BARAJ MENTINERE LIGA I: ACS POLI TIMISOARA castiga UTA ARAD si se mentine pe prima scena

ACS Poli Timisoara a castigat barajul cu UTA Batrana Doamna si va evolua in sezonul urmator in Liga 1. Dupa victoria cu 2-1 din prima mansa, Timisoara a castigat cu 3-1 si returul ce a avut loc in localitatea Siria, din apropierea Aradului.

Aradenii au avut un start excelent de meci si au deschis scorul in minutul 5, prin Curtuius, care a trimis in poarta o reluare cu capul a lui Adrian Petre. Formatia lui Ionut Popa a intors insa imediat rezultatul, prin Cristian Barbut (17) si Octavian Draghici (21).

UTA a cazut dupa primirea celor doua goluri si nu s-a mai jucat mare lucru pana la final. Ultimul gol a fost marcat in minutul 88, Henrique punctand pentru Timisoara cu un lob peste portar.

In urma acestui rezultat, Timisoara va ramane si sezonul urmator in prima liga. Din Liga 2 au promovat Juventus Colentina si Sepsi Sfantu Gheorghe. Din prima liga au retrogradat ASA Targu Mures si Pandurii Targu Jiu.

Sursa foto: prosport.ro