Victorie categorica a Oltchimului in grupele Ligii Campionilor

Campioana Romaniei, Oltchim Rm. Valcea, a obtinut a doua victorie din grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin, scor 30 – 20 (13 – 14) la Koprivnica, cu Podravka Vegeta. In fata a 1500 de spectatori, din care 30 valceni, Oltchim a avut o repriza a doua de exceptie si a reusit sa ia o optiune serioasa pentru calificarea in sferturile de finala.Prima repriza a fost echlibrata, portarii nationalei Romaniei, Paula Radulescu (Podravka ) si , mai ales, Luminita Hutupan au facut ca la pauza tabela de marcaj sa arate un scor la limita, 14 – 13 in favoarea croatelor.Soarta meciului s-a decis in repriza a doua, cand Podravka nu a mai inscris timp de 14 min., ajungandu-se la 25 – 17 in min. 46.Cele mai bune jucatoare au fost Luminita Hutupan cu 19 parade, Maier 7 goluri, Manea si Lecusanu cate 6 goluri pentru Oltchim la gazde remarcandu-se Todorovska cu 7 goluri. Este ultimul meci pentru Oltchim in Champions League, in 2008, competitia urmand a se relua pe 4 ianuarie 2009 cu meciul de la Valcea in compania formatiei, Lada Togliatti.