Andy Murray si Novak Djokovic se vor intalni in finala masculina de la Wimbledon

Andy Murray si Jerzy Janowicz s-au intalnit in cea de-a doua semifinala a turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Acestia s-au luptat pe Centre Court pentru locul vacant din finala, acolo unde era deja calificat sarbul Novak Djokovic, ajuns in ultimul act dupa cea mai lunga semifinala din istoria turneului de pe iarba londoneza.

Andy Murray si Jerzy Janowicz, primul jucator polonez ajuns intr-o semifinala de Grand Slam, au facut spectacol si in cea de-a doua semifinala de la Wimbledon. Inaintea acestei intalniri palmaresul direct dintre cei doi era egal, 1-1. Murray, favoritul  incontestabil al publicului, a reusit sa se impuna dupa patru seturi cu scorul de 3-1.

Surpriza Jerzy Janowicz (22 ATP, 22 de ani) a intrat hotarat pe teren si si-a adjudecat primul set al semifinalei la tie-break 7-6 (2), insa le-a cedat pe urmatoarele doua cu un scor similar 4-6, in conditiile in care in setul al treilea a condus, la un moment dat, cu 4-1, insa Andy Murray (2 ATP, 26 de ani) a revenit senzational si s-a impus.

Intre seturile trei si patru organizatorii au intrerupt partida pentru aproximativ 35 de minute pentru a trage acoperisul si a aprinde nocturna, un lucru care l-a nemultumit pe Murray, scotianul considerand ca era destula lumina naturala pentru ca meciul sa poata continua.

Setul patru a fost la discretia lui Andy Murray care a castigat cu 6-3, si ultimul act al turneului de la Wimbledon va avea finala pe care au mizat aproape toti specialistii, Novak Djokovic – Andy Murray. Ultimul act de pe iarba londoneza se va disputa duminica, 7 iulie.

Sursa foto: prosport.ro