Campionatul Mondial de fotbal 2014: CROATIA-MEXIC 1-3 (0-0) LIVE TEXT: “AZTECII” se califica in OPTIMI

Min.90+4: MEXIC se impune meritat cu 3-1 si este in optimile de finale ale CM si va intalni OLANDA! Croatii pleaca acasa. Repriza secunda superba la RECIFE!!!

Min.90: Patru minute suplimentare aratate de la margine.

Min.90: OCAZIE PENTRU CROATIA!!! Sutul lui PERISIC este aparat de OCHOA!!!

Min.89: ANTE REBIC eliminat direct!!!

Min.87: GOOOOLLLLLLL CROATIA! RAKITIC paseaza superb cu calcaiul pentru PERISIC care il invinge pe OCHOA cu un sut la coltul lung!!! 3-1 si MEXIC incaseaza primul gol de la acest turneu final!!!

Min.86: Corner pentru CROATIA. Fara rezultat….

INFO: BRAZILIA inscrie inca o data si conduce cu 4-1! FERNANDINHO inscrie in minutul 84.

Min.84: SCHIMBARE MEXIC: Iese GUARDADO si intra FABIAN.

Min.82: GOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL MEXIC! Centrare perfecta, prelungeste MARQUEZ si CHICHARITO HERNANDEZ inscrie cu capul!!!!!!!!! 3-0 pentru MEXIC!!!! 10 minute de magie pentru baietii lui MIGUEL HERRERA.

Min.81: Corner pentru MEXIC.

Min.79: SCHIMBARE MEXIC: Iese PERALTA si intra PENA!

Min.78: ANTE REBIC slalomeaza printre fundasii mexicani, dar MORENO scoate mingea de pe linia portii!!!!!! OCAZIE URIASA pentru croati!

Min.75: GOOOOOLLLLLLL MEXIC. ANDRES  GUARDADO inscrie la capatul unei actiuni superbe de atac a MEXICULUI si ajunge la cota 15 in tricoul nationalei sale. MEXIC 2 CROATIA 0. SELECTIONERUL MIGUEL HERRERA este trantit la pamant de AGUILAR….ce mai conteaza….

Min.74: SCHIMBARE CROATIA: Iese PRANJIC si intra JELAVIC.

Min.73: AGUILAR respinge din fata portii sutul lui SRNA.

Min.72: CORNER pentru MEXIC obtinul de CHICHARITO HERNANDEZ. Executa excelent GUARDADO si veteranul si capitanul MEXICULUI RAFA MARQUEZ se inalta si reia mingea in poarta!!!! GOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL  MEXIC! 1-0 si optimile sunt din ce in ce mai aproape.

Min.69: SCHIMBARE CROATIA: Iese OLIC si intra REBIC, atacantul in varsta de 20 de ani de la Fiorentina.

Min.66: PLETIKOSA scoate sutul lui AGUILAR!! Asediu la poarta CROATIEI.

Min.65: CORLUKA scoate mingea de pe linia portii!!! VASQUEZ vede un cartonas galben.

Min.64: Sutul lui GUARDADO este respins de SRNA ca un veritabil PORTAR, dar IRMATOV acorda doar corner! O noua EROARE GRAVA de ARBITRAJ!

Min.62: SCHIMBARE MEXIC: Iese GIOVANNI DOS SANTOS si intra CHICHARITO HERNANDEZ.

Min.62: Corner pentru MEXIC acordat de CORLUKA.

Min.61: Lovitura libera pentru MEXIC. GUARDADO executa prea tare si mingea nu poate fi reluata spre poarta de un coechipier.

Min.60: IVICA OLIC il faulteaza in atac pe MORENO.

Min.58: SCHIMBARE CROATIA: Iese VRSALJKO si intra KOVACIC.

Min.56: Actiune prelungita de atac a mexicanilor, defensiva croata face fata cu brio. CORNER pentru MEXIC. PERALTA trimite cu capul peste poarta.

Min. 52: Croatii par mai hotarati in acest debut de repriza secunda.

INFO: BRAZILIA inscrie din nou! FRED duce scorul la 3-1 in minutul 49!

Min.50: OCHOA este mai rapid decat MANDZUKIC si retine balonul.

Min.49: Corner pentru CROATIA. Fault in atac si mexicanii au posesia.

Min.48: Lovitura libera a croatilor nu produce prea mare deranj in careul mexican.

Min.47: Primul atac al reprizei secunde apartine mexicanilor, PERALTA nu ajunge la minge!

MIN.46: Partida pentru locul doi dintre GRUPA A s-a reluat pe arena “Pernambuco” din RECIFE.

INFO: La pauza meciului dintre BRAZILA si CAMERUN se inregistreaza scorul de 2-1 in favoarea gazdelor competitiei!

STATISTICA PRIMA REPRIZA: Posesie: 57% – 43%; Suturi spre poarta: 6-4; Suturi pe poarta: 1-1; Cornere: 4-4; Pase complete: 208-163.

mIN.45+2: PAUZA la RECIFE. 0-0 dupa primele 45 de minute.

Min.45+1: Corner pentru CROATIA.

Min.45: GUARDADO il faulteaza pe SRNA si cei doi sunt despartiti de centralul uzbek!

Min.44: VASQUEZ il faulteaza pe LUKA MODRIC. 2 minute suplimentare se indica de la margine.

Min.41: Sutul lui LAYUN este respins in corner de CORLUKA. PLETIKOSA este faultat in suprafata de protectie a portarului.

Min.39: SRNA executa bine lovitura libera, mingea trecand putin transversala portii mexicane.

Min.38: Contraatac CROATIA. RAFA MARQUEZ primeste cartonasul galben dupa un fault urat, din spate, asupra lui PERISIC.

Min.37: Inca un corner pentru MEXIC. Si inca unul.

Min.35: Lovitura libera pentru MEXIC executata de GUARDADO. Continua atacul mexicanilor. Primul corner pentru MEXIC.

INFO: BRAZILIA conduce cu 2-1! NEYMAR reuseste “dubla” in minutul 34!

Min. 31: Sutul lui VASQUEZ trimite pe langa poarta aparata de PLETIKOSA.

Min.30: MANDZUKIC ii aseaza mingea lui PERISIC care o trimite aiurea din marginea careului mexican.

Min.27: Sutul lui PRANJIC se duce peste transversala portii aparate de OCHOA.

INFO: BRAZILIA este egalata de CAMERUN! 1-1 gratie golului marcat de MATIP in minutul 26.

Min. 26: Centrarea lui AGUILAR trece prin spatele portii croate.

Min.21: LOVREN intervine de langa DOS SANTOS.

Min.20: OCHOA intervine, din nou, salvator in fata lui MANDZUKIC.

Min.19: O noua ocazie URIASA pentru mexicani, PERALTA alunecand in momentul sutului!!!!!

INFO: In celalalt meci BRAZILIA deschide scorul gratie reusitei lui NEYMAR din minutul 16!

Min.16: HECTOR HERRERA suteaza in baraa! OCAZIE MARE pentru MEXIC!!!! Sutul mijlocasului de la FC Porto a lovit incheietura barelor la vinclu!

Min.14: OCHOA respinge un balon de pe capul lui MANDZUKIC!!!!

Min.13: A treia lovitura de colt pentru CROATIA.

Min.12: OLIC este lansat in adancime dar nu reuseste sa ajunga balonul.

Min.10: LUKA MODRIC se resimte dupa un duel cu RAFA MARQUEZ, capitanul mexicanilor scapa de avertisment.

Min.9: Capitanul SRNA faulteaza, apoi si RAKITIC ultimul vede si primul cartonas galben al acestei partide.

Min.7: Un nou corner pentru CROATIA. Sutul lui PERISIC trimite balonul in inaltul tribunei.

Min.5: Corner pentru CROATIA, executa PRANJIC respinge defensiva mexicana.

Min.3: Urmasii aztecilor par mai avantati si fac un presing bun in zona centrala impulsionati de cei 15.000 de suporteri care ii imping de la spate din tribunele arenei din Recife.

MIN.1: Mexicanii au avut lovitura de start!

UPDATE 22.58: TRAGERE LA SORTI CU SRNA SI MARQUEZ LA CENTRUL TERENULUI!

INFO: In cadrul acestui LIVE TEXT va vom tine la curent si cu desfasurarea ostilitatilor din cealalta partida din GRUPA A, duelul dintre CAMERUN si BRAZILIA!

UPDATE: 22.53: Se intoneaza imnurile celor doua tari!

UPDATE 22.47: RAFAEL MARQUEZ, capitan MEXIC: “Este cel mai important meci din ultima vreme! Ar fi pacat sa dam cu piciorul la ceea ce am realizat in primele doua meciuri de la acest Mondial!”

UPDATE 22.45: NIKO KOVACS, antrenor CROATIA: “Va fi un meci ca o finala! Mexicanii sunt puternici, dar si noi suntem!”

UPDATE 22.40: Duelul decarilor MODRIC si DOS SANTOS va fi foarte important in aceasta seara si poate reprezenta unul dintre momentele cheie ale partidei!

UPDATE 22.35: Deocamdata suporterii celor doua formatii fraternizeaza! Dar cine isi va pastra zambetul la final?

UPDATE: 22.30: Suporterii mexicani sunt mari amatori de WRESTLING! 🙂

UPDATE 22.10: MEXIC  se multumeste si cu un rezultat de egalitate, in timp ce CROATIA are o singura varianta, VICTORIA. In acest fel europenii au ocazia sa razbune si infrangerea suferita in fata urmasilor aztecilor la turneul final al CM din 2002, scor 0-1, atunci MEXICUL mergand mai departe in optimile de finala in dauna CROATIEI.

UPDATE 22.05:  CLASAMENT GRUPA A INAINTEA ULTIMEI ETAPE:

1. BRAZILIA   2 1 1 0 3-1 4
2. MEXIC        2 1 1 0 1-0 4
3. CROATIA   2 1 0 1 5-3 3
4. CAMERUN  2 0 0 2 0-5 0

UPDATE 21.50: S-au anuntat ECHIPELE de START:

CROATIA (4-2-3-1): Pletikosa – Vrsaljko, Corluka, Lovren, Pranjic – Modric, Rakitic – Srna, Olic, Perisic – Mandzukic. ANTRENOR: NIKO KOVACS.
MEXIC (4-1-3-2): Ochoa – Aguilar, Maza, Moreno, Layun – Marquez – Herrera, Vasquez, Guradado – Givanni dos Santos, Perralta. ANTRENOR: MIGUEL HERRERA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. CROATIA si MEXIC isi disputa luni seara, de la ora 23.00 (ora ROMANIEI), un loc in OPTIMILE de FINALA ale CUPEI MONDIALE din BRAZILIA, partida putand fi urmarita pe TVR 2.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Pentru MEXIC, egalul este suficient pentru a se clasa pe unul din primele doua locuri in GRUPA A, in timp ce CROATIA are nevoie neaparata de victorie.  Croatii au aratat un joc mai consistent la acest turneu final, inceput cu o prestatie buna contra BRAZILIEI, in ciuda infrangerii cu 3-1, si continuat cu un succes cu 4-0 in fata CAMERUNULUI. Mexicanii au insa patru puncte (0-0 cu BRAZILIA si 1-0 cu CAMERUN) cu toate ca nu au stralucit.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Croatii au castigat doua din cele trei meciuri jucate cu MEXIC, pierzand-o pe cealalta, ultima, dar stau mai bine la golaveraj, 5-2. In ultima intalnire dintre cele doua a fost 1-0 pentru mexicani, gratie golului marcat de Cuauhtemoc Blanco din penalty, la CM 2002.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. CROATIA a marcat contra CAMERUNULUI (4) mai multe goluri decat la ultimele cinci editii precente ale CAMPIONATELOR MONDIALE (doar 3). CROATIA n-a castigat niciodata a treia partida din grupa la un mondial (un egal si 2 esecuri). La randul ei, MEXIC n-a castigat al treilea meci din grupe la CM de la editia din 1986, pe care a organizat-o.

ECHIPE PROBABILE:

CROATIA (4-2-3-1): Pletikosa – Srna, Pranjić, Lovren, Ćorluka – Rakitić, Modrić – Perišić, Olić, Sammir – Mandžukić. ANTRENOR: Niko Kovač.
MEXIC (5-3-2): Ochoa – Aguilar, Layún, H.Moreno, R.Márquez, F.Rodríguez – Guardado, Vázquez, Héctor Herrera – Peralta, Giovani dos Santos. ANTRENOR: Miguel Herrera.

STADION: “PERNAMBUCO” (RECIFE, capacitate 42.610 locuri).
ARBITRI: RAVSHAN IRMATOV – ABDUXAMIDULLO RASULOV (ambii din Uzbekistan), BAKHADYR KOCHKAROV (Uzbekistan). REZERVA: ALIOUM (Camerun).

Sursa foto: fifa.com