Campionatul Mondial de fotbal 2014: BRAZILIA si COLUMBIA calificate se intalnesc in SFERTURILE de FINALA

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. BRAZILIA si COLUMBIA s-au calificat in SFERTURILE de FINALA ale CUPEI MONDIALE din BRAZILIA si se vor lupta pentru un loc in SEMIFINALELE competitiei. BRAZILIA a trecut in optimi de CHILE, in timp ce LOS CAFETEROS nu au avut nicio emotie in fata unui URUGUAY de nerecunoscut.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. In primul meci al OPTIMILOR de FINALA, BRAZILIA a intalnit la BELO HORIZONTE reprezentativa statului CHILE, formatie pe care o mai eliminase de trei ori, din tot atatea intalniri, la meciurile de la CUPA MONDIALA. Si de aceasta data, traditia s-a pastrat, insa brazilienii in frunte cu starul NEYMAR au avut mult de suferit si au mai avut si mult noroc pana cand s-au vazut calificati in SFERTURILE de FINALA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Elevii lui FELIPE SCOLARI au deschis scorul la o faza in care au lovit mingea si DAVID LUIZ, dar si JARA, iar chilienii au egalat prin colegul lui NEYMAR de la FC BARCELONA, ALEXIS SANCHEZ. In cea de-a doua repriza jocul nationalei auriverde a fost unul extrem de slab, vedetele carioca fiind anihilate perfect de oamenii lui JORGE SAMPAOLI. La fel s-a intamplat si in cele doua reprize de timp suplimentar, iar in minutul 120, chilienii au fost atat de aproape de calificare dupa ce sutul rezervei PINILLA a zguduit transversala portii aparate de JULIO CESAR.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Loviturile de departajare, aceasta loterie nedreapta a fost una extrem de tensionata, jucatori din ambele tabere ratand copilareste executiile sau, in cazul chilienilor, de inspiratia lui JULIO CESAR (foto 1). Pana la urma a fost 3-2 (la general 4-3) pentru BRAZILIA, acelasi JARA trimitand mingea in bara la ultimul penalty din seria de cate cinci.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. In cel de-al doilea joc al OPTIMILOR de FINALA, un nou duel sud-american ceva mai disputat, intre COLUMBIA si URUGUAY. Foarte multi o vedeau favorita pe URUGUAY, in ciuda pierderii lui SUAREZ, insa acestia s-au inselat, atacantul lui LIVERPOOL reprezentand mai mult de 50 la suta din forta ofensiva a Celestilor. La columbieni s-a nascut un star la acest turneu final, JAMES RODRIGUEZ (foto 2) reusind o “dubla” de efect in poarta aparata de MUSLERA. Primul gol a fost in fapt un veritabil GOLAZZO reusit de cel care a fost desemnat de FIFA drept cel mai bun fotbalist din faza grupelor, apoi cel de-al doilea a fost incununarea unei faze superbe creata de LOS CAFETEROS, uruguayenii ramanand fara reactie.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Astfel, MARACANA, la o distanta de 64 de ani nu le-a mai purtat noroc Celestilor care pleaca acasa dupa o evolutie mult sub asteptari, in timp ce selectionata COLUMBIEI se pregateste de marele meci din SFERTURILE de FINALA de pe arena “CASTELAO” din FORTALEZA cu marea favorita BRAZILIA. Meciul va fi unul foarte greu pentru gruparea auriverde, pentru ca JAMES RODRIGUEZ si compania au castigat la pas toate cele patru partide jucate pana acum la CUPA MONDIALA din Tara Cafelei.

BRAZILIA – CHILE 4-3 d.l.d (1-1, 1-1, 3-2)
MARCATORI: DAVID LUIZ (18) / ALEXIS SANCHEZ (32)
PENALTY-URI:  BRAZILIA: DAVID LUIZ, MARCELO, NEYMAR au marcat, HULK si WILLIAN au ratat; CHILE: ARANGUIZ si DIAZ au marcat, JARA, ALEXIS SANCHEZ si PINILLA au ratat.

BRAZILIA (4-2-3-1): Julio Cesar – Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo –  Gustavo, Fernandinho – Neymar, Hulk, Oscar – Fred. ANTRENOR: LUIZ FELIPE SCOLARI.
CHILE (4-3-3): Bravo – Medel, Silva, Jara, Diaz – Mena, Isla, Aranguiz – Vidal, Sanchez, Vargas. ANTRENOR: JORGE SAMPAOLI.

STADION: “MINEIRAO” (BELO HORIZONTE, capacitate 58.170 de locuri).
ARBITRI: HOWARD WEBB – MICHAEL MULLARKEY, DARREN CANN (toti din Anglia). FELIX BRYCH (Germania).
OMUL MECIULUI: JULIO CESAR (BRAZILIA).

COLUMBIA – URUGUAY 2-0 (1-0)
MARCATOR: JAMES RODRIGUEZ (28 si 50)

COLUMBIA (4-2-3-1): Ospina – Zuniga, Yepes, Zapata, Armero – Aguilar, Sanchez – Cuadrado, Rodriguez, Teo Gutierrez – Jackson Martinez. ANTRENOR: JOSE PEKERMAN.
URUGUAY (5-3-2): Muslera – Maxi Pereira, Godin, Gimenez, Caceres, Alvaro Pereira – Arevalo Rios, Al. Gonzalez, Cr. Rodriguez – Forlan, Cavani. ANTRENOR: OSCAR WASHINGTON TABAREZ.

STADION: “MARACANA” (RIO de JANEIRO, capacitate 74.738 de locuri)
ARBITRI: BJORN KUIPERS – SANDER VAN ROEKEL, ERWIN ZEINSTRA (toti din Olanda). REZERVA: SVEN ODDVAR MOEN (Norvegia).
OMUL MECIULUI: JAMES RODRIGUEZ (COLUMBIA)

Sursa foto: marca.com