Bayern Munchen, super campioana Europei! GALERIE FOTO

Bayern Munchen a cucerit Supercupa Europei dupa o partida dramatica in fata lui Chelsea. A fost 2-2, dupa 120 minute de joc. La loviturile de departajare, nemtii au avut nervii mai tari si au reusit sa isi adjudece in premiera trofeul.

Detinatoarea Europa League si viitoarea adversara a Stelei in UCL, Chelsea, a condus de fiecare data pe tabela. Mai intai, goleadorul Torres a deschis scorul in minutul 8. Nemtii au egalat prin Ribery in minutul 47.

Dupa perioada regulamentara, scorul era 1-1, cu multe ocazii de partea nemtilor, care nu au putut profita de omul in plus, avut din minutul 85, dupa eliminarea lui Ramires.

Mai mult, Chelsea a avut puterea sa mai loveasca o data prin Hazard, dupa o actiune care parca i-a sedat pe fundasii adversi. Era minutul 3 al prelungirilor.

Finalul a fost interzis cardiacilor. Englezii au rezistat eroic in fata atacurilor furibunde ale lui Bayern, care il foloseau pe goalkeeperul Neuer pe post de mijlocas central! Asta pana la ultima faza a meciului, cand Javi Martinez a reusit egalarea dupa un carambol in careul lui Cech.

La loviturile de departajare, nemtii au dat dovada de mai multa stapanire de sine si au cucerit pentru prima oara in istorie Supercupa Europei!

Pentru Bayern au Inscris Alaba, Kroos, Lahm, Ribery si Shaqiri. Pentru Chelsea au punctat David Luiz, Oscar, Lampard, A. Cole. Atacantul de 20 ani, Lukaku a ratat si Chelsea s-a recunoscut invinsa.

Sursa foto: uefa.com