Benfica Lisabona – Chelsea Londra 1-2: finala Europa League, live TEXT pe Mondo News

UPDATE: CHELSEA LONDRA CUCERESTE AL 4-LEA TROFEU EUROPEAN DIN ISTORIA “PENSIONARILOR”! “ALBASTRII” AU IN PALMARES LIGA CAMPIONILOR, CUPA CUPELOR, EUROPA LEAGUE SI SUPERCUPA EUROPEI!

UPDATE: Branislav Ivanovic (Chelsea Londra) a fost desemnat jucatorul acestei finale si a primit aceasta distinctie din partea lui Patrick Kluivert!

UPDATE: Portughezii sunt la pamant! Aceasta este a saptea finala consecutiva ratata de Benfica, iar asteptarea pentru un nou trofeu european se prelungeste! Au trecut 51 de ani de la ultimul succes al “vulturilor” in cupele europene si vor trebui sa mai astepte cel putin inca unul!

UPDATE: min 90+4: Punct final. Cardozo rateaza o egalare miraculoasa, iar Chelsea este prima echipa din istoria fotbalului de club care detine in paralel (n.a. chiar daca numai pentru cateva zile!) Liga Campionilor si Europa League!

UPDATE: min 90+3: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL Chelsea! Corner pentru englezi, Lampard executa si Ivanovic reia impecabil cu capul in plasa portii unui Artur impietrit. 2-1 pentru londonezi si Benfica este blestemata! A pierdut sambata titlul in ultimul minut, a pierdut trofeul Europa League in ultimele secunde!

UPDATE: Rezerva de arbitru, Felix Brich, a aratat trei minute de prelungire.

UPDATE: min 88: Ocazie uriasa pentru Chelsea. Sutul lui Frank Lampard zguduie bara transversala a portii lusitane si suporterii Benficai ii multumesc zeitei Fortuna.

UPDATE: min 87: Sut telefonat al lui Azpilicueta retinut fara probleme de Artur.

UPDATE: min 85: Contraatac rapid al englezilor, Mata ii trimite lui Ramires care intra in careul portughezilor, insa brazilianul este blocat in ultimul moment de Luisao.

UPDATE: min 83: Benfica Lisabona preseaza, insa defensiva englezilor rezista.

UPDATE: min 82: Ocazie mare pentru Benfica. Sut senzational al lui Cardozo si o parada pe masura a lui Petr Cech.

UPDATE: min 76: Meciul este intrerupt. Garay s-a accidentat si primeste ingrijiri medicale. Din pacate pentru lusitani fundasul argentinian nu poate continua si el este inlocuit de Jardel.

UPDATE: 46.163 de spectatori se afla in tribunele “Arenei” din Amsterdam pentru a urmari “pe viu” aceasta finala de Europa League.

UPDATE: min 68: GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL Benfica! Oscar Cardozo transforma elegant penalty-ul si este, din nou, egalitate, 1-1.

UPDATE: min 67: Azpilicueta comite hent in careu si Kuipers acorda lovitura de pedeapsa pentru Benfica.

UPDATE: min 66: Dubla schimbare la Benfica. Jorge Jesus ii arunca in joc pe Ola John si Lima in locul lui Melgarejo si Rodrigo.

UPDATE: min 61: Luisao vede si el cartonasul galben. Urmeaza o lovitura libera periculoasa pentru poarta lui Artur, dar sutul lui Mata este blocat de Matic.

UPDATE: min 60: GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL Chelsea! Fotbalul este nedrept, dar se joaca pe goluri. Cech degajeaza pana la Mata, acesta ii trimite lui “El Nino” Torres care finalizeaza cu calm un contraatac al englezilor, dupa ce ii ridiculizeaza pe Luisao si Artur. 1-0 pentru Chelsea.

UPDATE: min 58 Gaitan centreaza insa Petr Cech retine lovitura de cap expediata de Salvio.

UPDATE: Ultimele minute ne arata o Chelsea revenita la viata, insa atacurile englezilor sunt sterile.

UPDATE: min 51: Gol anulat pentru Benfica. Oscar Cardozo a trimis mingea in poarta, insa paraguaianul se afla in pozitie de ofasaid.

UPDATE: min 50: Salvio este blocat in ultimul moment de un fundas englez. Corner pentru Benfica.

UPDATE: Benfica incepe in forta si aceasta a doua parte a finalei Europa League.

UPDATE: A inceput repriza secunda.

UPDATE: min 45+2: Olandezul Kuipers pune capat primei reprize a finalei Europa League dintre Benfica si Chelsea. In ciuda ocaziilor numeroase, tabela de marcaj indica acelasi scor ca la inceput jocului, 0-0.

UPDATE: Un minut de prelungire a fost aratat pentru aceasta prima repriza. Garay vede si el cartonasul galben.

UPDATE: min 42: Salvio centreaza in careu, dar Cardozo nu reuseste sa reia balonul spre poarta lui Cech.

UPDATE: min 38: Ocazie mare pentru Chelsea. Sut violent expediat din marginea careului de Frank Lampard, insa Artur este atent si respinge mingea in corner.

UPDATE: Dupa o jumatate de ora raportul posesiei balonului este in favoarea lusitanilor, 55% fata de cele 45% ale englezilor.

UPDATE: min 31: Lovitura libera pentru Benfica Lisabona. Cardozo trimite puternic insa balonul loveste zidul format din jucatorii englezi.

UPDATE: min 26: Mata executa bine o lovitura libera, insa Artur boxeaza.La faza imediat urmatoare acelasi Artur retine cu siguranta sutul expediat de conationalul sau Oscar.

UPDATE: Presedintele UEFA, francezul Michel Platini, urmareste aceasta finala incadrat in tribuna de alte doua nume grele ale istoriei fotbalului, portughezul Eusebio si olandezul Cruyff.

UPDATE: Primul sfert de ora al partidei este dominat copios de Benfica Lisabona, insa atacurile lusitanilor merg bine doar pana in fata portii aparate de Cech.

UPDATE: min 14: Oscar vede primul cartonas galben al acestei finale.

UPDATE: min 12: Gaitan iroseste si el o faza de atac a portughezilor trimitand un balon in inaltul tribunei.

UPDATE: min 11: Cardozo si Rodrigo se balbaie in fata apararii dezorientate a englezilor si scorul ramane 0-0.

UPDATE: min 3: primul atac si prima ocazie apartine celor de la Benfica, centrarea lui Gaitan de pe partea dreapta il gaseste in careul advers pe Cardozo, lovitura de cap a paraguaianului trece peste. La faza imediat urmatoare lusitanii cer o lovitura de pedeapsa pentru un presupus hent in careu, dar centralul Kuipers lasa jocul sa continue.

UPDATE: ora 21.45: Bjorn Kuipers a fluierat inceputul finalei dintre Benfica Lisabona si Chelsea Londra. Lovitura de incepere a apartinut lusitanilor.

UPDATE: ora 21.30: Ambasadorul finalei, fostul mare jucator olandez Patrick Kluivert, a prezentat trofeul care va fi inmanat castigatoarei. A inceput ceremonia de deschidere a finalei Europa League dintre Benfica Lisabona si Chelsea Londra.

UPDATE: ora 20.50: Au fost anuntate cele doua formatii de start:

Benfica Lisabona: Artur – Almeida, Luisao (c), Garay, Melgarejo – Perez, Matic, Rodrigo – Gaitan, Cardozo, Salvio. Antrenor: Jorge Jesus

Chelsea Londra: Cech – Azpilicueta, Ivanovic, Cahill, A. Cole – Lampard, David Luiz – Ramirez, Mata, Oscar – Torres. Antrenor: Rafael Benitez

Benfica Lisabona si Chelsea Londra se intalnesc in aceasta seara, de la ora 21.45, in finala Europa League, pe stadionul “Arena” din Amsterdam. Meciul dintre “vulturi” si “pensionari” se anunta a fi unul dintre cele mai interesante dueluri din ultimul act al competitiei.

Benfica Lisabona si Chelsea Londra s-au mai intalnit pana acum de doua ori, in sferturile de finala ale Champions League, editia 2011-2012, in ambele dispute avand castig de cauza englezii (2-1 si 1-0).

Pentru Benfica aceasta va fi cea de-a noua finala europeana din istorie, iar pentru Chelsea cea cu numarul 5, dar cand vine vorba de trofee londonezii conduc cu scorul de 3-2. Lusitanii vor sa treaca peste esecul din week-end-ul trecut, atunci cand au pierdut lupta pentru titlul de campioni ai Portugaliei in fata rivalilor de la FC Porto, in timp ce elevii lui Rafa Benitez vor sa devina primii fotbalisti care reusesc sa cucereasca Europa League, la numai un an dupa ce si-au trecut in palmares Champions League.

La capitolul absente Chelsea sta cel mai rau, Eden Hazard si John Terry (accidentati) si Demba Ba (fara drept de joc) neputand evolua in aceasta seara in finala Europa League. In schimb de la Benfica va lipsi doar Maxi Perreira, acesta fiind suspendat.

Benfica Lisabona si Chelsea Londra vor juca pe “Arena” din Amsterdam, la ora meciului fiind anuntata o temperatura de 13 grade C. Finala Europa League va fi condusa de o brigada olandeza formata din centralul Bjorn Kuipers, asistentii Sander van Roekel si Erwin Zeinstra si asistentii aditionali Pol van Boekel si Richard Liesveld. Rezerva de arbitru la acest joc va fi germanul Felix Brych.

Partida va fi transmisa, in direct, in Romania de posturile de televiziune ProTv, Digi Sport 1 si DolceSport cu incepere de la ora 21.45.