Campionatul Mondial de fotbal 2014: ARGENTINA-ELVETIA 1-0 d.p. (0-0, 0-0) LIVE TEXT: Greu, dar meritat

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si ELVETIA se vor intalni in primul meci al zilei de marti intr-o partida din OPTIMILE de FINALA ale CUPEI MONDIALE din BRAZILIA in care MESSI si compania sunt favoriti. Meciul de pe arena “CORINTHIANS” din SAO PAULO va incepe de la ora 19.00 (ora ROMANIEI) si va putea fi urmarita in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS.

Min.120+5: Executa SHAQIRI in zid si ARGENTINA se califica in SFERTURILE de FINALA!!!!!! GREU, dar MERITAT!!!!! ARGENTINA a muncit mult pentru obtinerea calificarii !!!

Min.120+4: SHAQIRI scoate o lovitura libera de la marginea careului argentinian! Pericol pentru poarta lui ROMERO in prelungirile prelungirilor!!!

Min.120+2: Lovitura libera pentru ELVETIA. BENAGLIO se lupta langa careul advers pentru balon, apoi DI MARIA trimite de la 40 de metri pe langa poarta goala a europenilor!!!

Min.120: DI MARIA vede un cartonas galben. Corner pentru ELVETIA! Trei minute suplimentare! BENAGLIO este in careul argentinian! RATARE URIASA pentru DZEMAILI care nimereste BARA!!!!

MIN.118: GOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ARGENTINA!!!! GOL DI MARIA!!!!! MESSI a prelungit pana la DI MARIA care inscrie cu un sut la coltul lung si ARGENTINA este la doua minute de SFERTURILE DE FINALA! GOLUL cu numarul 2 la nationala pentru jucatorul lui REAL MADRID!

Min. 116: Forteaza sudamericanii care vor sa evite loviturile de departajare! Elvetienii se apara, ca de obicei, linistiti.

Min.115: Centrarea lui RODRIGUEZ este retinuta de ROMERO.

Min.114: Ataca argentinienii, elvetienii se apara, se apara, se apara si iar se apara.

Min.113: SCHIMBARE ELVETIA: Iese MEHMEDI si intra DZEMAILI.

Min.112: Sutul lui DI  MARIA este deviat cu capul de DJOROU. Cornerul executat de MESSI nu aduce nimic nou in acest joc fara gol .

Min.111: Actiunea lui MESSI este oprita de respingerea lui GELSO FERNANDEZ.

Min.109: Contraatacul elvetienilor esueaza lamentabil, apoi sutul lui BIGLIA este retinut fara probleme de BENAGLIO.

Min.108: Sutul superb al lui DI MARIA este scos din vinclu de BENAGLIO!!! Corner ARGENTINA.

Min.107: Lovitura libera pentru ARGENTINA. Ataca baietii din Tara Tangoului, dar defenisva elvetiana rezista si acum dupa aproape doua ore de joc!

Min.106: Elvetienii dau startul reprizei secunde de prelungiri nu inainte ca ARGENTINA sa faca ultima schimbare: Iese GAGO si  intra BIGLIA.

INFO: 63.000 de suporteri asista la acest meci.

Min.105+1: In prelungirile prelungirilor, centrarea lui DI MARIA este respinsa de DJOROU! Pauza de hidratare si masaj dintre cele doua reprize suplimentare.

Min.105: SCHIMBARE ARGENTINA: Iese ROJO si intra BASANTA.

Min.104: Atacul elvetian dureaza de cateva minute bune, insa recupereaza argentinienii. Revin europenii si obtin o aruncare de la margine.

Min.103: Contraatac ELVETIA. Suturile elvetienilor sunt blocate de aparatorii adversi.

Min.102: SEFEROVIC faulteaza.

Min.101: Elvetienii par ca au echilibrat jocul de pe arena CORINTHIANS.

Min.99: Ataca elvetienii si SEFEROVIC este in ofsaid.

Min.97: Sutul lui SHAQIRI se duce departe de cadrul portii argentiniene.

Min.95: ZABALETA deposedat de SCHAER. MASCHERANO il faulteaza pe SHAQIRI. Lovitura libera pentru ELVETIA. Executa INLER.

Min.94: DJOROU gresete si apoi faulteaza. Lovitura libera pentru ARGENTINA. Retine BENAGLIO.

Min.93: Centrare a lui LICHTSTEINER insa SEFEROVIC trece pe sub balon.

Min.91: DJOROU acorda corner!  A fost o lovitura de colt cu repetitie pentru ARGENTINA.

Min.91: ARGENTINA a dat startul prelungirilor!

Min.90+3: PUNCT final! REMIZA alba la Sao Paulo si vom merge in prelungiri!

Min.90+2: Elvetienii beneficiaza de o lovitura de la margine si europenii incep sa traga de timp.

Min.90+1: Executa INLER si reluarea cu capul a lui SCHAER trece peste poarta aparata de ROMERO.

Min.90: Trei minute suplimentare aratate de la margine. Lovitura libera pentru ELVETIA.

Min.89: Corner pentru ARGENTINA dupa actiune de atac rapida a sudamericanilor. Elvetienii pornesc un atac si ROJO faulteaza vede cartonasul galben si daca ARGENTINA se califica el va rata meciul!

Min.89: SHAQIRI este surprins in ofsaid.

Min.87: MESSI il loveste fara minge pe BEHRAMI, dar argentinianul este iertat de cartonasul galben. Urmeaza un fault in atac al lui PALACIO.

Min.85: Sutul lui ROJO trimite mingea peste poarta aparata de BENAGLIO.

Min.84: Corner pentru ARGENTINA. DI MARIA executa, defensiva europenilor respinge.

Min.83: SEFEROVIC se lupta cu patru adversari si nu are nicio sansa de izbanda.

Min.81: ARGENTINA ataca haotic! SCHIMBARE ELVETIA: Iese DRMIC si intra SEFEROVIC.

Min.77: OCAZIE MARE pentru ARGENTINA! Sutul lui MESSI din marginea careului este respins de BENAGLIO, apoi lovitura de colt nu aduce nimic nou pe tabela!

Min.75: Lovitura de cap a lui PALACIO trece destul de aproape.

Min.74: SCHIMBARE ARGENTINA: Iese LAVEZZI si intra PALACIO.

Min.73: Noul intrat GELSON FERNANDEZ il faulteaza tare pe DI MARIA si vede un cartonas galben!

Min.71: Elvetienii se apara ceva mai sus. Recupereaza euopenii. MEHMEDI este blocat in momentul centrarii.

Min.69: DRMIC nu reuseste sa treaca de ROJO, elvetianul faulteaza in atac si europenii irosesc una dintre putinele ocazii avute in acest meci.

Min.66: Lovitura libera pentru ARGENTINA, insa albicelestii rateaza prin HIGUAIN. Sutul lui MESSI trece razant peste transversala portii aparate de BENAGLIO.

Min.65: SCHIMBARE ELVETIA: Iese XHAKA si intra GELSON FERNANDES.

Min.64: Un nou corner pentru ARGENTINA.

Min. 62: OCAZIE MARE pentru ARGENTINA, lovitura de cap a lui HIGUAIN si scoate BENAGLIO de sub transversala!!!! Corner pentru ARGENTINA. La faza imediat urmatoare, ELVETIA isi bate joc de o faza de contraatac favorabila.

Min.61: MESSI il deposedeaza pe SCHAER, ultimul il faulteaza pe DECAR si este lovitura libera pentru ARGENTINA. Executa MESSI respinge DJOROU.

Min.60: Corner pentru sudamericani.

Min.59: Sutul lui ROJO este respins in ultima clipa de BENAGLIO!!! Ocazie buna pentru ARGENTINA

Min.57: BENAGLIO respinge o centrare pana la DI MARIA, insa jucatorul galactic este, in continuare, dezorientat!

Min.56: DRMIC scoate o lovitura libera.

Min.55: Balba in defensiva europenilor, dar LICHTSTEINER degajeaza!

Min.53: Sutul lui RODRIGUEZ trimite mingea departe de poarta lui ROMERO.

Min.52: Revin argentinienii in atac, dar DI MARIA nu este in apele sale, SCHAER blocheaza foarte bine.

Min.50: SHAQIRI il pune la incercare pe ROMERO!! Apoi vine si sutul lui DRMIC ! Dezamagitor!

Min.49: Atac al ELVETIEI si  MASCHERANO il faulteaza pe LICHTSTEINER. Lovitura libera.

Min.48: Lovitura libera pentru ARGENTINA dupa un fault asupra lui MESSI.

Min.46: Ataca rapid al ARGENTINEI, DJOROU acorda corner, LAVEZZI executa si sutul lui MASCHERANO este deviat. Inca un corner pentru sudamericani.

Min.46: Meciul s-a reluat cu o prima minge pentru elvetieni.

UPDATE: 19.49: Biroul de comunicare de la VATICAN se distreaza pe TWITTER! 🙂

STATISTICA PRIMEI REPRIZE: Posesie: 60% – 40%; Suturi spre poarta: 5-4; Suturi pe poarta: 4-3; Cornere: 1-4; Pase complete: 199 – 113.

Min.45: Executie slaba a lui SHAQIRI si este pauza la SAO PAULO! 0-0 dupa 45 de minute de joc

Min.44: Elvetienii se apara bine si au si noroc. Contraatac al europenilor si DRMIC obtine o lovitura de coltul terenului.

Min.41: Revin argentinienii in ofenisva, insa jocul de pase succesive  si sutul slab al lui DI MARIA sunt huiduite la scena deschisa. Jucatorul lui REAL MADRID este veriga slaba din atacul ARGENTINEI, cel putin pana in acest minut 41.

Min.39: OCAZIE pentru DRMIC. Un cotraatac al ELVETIEI, insa atacantul elvetian rateaza lobul si ROMERO retine!!! A doua ocazie notabila pentru europeni.

Min.38: DI MARIA este blocat foarte bine de RODRIGUEZ.

Min.37: Elvetienii solicita o lovitura de colt dar va fi doar o simpla repunere din 6 metri pentru sudamericani.

Min.36: XHAKA vede primul cartonas galben al acestui meci.

Min.35: Lovitura libera pentru ELVETIA pe care a executat-o SHAQIRI. ROMERO a respins cu ajutorul pumnilor.

Min.32: DJOROU il blocheaza foarte bine pe MESSI.

Min.31: Lovitura libera pentru ARGENTINA de la mijlocul terenului.

Min.29: DI MARIA executa un corner, dar GARAY trece pe sub balon!

Min.28:  BENAGLIO retine un sut venit din partea lui LAVEZZI. Un sut slab al mijlocasului de la PSG.

Min.27: Doua cornere pentru europeni. OCAZIE MARE pentru ELVETIA! Se opune ROMERO la sutul lui BEHRAMI din careul argentinian!!!

Min.26: Este randul ELVETIEI sa obtina o lovitura libera.

Min.25: MEHMEDI il faulteaza pe DI MARIA. Lovitura libera pentru ARGENTINA. MESSI executa, reia cu capul HIGUAIN insa balonul se duce peste poarta aparata de BENAGLIO.

Min.23: BEHRAMI il incomodeaza pe MESSI, dar fluierasul suedez nu acorda nimic. Continua sa se apere cu precizie, CEASORNICARII elvetieni!

Min.21: MASCHERANO il faulteaza pe INLER. Lovitura libera pentru ELVETIA.

INFO: Totusi, SSC NAPOLI este destul de bine reprezentata in acest meci, 5 fotbalisti, Gonzalo Higuaín, Federico Fernández (ARGENTINA), Blerim Dzemaili, Valon Behrami si Gökhan Inler (ELVETIA) impartind vestiarul gruparii napoletane.

Min.17: MEHMEDI este blocat de ZABALETA si este randul europenilor sa incerce un presing timid in jumatatea argentiniana. Apoi BEHRAMI il faulteaza pe DI MARIA, jucatorul lui NAPOLI in opinia comentatorilor de la TVR ! 🙂

Min.16: Centrarea lui ZABALETA este retinuta de BENAGLIO.

Min.15: XHAKA il faulteaza pe MESSI. Centrarea lui ROJO este blocata de DJOROU.

Min.14: Mingea este prea tare trimisa in adancime si HIGUAIN nu o mai ajunge.

INFO: Celebrul PELE se afla in tribune la acest meci!

Min.13: Pasa lui MESSI in careul elvetian este retinuta de BENAGLIO.

Min.10: Lovitura libera pentru ARGENTINA. Mingea este respinsa de DJOROU si apoi de RODRIGUEZ.

INFO: Suporterii brazilieni prezenti la meci acompaniaza cu OLE-uri pasele elvetienilor.

Min.8: Primul atac mai consistent al ELVETIEI care obtine un corner. SHAQIRI va executa. Sutul lui INLER trimite mingea mult peste poarta lui ROMERO.

Min.6: Elvetienii nu reusesc sa iasa din propria suprafata de teren, insa defenisva lor rezista bine in fata ofensivei argentiniene.

Min.5: DI MARIA este faultat de LIECHSTEINER si argentinianul solicita un cartonas galben pentru adversarul sau.

INFO: ARGENTINA se simte la SAO PAULO exact ca acasa, cei aproximativ 35.000 de suporteri veniti din Tara Tangoului prezenti in tribune domina clar fundalul sonor.

Min.4: Fault al lui GAGO asupra lui SHAQIRI.

Min.3: Intrare la limita a lui RODRIGUEZ asupra lui LAVEZZI. Elvetianul scapa doar cu un avertisment verbal.

Min.1: A inceput partida de pe arena “CORINTHIANS”. Lovitura de start a apartinut argentinienilor.

UPDATE: 18.58: Cei doi capitani, LIONEL MESSI si GOKHAN INLER, se afla alturi de brigada de arbitri suedeza condusa de JONAS ERIKSSON pentru obisnuita tragere la sorti a terenurilor.

UPDATE: 18.54: Se intoneaza IMNURILE celor doua tari!

UPDATE: 18.45: La SAO PAULO se inregistreaza o temperatura de 23 de grade Celsius, umiditatea este de 30%, iar vantul bate cu 11 metri/secunda.

UPDATE: 18.35: Cine castiga “meciul” din tribune, ARGENTINA sau ELVETIA? 🙂

UPDATE: 18.30: MESSI (ARGENTINA) si DZEMAILI (ELVETIA) sunt singurii fotbalisti prezenti la acest CM care au reusit sa inscrie din lovitura libera!

UPDATE: 18.25: VIDEO REMEMBER: ARGENTINA si ELVETIA s-au intalnit o singura data pana acum la un CM. Se intampla in ANGLIA 1966, sudamericanii impunandu-se cu 2-0 (goluri marcate de Luis Artime si Ermindo Onega).

UPDATE: 18.10: S-au anuntat ECHIPELE de START:

ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Garay, Fernandez, Rojo – Gago, Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi.
ELVETIA Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Schaer, Rodriguez – Behrami, Inler – Xhaka, Shaqiri, Mehmedi – Drmic.

UPDATE: 17.40: Selectionerul german al ELVETIEI, OTTMAR HITZFELD, traieste o veritabila drama! Cu numai cateva ore inaintea crucialului meci cu ARGENTINA din OPTIMILE de FINALA al CM fratele sau, WILFRIED, a DECEDAT!

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si ELVETIA s-au intalnit de sase ori pana in prezent, sud-americanii castigand de patru ori, in alte doua ocazii inregistrandu-se remize. Primul meci dintre cele doua a fost si singurul oficial de pana acum, in grupele de la CAMPIONATUL MONDIAL din ANGLIA 1966, ARGENTINA impunandu-se cu 2-0 (goluri marcate de Luis Artime si Ermindo Onega). In rest au fost alte cinci jocuri cu caracter amical, in ultimul dintre ele (29 februarie 2012 la Berna) fiind inregistrat scorul de 3-1 pentru sudamericani cu un hattrick al lui LEO MESSI si un gol de onoare al Ceasornicarilor marcat de XHERDAN SHAQIRI. La general, golaverajul este net favorabil argentinienilor, 14-3.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si ELVETIA sunt cele mai cuminti de la acest turneu final, fiecare dintre ele primind doar cate un cartonas galben in cele trei disputate in faza grupelor, MARCOS ROJO si JOHAN DJOROU fiind in pericol de suspendare pentru meciul din SFERTURI daca vor fi avertizati diseara de centralul suedez JONAS ERIKSSON. ARGENTINA s-a caficat din grupe de 11 ori, iar ELVETIA de sase pana acum.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Partida de pe arena “CORINTHIANS” din Sao Paulo propune un duel intre “Messi alpin”, XHERDAN SHAQIRI, care a reusit un hat-trick cu Honduras, si LIONEL MESSI, autor a patru goluri in cele trei meciuri din grupa. Totodata, MESSI are ocazia sa il egaleze pe predecesorul sau, GUILLERMO STABILE, care marca la CM URUGUAY 1930, in patru partide consecutive de la un turneu final. ARGENTINA este neinvinsa in ultimele 24 de partide cu MESSI pe teren (17v-7e). MESSI este si singurul fotbalist de la acest MONDIAL care a fost numit JUCATORUL MECIULUI in toate cele trei partide din grupe.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ELVETIA a castigat ultimul meci intr-o faza eliminatorie de la un CM in urma cu multi, mai precis la CM din FRANTA 1938, baietii din Tara Cantoanelor trecand de GERMANIA cu 4-2. Daca va intra in teren astazi si va inscrie, veteranul TRAQUILLO BARNETTA il poate egala pe CHARLES ANTENEN la numarul de goluri marcate pentru Ceasornicari la turneele finale, 8.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Partida de la Sao Paulo propune un duel intre “Messi alpin”, XHERDAN SHAQIRI, care a reusit un hat-trick cu Honduras, si LIONEL MESSI, autor a patru goluri in cele trei meciuri din grupa. Elvetienii mizeaza pe o puternica sustinere din partea fanilor brazilieni, avand in vedere ca Argentina este marea rivala a Braziliei la acest Mondial.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ELVETIA i-a pierdut pe fundasul STEVE VON BERGEN, accidentat in partida cu Franta (2-5), si pe atacantul MARIO GAVRANOVIC, care nu a apucat sa joace la turneul final din Brazilia, dar s-a accidentat la ligamentele incrucisate ale genunchiului, sambata, la un antrenament. ARGENTINA a suferit si ea o pierdere importanta, atacantul SERGIO “KUN” AGUERO devenind indisponibil pentru restul competitiei, astfel ca locul sau va fi luat mai mult ca sigur de EZEQUIEL LAVEZZI.

ECHIPE PROBABILE:

ARGENTINA (4-3-3): 1. Sergio Romero – 4. Pablo Zabaleta, 17. Federico Fernandez, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo – 5. Fernando Gago, 14. Javier Mascherano, 7. Angel Di Maria – 10. Lionel Messi, 9. Gonzalo Higuain, 22. Ezequiel Lavezzi. ANTRENOR: ALEJANDRO SABELLA.
ELVETIA (4-2-3-1): 1. Diego Benaglio – 2. Stephan Lichtsteiner, 20. Johan Djourou, 22, Fabian Schaer, 13. Ricardo Rodriguez – 11. Valon Behrami, 8. Gokhan Inler, – 10. Granit Xhaka, 23. Xherdan Shaqiri, 18. Admir Mehmedi – 19. Josip Drmic. ANTRENOR: OTTMAR HITZFELD.

STADION: “CORINTHIANS” (SAO PAULO, capacitate 62.601 locuri).
ARBITRI: JONAS ERIKSSON – MATHIAS KLASENIUS, DANIEL WARNMARK (toti din Suedia). REZERVA: SVEIN ODDVAR MOEN (Norvegia).

Sursa foto: fifa.com