AUSTRALIAN OPEN 2014: Monica Niculescu in turul 2, Alexandra Cadantu eliminata

Meciurile de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam din acest an au inceput si, odata cu acestea, au intrat in competitie si primele noastre reprezentante, Monica Niculescu si Alexandra Cadantu.

Monica Niculescu isi continua parcursul excelent din acest inceput de sezon si reuseste sa se califice in turul II de la Australian Open. Cu cateva minute in urma, sportiva romanca a reusit sa incheie partida disputata in primul tur cu israelianca Shahar Peer cu o victorie clara, 2-0 la seturi, 6-4, 6-1.

Niculescu a avut nevoie de 83 de minute timp in care a obtinut sapte break-uri si o calificare in turul al doilea, acolo unde o va intalni pe castigatoarea partidei care se disputa la aceasta ora intre Lisicki si Lucic.

Alexandra Cadantu nu a reusit sa treaca de primul tur. Cadantu (60 WTA) a fost eliminata de italinca Flavia Pennetta (29 WTA), scor 6-0, 6-2. Alexandra a facut un break, dar s-a dovedit a fi doar un foc de paie. Un meci despre care nu se pot spune prea multe, cifrele vorbind de la sine:  Pennetta – procentaj de 84% pe primul serviciu, 28 de lovituri direct castigatoare, 21 de greseli nefortate si 6/17 mingi de break convertite. Cadantu: procentaj de 41% pe primul serviciu, 13 mingi direct castigatoare, 36 de greseli nefortate si doar o minge de break realizata din trei sanse cr