BARAJ CM 2015: SERBIA – ROMANIA 26-32 (13-17) / La un pas de turneul final din Danemarca

Nationala feminina de handbal a ROMANIEI a invins formatia SERBIEI cu scorul de 32-26 (17-13), sambata, in Sala Sporturilor Ribnica din Kraljevo, in prima mansa a BARAJULUI pentru calificarea la Campionatul Mondial 2015 din Danemarca.

Tricolorele au inceput bine meciul si au condus mai intai la un gol, iar in minutul 7 s-au desprins la 5-2. In minutul 17, avansul echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde, la primul sau meci oficial, a crescut la patru goluri, 10-6, diferenta consemnata si la pauza, 17-13, dupa ce echipa ROMANIEI a avut 16-11 (27) si 17-12 (29).

SERBIA s-a apropiat in debutul reprize secunde la doar doua goluri, (15-17, 16-18), dar apoi ROMANIA si-a refacut avantajul de patru goluri, iar in minutul 37 avantajul echipei noastre a crescut la sase goluri, 22-16.

Desi a pierdut-o pe PAULA UNGUREANU, accidentata dupa ce a aparat o aruncare de la 7 metri (47), ROMANIA a continuat sa condusa ostilitatile si a castigat fara probleme, cu 32-26, dupa ce a avut la un moment dat si noua goluri avantaj, 31-22 (56).

CRISTINA NEAGU a fost cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri.

SERBIA: Jovana Risovic, Ana Kacarevic — Sanja Radosavljevic, Katarina Krpez (3 goluri), Jelena Popovic, Jelena Zivkovic (5), Ivana Prijovic, Andela Janjusevic, Sanja Rajovic (1), Tamara Georgijev (2), Dijana Radojevic (5), Biljana Bandelier (1), Zeljka Nikolic (1), Jovana Stoiljkovic (2), Kristina Liscevic (4), Marija Petrovic (2). Selectioner: Milan Stankovic.

ROMANIA: Paula Ungureanu, Denisa Dedu — Timea Tatar, Camelia Hotea, Adriana Nehcita (5), Cristina Neagu (11), Aurelia Bradeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Preda (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper. Selectioner: Tomas Ryde.

Arbitri: Jiri Opava, Pavel Valek (ambii din Cehia); delegat EHF: Tomo Vodopivec (Slovenia).

Returul va avea loc pe 13 iunie, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca.Campionatul Mondial va avea loc in Danemarca, in perioada 5-20 decembrie.

Sursa foto: sport.ro