unirii Urziceni, asupra lui Alexe.

Dinamo a ramas in inferioritate numerica, in minutul 71, cand Juan Pablo Garat a primit al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, dupa un fault la Semedo.

Unirea Urziceni: 77. Cernea – 30. Goge, 16. E. Nicu (6. Muzac ‘9), 24. Maftei – 4. Mehmedovici, 8. Musat – 22. Semedo, 25. Paduretu, 15. Todoran (9. Batfoi ’90), 20. Tosca (5. V. Lupu ’78) – 14. Rusescu. Antrenor: Octavian Grigore.

Dinamo: 12. Dolha – 3. Rubio, 30. Garat, 4. Moti, 16. Bordeanu – 5. D. Kone (10. Alexe ’46), 29. N’Doye – 22. Torje (15. Danciulescu ’75), 7. C. Munteanu – 19. L. Ganea, 17. A. Cristea (9. M. Niculae ’64). Antrenor: Ioan Andone.