Universitatea Craiova – Rapid Bucuresti 1-1, Liga 1 – etapa a VIII-a

Tensiune, duritati si multe decizii contestate au insotit primul derby al etapei a 8-a din Liga I Bergenbier. Centralul din Banie a fost umplut pana la refuz de suporterii olteni, care inainte de a le reprosa favoritilor pierderea a doua puncte in meciul cu Rapid, sunt revoltati de arbitrajul lui Teodor Craciunescu.Sub impulsul celor peste 20.000 de olteni din tribune, Universitatea Craiova a inceput vijelios meciul cu Rapid. Mai bine de o jumatate de repriza giulestenii au fost tintuiti in propriul teren, de unde au iesit de cateva ori ajutati si de arbitrul Teodor Craciunescu. Acesta a iritat publicul de la bun inceput, cand a dictat cu usurinta cateva lovituri libere, pentru oaspeti.In ceea ce priveste fazele de poarta, prima mai consistenta s-a consumat in minutul 25, cand sutul lui Cesinha a trecut peste transversala. Rapidistii au prins curaj, iar 12 minute mai tarziu, Spadacio l-a intins serios pe Stanca. Repriza secunda a inceput cu prima mare greseala a arbitrului Craciunescu. In minutul 49, el i-a acordat disrect cartonas rosu lui Herea pentru un cot in figura lui Gaman, insa lovitura rapidistului nu a fost intentionata. Dupa numai sase minute oltenii au deschis scorul, prin Wooby, din lovitura libera.In minutul 63, arbitrul s-a grabit sa ia o hotarare decisiva in favoarea oaspetilor, acordand penalty pentru Rapid, dupa ce Cassio a cazut usor, intr-un duel ci Dananae. Lovitura de la 11 metri a fost transformata de Marius Constantin. Dupa aceasta faza fiecare echipa a mai avut cate o ocazie importanta, prin Spadacio si, respectiv, Woobay, dar scorul a ramas 1-1, iar arbitrul intalnirii are destule sa-si reproseze dupa jocul de la Craiova.Universitatea Craiova: 1. Stanca – 18. Dananae, 7. Gaman, 4. Iliev (7. Ciuca ’60), 2. Barboianu – 5. D. Stoica – 77. Wobay, 30. Prepelita, 13. Dilevski (23. Gargorov ’69), 9. M. Costea (92. M. Roman ’88) – 20. M. Dina. Manager: Victor Piturca.Rapid: 33. Bornescu – 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 14. M. Roman, 8. N. Grigore, 30. Spadacio (11. Frunza ’78), 7. Cesinha (21. Sburlea ’61) – 10. Herea – 99. Cassio (27. Glauber ’68). Antrenor: Marius Sumudica.