BRD BUCHAREST OPEN: SIMONA HALEP s-a calificat in sferturile turneului de la Bucuresti

SIMONA HALEP s-a calificat joi in sferturile de finala ale turneului BRD BUCHAREST OPEN, de la Arenele BNR, dupa ce a invins-o pe Alexandra Krunici (Serbia, locul 155 WTA), scor 6-2, 6-4.

SIMONA HALEP nu a avut probleme in primul set, Krunici reusind sa tina ritmul cu romancadoar in primele patru game-uri, jucatoarea noastra reusind un break in game-ul al cincilea si apoi a defilat pentru castigarea primului set cu 6-2.

Setul secund a avut o desfasurare mult mai spectaculoasa. Cele doua jucatoare au reusit sapte break-uri consecutive (patru SIMONA HALEP si trei Krunici) si au incantat spectatorii prezenti la Arenele BNR, scrie ziare.com. In cele din urma, HALEP a luat setul secund cu 6-4 si s-a calificat in sferturile de finala.

SIMONA HALEP o va intalni in sferturile de finala de la BUCHAREST OPEN pe Laura Arruabarrena din Spania, ocupanta locului 120 WTA, intr-o partida care se va disputa vineri, la o ora care va fi stabilita in cursul zilei de maine.