ASA TARGU MURES s-a CALIFICAT in semifinalele CUPEI ROMANIEI

ASA Targu Mures s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal, marti seara, dupa ce a invins-o pe ACS Poli Timisoara cu scorul de 7-6 la loviturile de departajare, pe Stadionul ”Dan Paltinisanu” din Timisoara, scorul fiind egal, 1-1, atat la expirarea timpului regulamentar, cat si dupa prelungiri, informeaza Agerpres.

Poli a deschis scorul prin Robert Elek (24) si a fost aproape de a-si mari avantajul, dar Javi Hernandez a ratat un penalty acordat dupa hentul in careu al lui Velayos.

ASA a avut o bara in debutul reprizei secunde, prin Marius Axente (47).

Muresenii au egalat pe finalul partidei, prin croatul Sasa Balic (80), dar au jucat prelungirile in zece oameni, dupa eliminarea lui Pablo Brandan (90+3).

Niciuna dintre echipe nu a reusit sa marcheze in prelungiri, desi timisorenii au avut cateva ocazii mari de gol.

La loviturile de departajare s-a mers cap la cap pana cand sutul lui Artean a fost aparat de Stancioiu.

ACS Poli Timisoara — AS FC ASA 2013 Targu Mures 1-1 (1-0, 1-1), dupa prelungiri; 6-7, la loviturile de departajare, Stadion ”Dan Paltinisanu” — Timisoara
Au marcat: Robert Elek (24), respectiv Sasa Balic (80).
Au executat in ordine loviturile de departajare: Ivan Gonzalez 0-1 (gol), Robert Elek 1-1 (gol), Nicolas Gorobsov 1-2 (gol), Alex Curtean 2-2 (gol), Javier Velayos 2-3 (gol), Fernando Llorente 3-3 (gol), 3-4 Adrian Borza 3-4 (gol), Gheorghi Sarmov 4-4 (gol), Romario Kortzorg 4-5 (gol), Cristian Melinte 5-5 (gol), Sasa Balic 5-6 (gol), Ovidiu Popescu 6-6 (gol), Miroslav Manolov 6-7 (gol), Andrei Artean 6-7 (ratare — a aparat Eduard Stancioiu)
Cartonas rosu: Pablo Bandan (ASA, 90+3).
Javi Hernandez (ACS Poli Timisoara) a ratat un penalty in min. 39 (a aparat Eduard Stancioiu).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenti: Mircea Orbulet (Bucuresti); arbitru de rezerva: Aurel Onita (Constanta); arbitru de rezerva: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: George Ionescu (Bucuresti) — CCA, Octavian Goga (Brasov) — LPF

Sursa foto: onlinesport