Vaslui – Sporting 1-0. Echipa lui Hizo a facut un meci mare

Sporting Lisabona s-a deplasat la Piatra Neamt din postura de lider autoritar al grupei D. Echipa gazda, antrenata de Viorel Hizo, tinteste victoria cu ajutorul careia ar urca pe treapta secunda a clasamentului.La inceputul celei de-a doua reprize, gazdele conduc cu scorul de 1-0 gol inscris de Denis Zmeu (min.29). Este un meci nebun la Piatra Neamt. UPDATE Final. FC Vaslui a obtinut prima sa victorie in actuala editie a grupelor Ligii Europa. Min.89.Gheorghiu in inlociueste pe Sanmartean.Min.86.Se semnalizeaza offside la o actiune periculoasa de atac a Vasluiului. Min.79.Paul Costin in inlocuieste pe PavlovicMin.74.Evaldo respinge o actiune prelungita de atac a Vasluiului.Min.63. Ar fi putut fi minutul golului egalizator, faza creata de Matias Fernandes si Van Wolfswinkel fiind un serios semnal de alarma tras de Sporting.Min.58. Noua faza de atac a gazdelor cu Adailton in prim-plan.Min.56. Sanmartean primeste si el cartonas galben.Vasluiul debuteaza in forta si in repriza secunda. Dupa ce rateaza din ineriorul careului, in urma unei pase a lui Sanmartean, Adailton participa si la marea ratare a lui Bello din minutul 48.Min.45. Arbitrul fluiera finalul primei reprize, vasluienii fiind in avantaj minim pe tabela de marcaj. Cu numai trei minute inainte de pauza, antrenorul Viorel Hizo a facut prima schimbare de efectiv: Jovanovic i-a luat locul in teren lui Neagu. In minutul 40, fundasul gazdelor, Paul Papp a primit cartonas galben pentru un fault comis in apropierea centrului terenului.Min. 34 Matias Fernandes executa bine o lovitura libera, balonul prinde pamantul si e respins cu greu de CerniauskasMin. 32 Faza excelenta creata de Adailton si Bello! Min. 29 GOL VASLUI! Denis Zmeu inscrie dupa o faza confuza in careul lui Sporting. Sanmatean a centrat din corner, balonul a cazut in careu, Zmeu a sutat in Pereirinha.Partida FC Vaslui – Sporting Lisabona se joaca pe stadionul Ceahlaul din Piatra Neamt. Echipele de start:Vaslui: Cerniauskas, Mianov, Papp, Farkas, Milisavljevic, Pavlovic, Zmeu, Neagu, Adailton, Sanmartean, BelloRezerve: Puia, Gladstone, Costin, Jovanovic, Gheorghiu, Balaur, BuhaescuSporting: Marcelo, Rodriguez, Carrico, Rinauldo, Evaldo, Fernandez, Pereirinha, Schaars, Carrillo, Bojinov, CapelRezerve: Tiago, Onyewu, Joao Pereira, Andre Santos, Andre Martins, Van Wolfswinkel, Diego Rubio