Urziceniul a ajuns la un punct de liderul Dinamo

AFC Urziceni a castigat luni, scor 1-0, in deplasare, partida cu Gloria Bistrita, ultima din etapa a 11-a a Ligii I, si s-a apropiat la un singur punct de liderul Dinamo, transmite corespondentul NewsIn.GLORIA BISTRItA – AFC URZICENI 0-1 (Galamaz 69)Gloria: Albut – Frasinescu, Ninu, Ciuca, Panc (Silvasan 73) – Hora (Miclaus 60), R. Marginean, Coroian, Velcovici – Anca, Borbely (Diogo 20). Antrenor. Ioan Ovidiu Sabau.Urziceni: Arlauskis – Epaminonda, Galamaz, Bruno Fernandes, Bordeanu – R. Gomez – S. Frunza (Todoran 76), Mara, Brandan (Paduretu 56) – Bilasco, Onofras (Rusescu 85). Antrenor: Dan Petrescu.Cartonase galbene: R. Marginean 33, dupa incheierea partidei, Ciuca 44, Velcovici 55 / S. Frunza 2, Todoran 90Cartonas rosu: R. Marginean a fost eliminat dupa incheierea partidei in urma celor doua avertismenteArbitri: Augustus Constantin – Octavian sovre, Sorin CaiaStadion: Municipal; Spectatori: 2.000Cum s-a marcat golul:0-1, minutul 69: Mara a centrat de langa tusa in careul bistritean, iar Galamaz a reluat in plasa cu o lovitura de cap din opt metri.La inceputul partidei s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Ilie Vasilescu, fost jucator al Gloriei Bistrita, coleg de generatie cu Jean Padureanu, care a murit in cursul zilei de luni la varsta de 75 de ani, dar si in memoria unui junior de la Gloria Bistrita, Ioan Ghib, care a decedat recent in urma unui accident.Atacantul Csaba Borbely a fost inlocuit de Ioan Ovidiu Sabau cu Diogo dupa ce s-a accidentat in minutul 17, in timp ce incerca sa reia in poarta, cu o lovitura de cap, centrarea lui Anca. Fotbalistul Gloriei a suferit o ruptura de clavicula si a fost transportat de urgenta la spital.Mijlocasul Gloriei, Radu Marginean, a fost eliminat dupa finalul partidei de arbitrul Augustus Constantin. Bistriteanul primise un cartonas galben pentru un fault la adversar, iar la finalul jocului, dupa mai multe proteste la adresa arbitrajului, a mai fost avertizat cu un cartonas de aceeasi culoare, primindu-l implicit si pe cel rosu.Managerul general al gruparii ialomitene, Mihai Stoica, a urmarit partida de la masa presei.Fundasul George Galamaz a ajuns la al treilea gol marcat in Liga I in acest sezon, reusind sa isi egaleze numarul de reusite din sezonul trecut.Atacantul Cristian Silvasan, introdus pe teren in minutul 73 in locul lui Panc, a debutat cu aceasta ocazie in tricoul Gloriei Bistrita. Fotbalistul a semnat la inceputul lunii trecute un contract de joc cu formatia bistriteana, dupa ce isi incheiase conturile cu Universitatea Cluj.Gloria Bistrita a ajuns la al saptelea meci consecutiv din campionat in care nu a reusit sa castige, ultimul succes fiind consemnat in etapa a 4-a in victoria de pe teren propriu cu Poli Iasi, scor 3-1.In urma succesului obtinut la Bistrita, Urziceniul se afla pe locul 2 in clasamentul Ligii I, cu 24 de puncte acumulate, la doar unul distanta de liderul Dinamo. in schimb, Gloria Bistrita ramane pe penultima pozitie, cu doar sapte puncte stranse in 11 jocuri.