Baschet masculin: CSU ASESOFT PLOIESTI a CASTIGAT si meciul al doilea al finalei LIGII NATIONALE

CSU Asesoft Ploiesti a invins-o pe BC Mures Tg. Mures cu scorul de 81-67 (18-21, 27-20, 22-19, 14-7), marti seara, in Sala Sporturilor ”Olimpia” din Ploiesti, in meciul al doilea al finalei Ligii Nationale de baschet masculin.

Campioana conduce cu 2-0 la general, dupa ce a castigat si luni, tot acasa, cu 79-70. Finala se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci partide.

Ardelenii au inceput mai bine meciul si dupa primele zece minute conduceau cu 21-18, dupa ce au avut si 19-10 (min. 8). Ploiestenii au reusit sa intoarca scorul in sfertul al doilea, iar la jumatatea intalnirii aveau avantaj de patru puncte, 45-41. BC Mures, medaliata cu bronz in editia trecuta de campionat, a preluat din nou conducerea in sfertul al treilea, a avut 51-47 (23), dar gazdele au recuperat si cu zece minute inainte de final aveau 67-60. CSU a reusit sa reziste ultimelor asalturi si s-a impus fara emotii, cu 81-67.

Cei mai buni de la invingatori au fost lituanianul Marius Runkauskas, cu 20 puncte, 4 recuperari, 4 pase decisive, si americanul Jonte Flowers, 18 p, 7 rec, 2 pd. De la oaspeti s-au evidentiat senegalezul Ousmane Barro, 15 p, 13 rec, 2 pd, si americanul Kyndall Dykes, 15 p, 3 rec, 1 pd.

La CSU, antrenorul Sasa Ocokoljic i-a mai folosit pe Ivan Zigeranovic 14 p, 7 rec, 1 pd, Catalin Burlacu 7 p, 6 rec, 1 pd, Christopher Cooper Williams 3 p, 1 rec, 2 pd, Michalis Pelekanos 8 p, 1 rec, 2 pd, Stefan Pot 4 p, 3 rec, 2 pd, Levente Szijarto 7 p, 1 pd.

De partea cealalta, antrenorul Audrius Prakuraitis, i-a mai utilizat pe Filip Adamovic 12 p, 2 rec, 7 pd, Andrei-Daniel Capusan, Goran Gajovic 10 p, 2 rec, Ivan Ivanovic 5 p, 5 rec, 4 pd, Laszlo Lazar, Vaidotas Peciukas 10 p, 3 rec.

In acest sezonul, BC Mures s-a impus in ambele partide din campionat, cu 82-85 in Sala Olimpia la mijlocul lunii noiembrie si cu 79-74 pe teren propriu.

Cele doua formatii s-au mai intalnit in finala campionatului in 2013, cand CSU s-a impus cu 4-2 la general. Asesoft are in palmares zece titluri de campioana, ultimele trei consecutive.

Urmatoarele doua partide sunt programate la Tg. Mures, pe 24 mai si, eventual, 25 mai. Un posibil ultim meci cinci va avea loc la Ploiesti, in data de 29 mai.