ASTRA GIURGIU – AS TRENCIN 2-2 (0-0) / Partida linistita cu un final neasteptat

Min.90+4: Fluier final. Astra Giurgiu se califica cu scorul general de 5-3 si asteapta tragerea la sorti de maine pentru a-si afla adversarul din play-off.

Min.90+1: Ocazie mare pentru Astra! Ivanovski nu mai ajunge la minge

Min.90: Iese Takayuki si intra Barboianu

Min.89: GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL! Centreaza Matel si Tembo inscrie cu capul, scorul este, din nou egal 2-2.

Min.88: GOL Trencin! Rezerva Van Kessel reuseste sa aduca gruparea slovaca, din nou, in avantaj! Emotii mari pentru Astra in acest final.

Min.86: GOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL Ivanovski! Astra – Trencin 1-1. Actiune personala de toata frumusetea a mecedoneanului Ivanovski, acesta finalizand cu sut si cu gol una ditre cele mai interesante faze ale acestei partide.

Min.83: Gol marcat de AS Trencin! Adi profita de lejeritatea defensivei astrale si inscrie din sase metri dupa o lovitura de colt executata la poarta aparata de Lung jr

Min.77: Sutul rezervei Hajradinovic este retinut de Lung jr

Min.75: Iese de la Astra De Amorim si in locul sau intra Enache

Min:73: Cartonas galben pe care il vede Klescik

Min.72: A doua modificare la Trencin: Iese Bero si intra Bejradinovic

Min.68: Laban a fost foarte aproape de a-l accidenta pe coechipierul sau Matel.

Min.65: Actiune personala a lui Van Kessel insa sutul sau este telefonat, mingea fiind retinuta usor de Lung jr

Min.64: Sut din cadere a lui Takayuki mingea este respinsa in corner.

Min.63: Schimbare si la Astra: iese Budescu si intra Cristescu

Min.61: Schimbare la Trencin: Van Kessel intra in locul lui Mondek

Min.57: Sutul din alergare expediat de Amorim se duce pe langa poarta celor de la AS Trencin

Min.55: Centrare buna a lui Budescu, reluarea cu capul a lui Ivanovski este slaba si mingea se duce in bratele lui Volesak

Min.49: Oaspetii reusesc sa rateze o ocazie importanta. Adi reia cu capul pe langa o minge centrata in careul Astrei

Min.46: Partida de pe National Arena s-a reluat, primul balon apartinand oaspetilor de la AS Trencin

Min.45+1: Astra termina in atac aceasta prima repriza, lovitura libera executat de Budescu si finalizata cu sut de Morais nu schimba nimic pe tabela de marcaj. 0-0 la pauza dupa 45 de minute mai degraba plictisitoare.

Min.44: Ivanovski vede si el un cartonas galben pentru proteste.

Min.43: Adi, atacantul nigerian al lui AS Trencin, incaseaza primul cartonas galben al acestei intalniri

Min.36: Macedoneanul Ivanovski incearca sa traga un sut de la aproximativ 18 metri, insa balonul se duce departe de cadrul portii adverse

La acest meci asista numerosi impresari autohtoni in frunte cu fostul agent de jucatori, Giovani Becali.

Min.32: Jocul treneaza in ultimele cinci minute, canicula care s-a abatut asupra Capitalei in ultimele zile ii afecteaza si ea pe cei 22 de jucatori

Min.27: Au avut si cei de la Trencin un corner, insa nu au reusit nimic notabil.

Min.22: Lovitura de colt pentru Astra! Budescu executa dar faza ramane fara niciun rezultat la poarta aparata de Volesak.

Min.17: Lovitura libera pentru slovaci, insa executia lui Stefanik lasa de dorit

Min.15: Sut slab expediat de Ivanovski, dupa o pasa buna a lui Budescu

Min.10: Budescu a fost bine gasit de Tembo, insa golgheterul giurgiuvenilor nu a reusit sa ajunga la minge

Min.8: Slovacii au reusit sa echilibreze jocul, insa cele doua actiuni initiate de Trencin nu pun in dificultate defensiva astrala

Min.6: Matel trage spre poarta, sutul fundasului roman fiind deviat de un fundas advers, Volesak respingand cu greutate in corner.

Min.1: Incepe meciul! Prima minge apartine echipei Astra!

ECHIPELE DE START

ASTRA GIURGIU: Lung jr – Matel, Ben Youssef, Gaman, Morais – Takayuki, Laban– De Amorim, Budescu, Tembo – Ivanovski. Antrenor: Daniel Isaila
AS TRENCIN:Volesak – Cogley, Klescik, Ramon, R. Mazan – William, Bero, Stefanik – Mondek, Adi, Holubek. Antrenor: Lubomir Nosicky

ARBITRU: Ruddy Buquet. Asistenti: Guillame Debart si Cyril Lopmpre. Rezerva: Benoit Millot (toti din Franta)
STADION: “National Arena” (Bucuresti)

Giurgiuvenii au cea mai usoara misiune dintre toate cele trei reprezentante ale Romaniei in turul trei preliminar al Europa League, cel putin la prima vedere, tinand cont de rezultatul excelent inregistrat pe terenul slovacilor de la Trencin, in urma cu o saptamana.