Viorel Simion l-a invins pe Edgar Riovalle si a castigat centura WBC la Invincibilii 6

Viorel Simion isi apara centura WBC International, categoria pana, in fata lui Edgar Riovalle, meci care se desfasoara in Sala Giulesti din Capitala.UPDATESe asteapta rezultatul. Viorel Simion este imbratisat de cele doua fete ale sale in ring. Se anunta decizia arbitrilor: cu 119-109, 119-108, 120-108, castigator al centurii WBC este Viorel Simion.Viorel este bucuros cu centura WBC International in jurul lui. Sa speram ca va castiga si centura mondiala WBC.Repriza a 12-a: Simion face spectacol in fata lui Riovalle. Serie de pumni dominata de Simion. Mexicanul continua sa primeasca pumni, insa tot vrea sa loveasca. A fost o gala reusita pana acum pentru boxeorii romani. O minune il mai poate face pe mexican sa castige. Simion l-a dus pe RIovalle cu lovituri pana in capatul celalalt al ringului. Va avea probleme mexicanul dupa acest meci, imposibil ca sutele de lovituri primite de la roman sa nu-si faca efectul. Simion trimite multe lovituri la corp lui Riovalle. FINAL DE MECI!!!! Viorel saluta publicul!! Stie ca nu are decat sa fie victorie pentru el, conducea dupa 8 reprize.Repriza a 11-a: Publicul scandeaza numele lui Viorel. Serie buna de pumni a lui Simion. Riovalle reuseste sa-i aplice lui Simion cu un croseu de dreapta. Viorel a obosit putin, nu mai trimite atat de multe lovituri. Stanga, croseu si directa. Are peste 50 de meciuri la profesionisti si asta l-a incurajat sa se lupte cu Simion pentru a-i lua centura. Mexicanul il atinge pe Simion. Incearca o noua serie Simion, insa se eschiveaza Riovalle.Repriza a 10-a: Ne apropiem de final, mai sunt 9 minute din acest meci dominat de Simion. Riovalle trebuie sa caute KO, iar Viorel trebuie sa fie prudent, desi ne-a aratat un spectacol de zile mari. Ii place sa-si domine adversarul. Tocmai de aceea are o priza foarte buna la public. Viorel de mult nu a mai ajuns la aceasta repriza, a 10-a, mai exact din 2009. Trebuie sa reziste si sa fie atent. Riovalle capata energie, il loveste pe roman de mai multe ori. Se dezechilibreaza dupa cativa pumni, aluneca pe podea. Un moment de respiro pentru Simion. Mexicanul incaseaza un croseu de stanga. Foarte frumos un upercut al lui Simion.Repriza a 9-a: Se anunta punctajul. Arbitrii il dau favorit pe roman. Incepe repriza a 9-a. Riovalle va trebui sa lupte pana la capat daca vrea sa castige acest meci. Mizerabilul este dus in corzile ringului de Simion. Romanul primeste o lovitura interesanta de la mexican. Simion se afla in cantonament din 2011, dinainte de sarbatori, pentru acest meci. Viorel a boxat de 2 ori in 2011, o data in 2010. Pleiada de lovituri asupra lui Riovalle.Repriza a 8-a: Viorel Simion are parte de meciuri lungi. Serie de lovituri la fata si la corp, mexicanul abia mai rezista. Au fost cateva lovituri teribie, Riovalle pare sa treaca peste aceste lovituri. O noua serie de pumni din partea lui Simion, mexicanul se retrage putin. Combinatie stanga-dreapta frumoasa. Senzationala repriza facuta de Viorel!Este o partidfa foarte frumoasa. Simion a dominat autoritar partida. Ar fi minunat ca Viorel sa castige si acest meci prin KO in runda a 9-a. Repriza a 7-a: Riovalle a venit cu mult curaj in Romania, a spus Simion inainte de meci. Upercut de dreapta a lui Simion, combinatie stanga-dreapta, directa de dreapta pentru mexican. Simion este putin suparat ca a fost tinut de mexican. Isi face loc, trece la loviturile cu adevarat importante la figura. croseu de stanga superb! Mexicanul scapa o grimasa de durere dupa ce a incasat un croseu. Raspunde incet mexicanul, cu un stil liniar. Aluneca Riovalle. Croseu de stanga larg la figura a lui Simion. Riovalle incaseaza acum pumn dupa pumn. Final de repriza.Repriza a 6-a: Croseu foarte bun de stanga a lui Viorel Simion. Si aceasta repriza este dominata de roman.Repriza a 5-a: Simion a boxat spectaculos in aceasta seara. Numai la WBC se intampla. Urmeaza o turatie de pumni peste mexican, care este insa foarte rezistent. Directa de dreapta, superba lovitura a lui Simion! Sunt sanse mari sa vedem un KO in seara asta. Viorel se avanta din nou in atac in cel mai important meci al carierei sale.Repriza a 4-a: Simion nu are nicio infrangere la profesionisti. Bombardierul face spectacol, nu i-a dat practic nicio sansa pana acum sa castige. Simion ii da mexicanului doua directe de dreapta.Repriza a 3-a: Lovitura la corp. Croseu de dreapta aruncat de Viorel Simion. Incearca si Riovalle sa loveasca, insa primeste o stanga-dreapta din partea lui Simion. Mexicanul raspunde din ce in ce mai palid. Din nou un croseu de dreapta dat de Simion.Repriza a 2-a: Viorel Simion incepe sa controleze meciul, finalul de repriza lasandu-l fara drept de apel pe Edgar Riovalle.Repriza 1: In debutul meciului cei doi pugilisti s-au tatonat, Viorel ocupand centrul ringului. A fost o repriza in care romanul si mexicanul si-au pregatit tactica pentru urmatoarele reprize.Viorel Simion este sustinut de publicul de la sala Rapid. Este un boxeor care stie sa-si atraga publicul, deoarece practica un box care place ochiului.Romanul nostru a trecut cu bine de proba cantarului dinaintea meciului cu Riovalle. Romanul a cantarit 56,850 kg, fiind mai greu cu 750 de grame fata de adversarul sau mexican (56,100 kg).”Centura va ramine in tara. Sint in forma foarte buna, m-am pregatit cu seriozitate, iar asta se va vedea in ring. Eu imi doresc ca pina la sfirsitul anului sa ajung sa boxez pentru titlul mondial”, a declarat Simion.Cardul Galei:Viorel Simion – Edgar Riovalle (Mexic)Bogdan Dinu – Muhammed Ali (Germania)Ronald Gavril – Adnreij Loginovs (Lituania)Razvan Cojanu – Bekim Pagga (Germania)Corina Carlescu – Plamena Tsigularova (Bulgaria)Sursa foto: sport.ro