ALEXANDRA DULGHERU s-a calificat spectaculos in sferturile turneului de la ROMA

SFERTURI DE FINALA, EKATERINA MAKAROVA, ALEXADRA DULGHERU, CALIFICARE SPECTACULOASA, TURNEU WTA ROMA

Jucatoarea romana de tenis ALEXANDRA DULGHERU s-a CALIFICAT, joi, în sferturile de finala ale turneului WTA de la ROMA, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari, dupa ce învins-o pe rusoaica EKATERINA MAKAROVA, a opta favorita, cu 6-4, 6-3.

ALEXANDRA DULGHERU (72 WTA), venita din calificari, s-a impus intr-o ora si 28 de minute, dupa ce a facut un joc impresionant in fața numarului 8 mondial. Romanca a returnat aproape totul, iar EKATERINA MAKAROVA a facut multe erori nefortate. Rusoaica a castigat primul ghem al meciului, dar la mare lupta (8 minute), ALEXANDRA DULGHERU a egalat, dar EKATERINA MAKAROVA s-a desprins rapid la 4-1. DULGHERU nu a cedat si a avut o revenire fantastica, a adunat cinci jocuri consecutive si si-a adjudecat setul cu 6-4, in 46 de minute.

MAKAROVA a dat semne ca poate reveni in meci, a condus cu 2-0 in setul secund, dar ALEXANDRA DULGHERU s-a mobilizat din nou si a intors scorul, dupa alte cinci ghemuri la rand (5-2). ALEXANDRA si-a permis o mica relaxare si MAKAROVA a reusit un break (5-3), dar in cele din urma a incheiat castigand pe serviciul adversarei (6-3).

ALEXANDRA DULGHERU (25 ani) o mai invinsese pe EKATERINA MAKAROVA (26), in 2010, in primul tur la Tokyo, cu 6-3, 6-0.

ALEXANDRA DULGHERU ar putea juca in sferturi cu SIMONA HALEP, a doua favorita, daca aceasta va trece de americanca VENUS WILLIAMS in meciul care se disputa la aceasta ora.

ALEXANDRA DULGHERU, care are o finala WTA anul acesta, la Kuala Lumpur, si-a asigurat un cec de 46.000 de euro si 220 de puncte WTA.

Sursa foto: sport.ro