Victoria Azarenka a invins-o pe Na Li in finala feminina de la Australian Open

Victoria Azarenka, lidera clasamentului mondial WTA, si-a aparat titlul feminin al Open-ului Australian dupa o finala spectaculoasa adjudecata in fata chinezoaicei Na Li, scor 4-6, 6-4, 6-3.Jucatoarea asiatica a dominat primul set pe care de altfel si l-a adjudecat la capatul a 46 de minute care prevesteau o victorie a outsiderei.Nu a fost sa fie insa asa. Din setul secund, Azarenka a devenit mai agresiva in joc preluand initiativa cu fiecare game trecut.Balanta s-a inclinat definitiv in favoarea jucatoarei din Belarus in momentul in care Na Li a suferit o accidentare la glezna piciorului drept, asiatica evoluand din acel moment sub nuvelul aratat in prima parte a intalnirii.6-4 pentru Azarenka in setul 2, o noua accidentare a adversarei si final de joc dupa un 6-3 in 57 de minute in setul 3.