Unirea Urziceni continua cu sanse reale si in Cupa Romaniei

Unirea Urziceni s-a calificat marti in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a invins, la Buzau, Otelul Galati, scor 1-0, gratie reusitei lui Cristian Danalache, in urma unui penalty acordat eronat de arbitrul Aurelian Bogaciu la un presupus hent in careu, transmite corespondentul NewsIn.UNIREA URZICENI – OTELUL GALATI 1-0 (Danalache 82-penalty)Unirea: Grigore – Epaminonda, Galamaz, Mehmedovic, Brandan – Mara (Onofras 77), Burns (Paduretu 46), Ricardo, Frunza, Todoran (Rusescu 87) – Danalache. Antrenor: Dan Petrescu.Otelul: Grybauskas – Cojoc (Nikolic 86), S. Costin, Jelev, Salagean (Vitaic 83) – Iorga, Bourceanu – Sarghi (R. Stancu 78), Viglianti, Carja – M. Tanasa. Antrenor: Petre Grigoras.Cartonase galbene: Burns 25 / Carja 64, Jelev 75Arbitri: Aurelian Bogaciu – Adrian Vidan, Cornel FecioruStadion: Gloria (Buzau); Spectatori: 800Cum s-a marcat golul:1-0, min. 82: Danalache a marcat unicul gol al partidei cu un sut din sase metri dupa ce initial Grybauskas respinsese sutul sau din penalty.Formatia ialomiteana a fost incurajata la Buzau de aproximativ 20 de fani, in timp ce Otelul s-a bucurat de sustinerea a 30 de suporteri.In minutul 75, ialomitenii au reusit sa inscrie prin Dinu Todoran, insa golul acestuia a fost anulat, corect, pe motiv de ofsaid.Arbitrul Aurelian Bogaciu a acordat eronat o lovitura de pedeapsa in minutul 81 pentru Unirea Urziceni la o faza in care mingea l-a lovit in umar pe bulgarul Jelev.Goalkeeperul Catalin Grigore se afla la al doilea meci al sau ca titular pentru formatia ialomiteana dupa ce a aparat si in partida din 16-imile Cupei, la Minerul Lupeni, fiind la al patrulea joc oficial din ultimul an si jumatate.La Otelul, internationalul lituanian Paulius Grybauskas a debutat cu ocazia acestui joc intr-un meci din acest sezon. Pana acum, in toate meciurile disputate formatia galateana, Petre Grigoras l-a preferat pe bulgarul Stoyan Kolev.Aceasta este a doua intalnire dintre cele doua grupari din ultima saptamana, dupa ce sambata, la Urziceni, Unirea s-a impus cu 3-1 in fata gruparii galatene, intr-un joc din cadrul etapei a 14-a a Ligii I. La fel ca in acest meci, atacantul Cristian Danalache si-a trecut numele pe lista marcatorilor. Acesta reusise sa inscrie in fata Otelului si anul trecut, in etapa 3-a, cand galatenii s-au impus cu 3-2.Unirea si Otelul se afla la a doua intalnire directa in optimile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce pe 8 noiembrie 2006, formatia de la malul Dunarii s-a impus, la Focsani, cu 2-1, si a reusit sa se califice mai departe. Atunci, la fel ca si acum, antrenori la cele doua formatii erau Dan Petrescu, respectiv Petre Grigoras.Unirea Urziceni s-a calificat pentru a doua oara consecutiv in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce in editia trecuta a ajuns pana in finala, pe care a pierdut-o in fata celor de la CFR Cluj, scor 1-2.