Victorie mare pentru nationala de handbal

Nationala de handbal masculin a Romaniei a sustinut sambata la Buzau cea de-a doua partida din cadrul preliminariilor Campionatului European 2010, in compania Poloniei, vice-campioana mondiala entitre. Nationala condusa de Aihan Omer a reusit victoria cu scorul de 33-29, la pauza scorul inregistrat de tabela de marcaj fiind de asemenea favorabil romanilor: 16-13.Inceputul de partida a apartinut oaspetilor care au reusit sa se distanteze destul de repede la 3 goluri diferenta (1-4 in minutul 5).Paraianu si Adrian Petrea dau semnalul revenirii in joc pentru nationala noastra si, fiecare cu cate o dubla, reusesc sa limiteze diferenta la un singur gol: 4-5, minutul 10.Polonezii au demonstrat totusi ca au venit in Romania sa castige aceasta partida si s-au pastrat in avantaj pana in ultima parte a reprizei. Cu o linie ofensiva in crestere de forma si cu un Stanescu care a aparat tot ce se putea apara, tricolorii egaleaza in minutul 20 prin veteranul Sandu Iacob, doar un minut mai tarziu Ghionea reusind sa ne aduca pentru prima oara in avantaj: 9-8.Incurajata de un public entuziast si parca impulsionata de surpriza furnizata in Liga Campionilor de Steaua, in aceeasi sala, Romania a inceput sa domine jocul din ce in ce mai accentuat, distantandu-se mai intai la doua goluri, cu cinci minute inainte de finalul reprizei, apoi la trei goluri, diferenta cu care a si incheiat prima parte a jocului:16-13.Debutul actului secund debuteaza pe aceleasi coordonate cu sfarsitul primelor 30 de minute.Romania ataca si golul lui Paraianu face ca diferenta dintre cele doua nationale sa creasca la patru goluri: 17-13.Reusitele lui Ghionea, Paraianu, Sania si Sandu Iacob pastreaza diferenta constanta la 3-4 goluri.Cu zece minute inainte de final, polonezii se apropiasera la doar doua goluri diferenta si soarta meciului inca nu parea decisa.Ghionea inscrie al treilea sau gol consecutiv si pastreaza Romania in avantaj (27-25, minutul 52).Timofte si Ionut Georgescu isi fac si ei loc pe lista marcatorilor din acest meci si era din ce in ce mai evident ca victoria nu avea cum sa ne scape.Ultimele doua faze ale jocului aduc tot atatea reusite in contul alor nostri, Paraianu si apoi Sandu Iacob consfintind o victorie mai putin scontata la inceputul partidei.Cu aceasta victorie, nationala tarii noastre a urcat, provizoriu, in fotoliul de lider, urmand a disputa urmatoarea partida, pe 30 noiembrie impotriva Suediei, o alta contracandidata la calificare.