Universitatea Craiova – Astra Ploiesti 1-1, etapa a XXII-a – Liga 1

Universitatea Craiova a ajuns la a noua etapa consecutiva in care nu a cunoscut victoria in Liga 1 dupa rezultatul de egalitate, scor 1-1, inregistrat in meciul disputat pe teren propriu impotriva echipei Astra Ploiesti.Partida a inceput in noua de dominare a gazdelor concretizata prin deschiderea scorului in minutul 6, Subotici inscriind primul sau gol de la transferul la Universitatea dupa o centrare venita de la Dananae.Treptat Astra a echilibrat ostilitatile din teren, egalarea survenita in partea a doua a jocului venind ca un lucru firesc. In minutul 70, Matel a sutat plasat din afara careului ducandu-i in acest fel pe olteni la numai doua puncte distanta de zona echipelor care vor retrograda.
Au evoluat urmatoarele formaii:Universitatea Craiova: Lung – Dananae, Zoro, Ciuca
(Ologu ‘5), W. Lopez – Gangioveanu, D. Stoica, D.
Lopes – M. Costea (Stoianof ’63), Subotici, Fl.
Costea (Firtulescu ’75). Antrenor: Nicolo NapoliAstra Pliesti: C. Grigore – Matel, Mihalache, L. Goian, Junior Morais – Stratila (Paulinho ’57), Croitoru (Oprsal ’80), Takayuki Seto, Budescu – Tigoianu (Stan ’46) – Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.