Unirea Urziceni – FC Vaslui 2-1, Liga 1 – etapa 6

nbsp;

Unirea a obtinut prima victorie in aceasta editie de campionat, dar dupa meciul cu moldovenii se desparte de o mare parte a jucatorilor.

quot;Am vorbit personal cu ei, i-am pupat si le-am zis sa le mai traga o ciuruiala celor de la Vaslui quot;, spunea Gigi Becali, dupa ce a transferat la Steaua sapte jucatori ai Unirii Urziceni. Dintre cei sapte doar trei au fost titulari in meciul cu moldovenii, insa FC Vaslui a suferit o noua umilinta, dupa ce etapa trecuta a fost surclasata acasa de Steaua.

Prima repriza a meciului de la Urziceni i-a apartinut aproape in totalitate Unirii. Exceptie a fost o faza din minutul 16, cand oaspetii au cerut penalty la un hent al lui Galamaz, dar arbitrul Istvan Kovacs a lasat jocul sa continue. Scorul a fost deschis in minutul 23, de Vasile Maftei, care a reluat in plasa o centrare a lui Frunza.

Diferenta a fost majorata cu cinci minute inaintea pauzei. Galamaz a fost faultat in careu, arbitrul a dictat penalty, iar Valeriu Bordeanu a modificat tabela la 2-0. In repriza secunda Vasluiul a iesit mai mult la joc, insa antrenorul nu a reusit sa le imprime fotbalistilor si o strategie coerenta.

Totusi, moldovenii au reusit sa reduca diferenta, din penalty. Adrian Porumboiu isi vede astfel investitiile de milioane de euro coborand pana in zona retrogradarii spre liga secunda, pe locul 14. nbsp;