Unirea Urziceni – FC Sevilla 1-0 (1-0), in grupele Ligii Campionilor

Unirea Urziceni a obtinut o victorie extreme de importanta in vederea calificarii in optimile de finala ale Ligii Campionilor.Elevii lui Dan Petrescu au invins ocupanta locului 3 in Primera Division, FC Sevilla cu scorul de 1-0, asigurandu-si in acest fel cel putin un loc in primavera Ligii Europa.Partida nu a fost una spectaculoasa, cele mai mari ocazii ale primei reprise apartinandu-le oaspetilor, Kanoute (min.7) si Negredo (min.19) trecandu-si fiecare in cont cate o bara.Cand se parea pauza le va gasi pe cele doua echipe la egalitate, gazdele au deschis scorul, chiar la ultima faza a primelor 45 de minute.Brandan a executat o lovitura libera de la 40 de metri de poarta adversa si sarbul Ivica Dragutinovic, desi neincomodat de vreun adversar a reluat cu capul in propria poarta, imparabil pentru propriul portar.In cea de-a doua jumatate a partidei, Unirea a incercat sa-si conserve fragilul avantaj creat pe tabela de marcaj, profitand de o formatie oaspete lipsita de motivatie. FC Sevilla a avut cele mai mari ocazii in minutele de prelungire, prin Konko (90+2), in fata caruia Arlauskis a intervenit providential, si Luis Fabiano (90+3), care a ratat de putin vinclul.Partida s-a incheiat cu victoria campioanei Romaniei astfel incat intalnirea partida VFB Stuttgart – Unirea Urziceni, programata a se disputa pe data de 9 decembrie, va fi hotaratoare in privinta echipei calificate in urmatoarea faza a celei mai importante competitii europene inter-cluburi.Au evoluat urmatorii jucatori:Unirea Urziceni: Arlauskis – Bordeanu, Galamaz, Maftei, Mehmedovici, Brandan – D. Varga (Semedo ’89), Ricardo (Paduretu ’90+4), I. Apostol, S. Frunza (T. Balan ’64) – Bilasco. Antrenor: Dan Petrescu. FC Sevilla: Javi Varas – Konko, S. Sanchez, Dragutinovic, , Fernando Navarro – Jesus Navas, Lolo (Renato ’62), Zokora, Capel (Luis Fabiano ’62) – Negredo (Perotti ’70), 12. Kanoute. Antrenor: Manuel Jimenez.