Campionatul Mondial de fotbal 2014: ARGENTINA-BELGIA 1-0 (1-0) LIVE TEXT: Victorie mica

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si BELGIA se intalnesc, sambata, in al treilea SFERT de FINALA al acestei CUPE MONDIALE din BRAZILIA, cu MESSI si compania in postura de favorite la calificarea in SEMIFINALE. Partida va incepe de la ora 19.00 (ora ROMANIEI) si va putea fi urmarit in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS.

Min: 90+5: ARGENTINA castiga la limita si se califica in semifinale unde va intalni castigatoarea partidei dintre OLANDA si COSTA RICA.

Min.90+4: Asediu pe final la poarta lui ROMERO, insa belgienii nu au nici noroc.

Min.90+3: MESSI scapa singur spre poarta lui COURTOIS insa nu-l poate invinge pe belgian.

Min.90+1: BELGIA continua sa preseze, insa argentinienii se apara precis si trag si de timp cand au ocazia.

Min.90: 5 minute suplimentare indicate de la margine.

Min.88: Corner pentru BELGIA.

Min.86: LUKAKU faulteaza in atac. Se resimte BASANTA.

Min.85: COURTOIS retine din fata lui PALACIO.

Min.84: Corner BELGIA dupa un sut deviat al lui DE BRUYNE.

Min.83: BELGIA ar vrea dar nu poate, ARGENTINA ar putea dar nu mai vrea. Cam acestea sunt coordonatele ultimelor zece minute ale jocului de la BRASILIA.

Min.80: SCHIMBARE ARGENTINA: Iese HIGUAIN si intra GAGO.

Min.76: SCHIMBARE BELGIA: Iese HAZARD si intra CHADLI.

Min.75: BIGLIA vede cartonasul galben dupa faultul asupra lui VERTONGHEN.

Min.74: Sut al lui DE BRUYNE in blocaj.

Min.71: FELLAINI faulteaza in atac.

Min.70: SCHIMBARE ARGENTINA: Iese LAVEZZI si intra PALACIO.

Min.67: ALDERWEIRELD vede cartonasul galben si va rata urmatorul meci daca echipa sa se va califica.

Min.65: GARAY ii da emotii lui ROMERO trimitand periculos catre propria poarta.

Min.64: ALDERWEIRELD il faulteaza pe HIGUAIN.

Min.60: Centrarea lui VERTONGHEN este reluata cu capul de FELLAINI, mingea trecand razant peste transversala portii aparate de ROMERO.

Min.59: SCHIMBARI BELGIA: Ies ORIGI si MIRALLAS si intra LUKAKU si MERTENS.

Min.57: LAVEZZI se resimte dupa intrarea lui KOMPANY.

Min.55: HIGUAIN suteaza in BARAAAAA! Atacantul lui Napoli ridiculizeaza trei fundasi belgieni in frunte cu capitanul KOMPANY sutul sau nimerind transversala portii aparate de COURTOIS.

Min.54: COURTOIS are o interventie buna.

Min.53: Cartonas galben vazut de HAZARD dupa interventia la BIGLIA.

Min.50: Ocazie mare pentru Argentina , sutul lui HIGUAIN deviat de VAN BUYTEN in corner.

Min.48: Mingea trimisa de MESSI trece pe langa poarta.

Min.47: Debut de repriza secunda in forta pentru ambele echipe. ARGENTINA obtine o lovitura libera dupa faultul asupra lui HIGUAIN.

INFO: 68.551 de spectatori asista la acest meci.

Min.46: Partida de la BRASILIA s-a reluat cu argentinienii avand posesia.

Pauza in capitala BRASILIA, scorul este 1-0 pentru ARGENTINA gratie reusitei lui HIGUAIN din minutul 8.

Min.45: Doua minute suplimentare indicate de la margine.

Min.44: Lui MESSI nu-i iese preluarea in careul advers.

Min.43: Corner pentru ARGENTINA.

Min.42: OCAZIE MARE pentru BELGIA. MIRALLAS trimite milimetric mingea cu capul pe langa poarta aparata de ROMERO.

Min.40: Mingea trece putin peste transversala!

Min.37: MESSI a fost luat in colimator de fundasii belgieni. LOVITURA LIBERA foarte periculoasa pentru ARGENTINA. MESSI va executa. 17 metri perpendicular pe poarta.

Min.36: Meciul este din ce in ce mai incalcit, jucatorii ambelor echipe facand numeroase de greseli nefortate.

Min. 35: Pasa lui DE BRUYNE nu ajunge la FELLAINI.

Min.33: FELLAINI il faulteaza pe DEMICHELIS.

Min.32: SCHIMBARE ARGENTINA: Iese DI MARIA si intra ENZO PEREZ.

Min.31: DI MARIA s-a accidentat si va fi schimbat!

Min.30: Argentinienii trimit mingea la portar de la jumatatea terenului.

Min.27: Belgienii s-au instalat in jumatatea de teren a ARGENTINEI. Sud-americanii prefera jocul pe contraatac, DI MARIA fiind blocat de acelasi imperial KOMPANY.

Min.26: MESSI este oprit in ultimul moment de KOMPANY.

Min.26: Sutul lui DE BRUYNE  a fost respins de ROMERO, iar ORIGI nu a reusit sa preia balonul.

Min.25: Apararea argentiniana rezista si MESSI declanseaza un contraatac. Decarul sud american cade dar nu obtine nimic.

Min.23: Lovitura libera pentru ARGENTINA de la centrul terenului.

Min.21: HIGUAIN nu intelege calcaiul lui DI MARIA si atacul argentinian se incheie.

Min.19: Un nou atac esuat al belgienilor. La faza urmatoare HAZARD cade langa careul advers, centralul RIZZOLI nu acorda nimic.

Min.17: Centrarea lui VERTONGHEN este respinsa in ultimul moment de GARAY. KOMPANY reia peste poarta.

Min.16: Executie incercata de DI MARIA, insa argentianul aluneca si cade.

Min.15: Corner pentru BELGIA.

Min.13: Sutul lui DE BRUYNE se duce alaturi.

Min.11: BELGIA ataca, dar VERTONGHEN nu reuseste sa tina un balon in teren si va fi repunere pentru sud americani.

Min.8: GOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL ARGENTINA! HIGUAIN inscrie cu un sut din intoarcere fara sperante pentru COURTOIS.

Min.6: VAN BUYTEN il blocheaza pe DI MARIA in momentul sutului.

Min.3: LAVEZZI intra in careul advers, centrarea sa fiind respinsa in ultimul moment de capitanul KOMPANY.

Min.2: MASCHERANO si WITSEL intra intr-un conflict dupa ce argentinianul l-a faultat pe belgian.

Min.1: Belgienii au avut prima actiune de atac. Dracii Rosii beneficiaza si de sprijinul suporterilor brazilieni aflati in tribunele arenei din Brasilia.

Min.1: A inceput partida. Lovitura de start a apartinut belgienilor.

UPDATE: 18.57: Capitanii LIONEL MESSI si VINCENT KOMPANY participa la obisnuita tragere la sorti a terenurilor!

UPDATE: 18.50: Dupa citirea mesajului impotriva RASISMULUI se vor intona cele doua imnuri.

UPDATE: 18.29: VIDEO REMEMBER CM MEXIC 1986: ARGENTINA – BELGIA 2-0 (DIEGO ARMANDO MARADONA )

UPDATE: 18.26: VIDEO REMEMBER CM SPANIA 1982: ARGENTINA – BELGIA 0-1 (ERWIN VANDENBERGH)

UPDATE: 18.20: ARGENTINA a iesit la incalzire.

UPDATE: 18.10: In vestiare totul este pregatit!

UPDATE: 17.48: ARGENTINA a ajuns la stadion!

UPDATE: 17.34: S-au anuntat ECHIPELE de START:

ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Basanta – Biglia, Mascherano, Di Maria – Lavezzi, Messi, Higuain. ANTRENOR: ALEJANDRO SABELLA.

BELGIA: Courtois – Alderweireld, van Buyten, Kompany, Veronghen – Witsel, Fellaini, De Bruyne – Mirallas, Origi, Hazard. ANTRENOR: MARC WILMOTS.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si BELGIA sunt favoritele 2 respectiv 4 la cucerirea titlului mondial, cel mai interesant duel fiind, in opinia specialistilor, cel intre decarii LIONEL MESSI si EDEN HAZARD.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si BELGIA s-au mai intalnit de doua ori la turneele finale ale CUPEI MONDIALE, in 1982, cand DRACII ROSII au reusit sa invinga cu 1-0 (ERWIN VANDENBERGH) in meciul de deschidere de la CM SPANIA 1982, fotografia cu MARADONA fata in fata cu sase jucatori belgieni ramanand una istorica. Patru ani mai tarziu, la CM MEXIC 1986, biacocelestii si-au luat revansa in semifinale, scor 2-0 (dubla DIEGO ARMANDO MARADONA).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Cele doua sfertfinaliste s-au mai intalnit de alte doua ori, prima oara la Jocurile Olimpice din 1928, 6-3 pentru ARGENTINA si intr-un amical disputat in 1984, 2-0 pentru sud americani.
LIONEL MESSI a fost desemnat omul meciului in toate partidele jucate de echipa “Albiceleste” la CM din BRAZILIA, marcand in fiecare din primele trei (patru goluri) si oferind pasa de gol in optimi, la meciul cu ELVETIA. In schimb, EDEN HAZARD a ramas dator in fata suporterilor si coechipierilor, prestatiile decarului belgian fiind departe de jocul care l-a propulsat la Chelsea.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. LIONEL MESSI va bifa selectia cu numarul 91 (42 de goluri), egalandu-l pe legendarul DIEGO ARMANDO MARADONA, pe locul 6 in clasamentul all-time al nationalei ARGENTINEI.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. “DRACII ROSII” au ajuns in SFERTURILE de FINALA ale Cupei Mondiale pentru a doua oara, performanta de la CM MEXIC 1986 (locul 4, in sferturi au remizat cu Spania 1-1 si au eliminate-o la penalty-uri 5-4) ramanand insa cea mai mare de pana acum. BELGIA si-a egalat recordul de victorii consecutive in toate competitiile (sapte), dupa cel din perioada 1979-1980, gratie victoriei cu SUA (2-1, dupa prelungiri), din optimi.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA a inscris sase goluri la acest turneu final gratie a sase marcatori diferiti, iar toate golurile au venit dupa minutul 70. BELGIA a tras cele mai multe suture spre poarta de la acest turneu, 83, fiind urmata de ARGENTINA,79, raport care se poate schimba in aceasta seara. ARGENTINA a incheiat victorioasa in sase din cele sapte partide in care a jucat prelungiri sau a executat lovituri de departajare la CUPA MONDIALA, singurul esec fiind cel din 2006, la penalty-uri, in fata GERMANIEI, tot in sferturile de finala.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA, dubla campioana mondiala (1978, 1986), va incerca sa treaca de sferturile de finala pentru prima oara dupa CM ITALIA 1990, cand pierdea finala in fata Germaniei, scor 0-1. ALEJANDRO SABELLA nu va putea conta pe fundasul stanga ROJO, suspendat, astfel ca pe postul lui va fi folosit BASANTA. KUN AGUERO, absent la meciul cu ELVETIA, este foarte probabil sa ia loc pe banca de rezerve.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. MARC WILMOTS a afirmat ca a tras invatamintele necesare dupa ce a urmarit meciul dintre ARGENTINA si ELVETIA. Dilema selectionerului belgian este legata de atac, acolo unde trebuie sa decida cu cine va incepe meciul, ORIGI sau LUKAKU. O serie de sapte jucatori, din ambele echipe risca sa fie suspendati in SEMIFINALE, daca vor fi avertizati in acest meci si formatia din care fac parte se califica mai departe: DI MARIA, GARAY (ARGENTINA) si WITSEL, VERTONGHEN, KOMPANY, DEMBELE, ALDERWEIRELD (BELGIA).

ECHIPE PROBABILE:

ARGENTINA: 1. Sergio Romero – 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 23. Jose Basanta – 5. Fernando Gago, 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria – 10, Lionel Messi – 22. Ezequiel Lavezzi, 9. Gonzalo Higuain. ANTRENOR: ALEJANDRO SABELLA.

BELGIA: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 15. Daniel van Buyten, 5. Jan Vertonghen – 6. Axel Witsel, 8. Marouane Fellaini – 14. Dries Mertens, 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard – 17. Divock Origi (sau 9. Romelu Lukaku). ANTRENOR: MARC WILMOTS.

STADION: “NACIONAL MANE GARRINCHA” (BRASILIA, capacitate 69.349 de locuri).
ARBITRI: NICOLA RIZZOLI – RENATO FAVERANI, ANDREA STEFANI (toti din Italia). REZERVA: BENJAMIN WILLIAMS (Australia).

Sursa foto: fifa.com