Campionatul Mondial de fotbal 2014: BELGIA-SUA 2-1 (0-0, 0-0) LIVE TEXT: Dracii rosii sunt in sferturi!

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA si SUA se intalnesc in ultima OPTIME de FINALA de la aceasta CUPA MONDIALA din BRAZILIA, invingatorea urmand a intalni, cel mai probabil, ARGENTINA in SFERTURILE de FINALA. Meciul va incepe de la ora 23.00 (ora ROMANIEI) si va putea fi urmarita in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS.

Min120+1: S-a TERMINAT! BELGIA s-a calificat, insa americanii au jucat nemaipomenit! Unul dintre cele mai frumoase partide de la acest Campionat Mondial! BELGIA – ARGENTINA in sferturi!

Min.119: Este randul belgienilor sa atace. Europenii mai trebuie sa pastreze rezultatul inca un minut! Atat s-a aratat de la margine!

Min.118: Americanii nu cedeaza si lupta pana in ultimul minut. Lovitura libera dupa un fault al lui FELLAINI.

Min.117: O noua faza de atac a americanilor se incheie cu un sut lamentabil al lui JERMAINE JONES.

Min.116: GONZALES il faulteaza pe WITSEL care se resimte.

Min.114: GREEN suteaza si COURTOIS retine!

Min.113: Lovitura libera pentru SUA!!!!!!!! CE OCAZIE RATEAZA americanii!!! COURTOIS apara excelent la o faza in care americanii au facut sah-mat apararea belgiana! DEMPSEY nu a reusit sa il invinga pe COURTOIS!!!

Min.111: SCHIMBARE BELGIA: Iese HAZARD si intra CHADLI.

Min.111: Actiune superba a lui LUKAKU care ii intoarce pe toate partile pe doi fundasi adversi, apoi sutul sau este blocat de HOWARD! Au fost si doua cornere pentru BELGIA.

Min.110: Americanii alearga acum dupa egalare, insa fac greseli nepermise in atac.

Min.109: CE OCAZIE RATEAZA JERMAINE JONES!!!!! Aproape de gol mijlocasul SUA!!

Min.107: GOOLLLLLLL SUA! Pasa de efect reusita de BRADLEY si o reluare spectaculoasa a noului intrat GREEN direct in poarta BELGIEI!! 2-1 si meciul este relansat.

Min.106: Au inceput ultimele 15 minute ale meciului de la SALVADOR.

Min.105+1: SCHIMBARE SUA: Iese BEDOYA si intra GREEN! Se aude fluierul centralului si se face schimb de terenuri! In curand incepe repriza secunda a prelungirilor.

Min.105: GOOLLLLLLLLLLLL BELGIA!!!! Contraatac rapid al belgienilor, cu DE BRUYNE in rol de pasator si ROMELU LUKAKU inscrie!!! 2-0 pentru BELGIA. O noua mutare inspirata a lui WILMOTS care l-a aruncat in lupta pe LUKAKU in aceste prelungiri.

Min.104: HOWARD apara sutul lui MIRALLAS. O noua ocazie pentru belgieni! Statistica indica 25 de suturi pe poarta lui HOWARD in acest meci.

Min.103: JERMAINE JONES receptioneaza un balon in figura si este la pamant! Jocul a fost oprit!

Min.101: Sutul lui LUKAKU este retinut de de HOWARD in doi timpi.

Min.99: JERMAINE JONES este contrat in momentul sutului si se resimte! La un pas de accidentare americanul

Min.98: Centrarea lui CAMERON este total aiurea.

Min.97: Sutul lui ROMELU LUKAKU este scos in corner de HOWARD! BELGIA A EXPEDIAT in acest meci pana acum 23 de SUTURI PE POARTA!!!

Min.96: Egoistul VERTONGHE isi bate joc de un atac foarte bun al BELGIEI, apoi FELLAINI il faulteaza pe DEMPSEY.

Min.94: Lovitura libera executata de BRADLEY nu este periculoasa pentru poarta adversa.

Min.93: GOOLLLLLL BELGIA! Noul intrat ROMELU LUKAKU face o cursa excelenta pe dreapta, intra in careu, mingea a junge la DE BRUYNE care il invinge pe bravul HOWARD cu un sut la coltul lung! WILMOTS se bucura ca in perioada cand era jucator!!!!

Min.92: Centreaza bine BEASLEY insa reluarea cu capul a lui JONES trece peste poarta belgienilor.

Min.91: Au debutat prelungirile la Salvador

O noua tragere la sorti ! In curand se va relua partida cu prima repriza a prelungirilor! SCHIMBARE BELGIA: Iese ORIGI si intra LUKAKU! VERTONGHEN surprins in timp ce voma la marginea terenului! Jucatorii sunt epuizati!

Min.90+2: WONDOLOVSKI RATEAZA ocazia MECIULUI PENTRU SUA!!!! Asistentul a indicat eronat o pozitie de ofsaid! Punct final si vom avea prelungiri la Salvador!

Min.90: Se indica trei minute suplimentare! FELLAINI trimite peste poarta! BELGIA are deja 15 cornere in acest meci!!!

Min.89: HOWARD respinge sutul lui KOMPANY!!! Corner cu repetitie pentru BELGIA.

Min.88: Sutul lui HAZARD trimite balonul in plasa laterala!

Min.87: ORIGI faulteaza si americanii incearca un nou atac.

Min.86: Corner la poarta belgiana.

INFO: Indiferent de rezultatul meciului, TIM HOWARD va fi declarat, cu siguranta, omul meciului!

Min.85: SUTEAZA BINE ORIGI respinge in corner acelasi HOWARD.

Min.84: WONDOLOWSKI faulteaza.

Min.83: Inca un corner, al catelea, la poarta lui HOWARD. VAN BUYTEN blocat la sacrificiu de un adversar si este inca un corner! Fara rezultat de aceasta data!

Min.81: Corner pentru BELGIA, respinge defensiva americana.

Min.78: Parada a lui HOWARD la sutul in diagonala expediat de HAZARD!!!! 17 suturi pe poarta expediate pana acum de belgieni in acest meci!!!!!!

Min.77: GONZALES a aterizat gresit dupa un duel aerian si se resimte! Americanul a riscat o accidentare la glezna.

Min.76: IN-CRE-DI-BIL! MIRALLAS nu reuseste sa-l invinga pe HOWARD din pozitie unu la unu!!!! OCAZIE MARE pentru BELGIA! Corner pentru europeni.

Min.74: Inca un sut bun expediat de CLINT DEMPSEY. Retine COURTOIS.

Min.72: SCHIMBARE SUA: Iese ZUSI si intra WONDOLOWSKI.

Min.72: HOWARD respinge mingea sutata de ORIGI dupa o actiune superba a lui MIRALLAS! O noua ocazie mare pentru europeni.

Min.71: Sutul cu pamantul expediat de DEMPSEY este retinut de COUTOIS.

Min.70: DE BRUYNE surprins in ofsaid.

Min.69: WITSEL trage putin pe langa poarta lui HOWARD.

Min.68: Este randul lui HOWARD sa retina o centrare expediata de belgieni.

Min.67: Centrarea lui YEDLIN este buna, dar COURTOIS se intinde si retine.

Min.65: DEMPSEY comite un hent si belgienii isi reiau atacul. Sutul lui WITSEL este blocat de BEDOYA.

Min.64: Sutul lui VERTONGHEN este retinut in doi timpi de HOWARD.

INFO: 51.227 de spectatori asista la meciul de la Salvador.

Min.61: SCHIMBARE BELGIA: Iese MERTENS si intra MIRALLAS.

Min.60: INCA O MARE OCAZIE pentru BELGIA! MERTENS reia cu calcaiul spectaculos dupa centrarea lui ORIGI!

Min.58: Americanii creeaza cateva momente de panica in careul belgian, dar COURTOIS retine in cele din urma balonul.

Min.58: HOWARD respinge cu piciorul mingea sutata de VERTONGHEN, apoi acelasi jucator trimite peste din lateral!!!

Min.57: ORIGI reia cu capul mingea centrata ALDERWEIRELD si mingea cade pe transversala portii americane!!!!

Min.56: DE BRUYNE suteaza departe de poarta aparata de TIM HOWARD.

Min.54: Centrarea lui VERTONGHEN este foarte buna dar nici DE BRUYNE si nici ORIGI nu reusesc sa reia mingea spre poarta americana.

Min.52: FELLAINI a incercat sa-l surprinda pe fostul sau coleg de la EVERTON cu un sut de la mare distanta insa mingea se duce departe de poarta aparata de HOWARD.

Min.49: Centrarea lui MERTENS este foarte slaba si HOWARD repune din 6 metri.

Min.47: HOWARD scoate de sub transversala mingea trimisa cu capul de MERTENS!!!! OCAZIE uriasa pentru belgieni.

Min.46: Meciul de la Salvador s-a reluat cu belgienii in prim plan.

STATISTICA PRIMEI REPRIZE: Posesie: 49 % – 51% ; Suturi spre poarta: 9-2 ; Suturi pe poarta: 8-1 ; Cornere: 8-3 ; Pase complete: 155-192.

Min.45+3: Repriza se incheie cu scorul de 0-0 dupa 45 de minute spectaculoase cu ocazii la ambele porti!

Min.45+2: Corner pentru BELGIA. Executa DE BRUYNE, respinge JERMAINE JONES.

Min.45: Corner pentru SUA. De la margine se arata trei minute suplimentare. DE BRUYNE suteaza din afara careului drept in bratele lui HOWARD.

Min.43: Corner pentru BELGIA. Boxeaza HOWARD si indeparteaza pericolul.

Min.42: Ciocnire intre cei doi capitani, KOMPANY alegandu-se cu un cartonas galben dupa intrarea tare asupra lui DEMPSEY.

Min.41: JONES lufteaza dupa centrarea  excelenta a lui YEDLIN.

Min.40: Ataca belgienii insa americanii sunt bine asezati in aparare de fostul atacant KLINSMANN.

Min. 38: Se apara excelent DANIEL VAN BUYTEN in fata lui DEMPSEY.

Min.36: HAZARD trage in blocajul aparatorilor americani.

Min.34: Sutul lui JERMAINE JONES trimite mingea  pe langa poarta aparata de COURTOIS.

Min.33: Corner pentru SUA. Executa ZUSI.

Min.31: FABIAN JOHNSON s-a autoaccidentat si nu mai poate continua. Este scos de pe teren! SCHIMBARE SUA: Intra YEDLIN in locul lui JOHNSON.

Min.29: Cotraatacul americanilor este blocat in ultimul moment de ALDERWEIRELD, apoi jocul se muta la cealalta poarta si sutul lui MERTENS este retinut de HOWARD.

Min.30: HOWARD este mai rapid decat HAZARD si retine!

Min.28: Inca o lovitura de la colt pentru europeni. Respinge OMAR GONZALES.

Min.27: Corner pentru BELGIA! Dracii rosii ataca in valuri!!!

Min.26: OCAZIE URIASA pentru BELGIA! DAMARCUS BEASLEY scoate de pe linia portii dupa actiunea lui VERTONGHEN!!!

Min.24: Corner pentru BELGIA. Fault in atac comis de FELLAINI.

Min.23: OCAZIE MARE pentru DE BRUYNE!!!! Mingea trece putin pe langa poarta americanilor.

Min.22: Centrarea lui DE BRUYNE este respinsa de CAMERON, apoi sutul lui lui ALDERWEIRELD este retinut de HOWARD.

Min.21: Sutul lui DEMPSEY este retinut de COURTOIS.

Min.19: Atacul american a fost oprit de belgieni, europenii aparandu-se foarte sus. Pana la urma elevii lui KLINSMANN obtin un corner.

Min.18: CAMERON vede cartonasul galben dupa intrarea dura asupra lui MERTENS.

Min.17: Meciul s-a reluat dupa ce suporterul a venit de bunavoie langa oamenii de ordine.

Min.15: Un spectator a intrat pe teren si jocul este intrerupt.

Min.14: ORIGI se resimte dupa un fault nesanctionat al lui BESLER.

Min.12: Corner pentru BELGIA executat de MERTENS, dar FELLAINI nu reuseste sa reia cu capul.

Min.11: JERMAINE JONES comite un fault.

Min.9: Fiecare echipa isi incearca sansa in ofensiva dar ambele defensive isi fac treaba asa cum trebuie.

Min.7: DE BRUYNE il lanseaza pe ORIGI, atacantul belgian nu mai ajunge la minge.

Min.6: Centrarea lui BEASLEY cade pe plasa portii aparate de COURTOIS.

Min.5: Americanii au reusit sa echilibreze jocul dupa debutul fulminant al europenilor.

Min.3: Inca o lovitura de colt pentru belgieni care au inceput in forta acest meci.

Min.1: ORIGI rateaza prima ocazie a BELGIEI insecunda 43 a jocului! HOWARD l-a blocat pe tanarul atacant! Cornerul obtinut de europeni a ramas fara rezultat!

Min.1: A inceput partida! Lovitura de start a apartinut americanilor.

UPDATE: 22.58: Capitanii KOMPANY si DEMSEY participa la obisnuita tragere la sorti a terenurilor!

UPDATE: 22.52: Se intoneaza imnurile celor doua state!

UPDATE: 22.05: In vestiarele celor doua echipe totul este pregatit:

UPDATE 21.45: S-au anuntat ECHIPELE de START:

BELGIA (4-2-3-1): 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 15. Daniel Van Buyten, 5. Jan Vertonghen – 6. Axel Witsel, 8. Marouane Fellaini – 14. Dries Mertens, 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard – 17. Origi. ANTRENOR: MARC WILMOTS.

SUA (4-2-3-1): 1. Tim Howard – 23. Fabian Johnson, 3. Omar Gonzalez, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley – 15. Johnson, 13. Jermaine Jones – 19. Graham Zusi, 4. Michael Bradley, 20. Cameron – 8. Clint Dempsey. ANTRENOR: JURGEN KLINSMANN.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BELGIA si SUA s-au intalnit pana acum de cinci ori, iar singurul succes american s-a inregistrat in 1930, la editia inaugurala a CUPEI MONDIALE (URUGUAY 1930), cand echipa SUA a invins cu 3-0 in grupa, in drumul sau catre semifinalele competitiei. BELGIA a castigat celelalte patru partide, ultima in data de 29 mai 2013, la Cleveland, cu scorul de 4-2, golaverajul general fiind 8-5.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Echipa STATELOR UNITE participa la a saptea editie consecutiva a CAMPIONATELOR MONDIALE, o serie depasita doar de Brazilia, Italia, Argentina, Germania, Spania si Coreea de Sud. BELGIA era considerata a cincea favorita inainte de debutul competitiei, iar acum a ramas intre cele patru pretendente la titlu dupa eliminarea SPANIEI, inca detinatoarea trofeului.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. “Diavolii rosii” au castigat, la limita, toate cele trei partide din grupa, cu Algeria, Rusia si Coreea de Sud, dar nu s-au ridicat la nivelul asteptat. Vedete precum Eden Hazard, Kevin De Bruyne sau Romelu Lukaku au acum nevoie de o prestatie mai consistenta pentru a trece de o echipa americana, care s-a calificat in optimi in dauna unor formatii precum Ghana, sfert finalista in 2010, sau Portugalia starului Cristiano Ronaldo.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Echipa SUA este un mix de organizare si pregatire fizica, imbunatatita de selectionerul Jürgen Klinsmann la capitolul pase rapide, fapt care a dat un impuls atacului. Trebuie amintit si faptul ca belgienii au marcat dupa minutul 70 in toate cele trei meciuri din grupa.
Selectionerul belgian Marc Wilmots ar trebui sa conteze pe fundasii Vincent Kompany si Thomas Vermaelen, care au fost menajati in jocul anterior (cu Coreea de Sud), din cauza unor accidentari, dar in mod cert nu-i va avea la dispozitie pe mijlocasul Steven Defour, suspendat pentru cartonasul rosu primit, si nici pe fundasii Laurent Ciman, Anthony Vanden Borre, ambii accidentati.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. De partea cealalta, atacantul Jozy Altidore, accidentat in partida de debut a americanilor, va fi disponibil, dar va incepe pe banca de rezerve. Belgienii Toby Alderweireld, Moussa Dembele, Jan Vertonghen si Axel Witsel vor fi suspendati intr-un eventual meci din sferturi, daca vor primi cartonase galbene, acelasi lucru riscandu-l si americanii Omar Gonzalez, Kyle Beckerman si Jermaine Jones. In sferturi se vor infrunta castigatoarea dintre ARGENTINA si ELVETIA cu invingatoarea partidei BELGIA – SUA.

ECHIPE PROBABILE:
BELGIA (4-2-3-1): 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 4. Vincent Kompany, 15. Daniel Van Buyten, 5. Jan Vertonghen – 6. Axel Witsel, 8. Marouane Fellaini – 14. Dries Mertens, 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard – 9. Romelu Lukaku. ANTRENOR: MARC WILMOTS.

SUA (4-2-3-1): 1. Tim Howard – 23. Fabian Johnson, 3. Omar Gonzalez, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley – 15. Kyle Beckerman, 13. Jermaine Jones – 19. Graham Zusi, 4. Michael Bradley, 14. Brad Davis – 8. Clint Dempsey. ANTRENOR: JURGEN KLINSMANN.

STADION: “FONTE NOVA” (SALVADOR, capacitate 52.048 de locuri).
ARBITRI: DJAMEL HAMOUDI – ABDELHAK  ETCHALI (ambii Algeria) – REDOUANE ACHIK (Maroc). REZERVA: NORBERT HAUATA (Tahiti).

Sursa foto: fifa.com