Campionatul Mondial de fotbal 2014: FRANTA-GERMANIA 0-1 (0-1) LIVE TEXT: Les jeux sont faits

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. FRANTA si GERMANIA se intalnesc fata in fata in singurul sfert de finala al CUPEI MONDIALE din BRAZILIA 100% european. Rivale traditionale, FRANTA si GERMANIA se vor lupta pentru un loc in semifinale pe celebra arena “MARACANA” din Rio de Janeiro, vineri dupa amiaza, cu incepere de la ora 19.00 (ora ROMANIEI), partida din COCOSI si PANZERE putand fi urmarita in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS.

Meciul de pe arena MARACANA s-a incheiat cu victoria italieneasca a Panzerelor care sunt prima echipa calificata in semifinale unde asteapta invingatoarea partidei dintre BRAZILIA si COLUMBIA!  Franta nu s-a ridicat la nivelul acestei partide, BENZEMA si compania capotand in primul meci in care au intalnit o adversar puternic. De cealalta parte, GERMANIA a mers pe principiul SCOPUL SCUZA MIJLOACELE, oamenii lui LOW inscriind repede si apoi tacticizand la maximum restul meciului!

Min.90+4: BENZEMA blocat de NEUER care intinde o mana salvatoare si respinge.

Min.90+2: SCHURRLE este faultat de GIROUD. SCHIMBARE GERMANIA: Iese KROOS si intra KRAMER.

Min.90: Francezii nu sunt capabili sa se apropie de poarta aparata de NEUER. 4 minute suplimentare indicate de la margine!

Min.88: OCAZIE pentru GERMANIA!!! Sutul lui SCHURRLE este respins la sacrificiu de VARANE!

Min.86: Nemtii tin balonul cat mai departe de poarta lui NEUER, in timp ce suporterii francezi sunt dezamagiti.

Min.85: SCHIMBARE FRANTA: Iese VALBUENA si intra GIROUD. Ultima modificare pentru DESCHAMPS.

Min.84: Corner pentru GERMANIA.

Min.83: SCHIMBARE GERMANIA: Iese OZIL si intra GOTZE.

Min.82: OCAZIE MARE pentru GERMANIA. Contraatac rapid al nemtilor, MULLER lufteaza si SCHURRLE trage cu latul permitandu-i lui LLORIS sa respinga cu piciorul!

Min.80: Cornerul este rezolvat cu siguranta de NEUER!

Min.79: SCHURRLE il faulteaza pe EVRA! Lovitura libera pentru FRANTA pe care o executa VALBUENA. OCAZIE FRANTA! HUMMELS aproape de autogol!

Min.77: Germanii au mutat meciul in jumatatea de teren franceza. SCHWEISTEIGER vede galben dupa intrarea asupra lui GRIEZMANN.

Min.76: Sutul lui BENZEMA este blocat excelent de intrarea la sacrificiu a lui HUMMELS. La faza imediat urmatoare NEUER respinge sutul din unghi expediat de MATUIDI. Meciul s-a mai animat in ultimele minute.

Min.75: MULLER se descurca bine in careul advers si centreaza, apare providential VARANE si indeparteaza pericolul.

Min.75: Executia lui VALBUENA este dezamagitoare. Francezul a fost egoist. Ii putea pasa lui BENZEMA care se afla in pozitie mai buna.

Min.74: Sutul lui SCHURRLE este retinut de LLORIS.

Min.73: SCHIMBARE FRANTA: Iese CABAYE si intra LOIC REMY.

Min.73: Sutul lui GRIEZMANN se duce departe de poarta lui NEUER.

Min.71: SCHIMBARE FRANTA: IESE SACKHO si intra KOSCIELNY.

Min.70: OCAZIE pentru GERMANIA. Sutul lui MULLER se duce pe langa poarta, atacantul solicita un corner, PITANA lasa mingea francezilor.

Min.69: SCHIMBARE GERMANIA: Iese KLOSE si intra SCHURRLE.

Min.68: Meciul este din ce in ce mai putin atractiv in aceste momente.

INFO: La acest meci asista 74.240 de spectatori.

Min.65: EVRA il incaleca pe MULLER. Lovitura libera pentru GERMANIA.

Min.64: Corner pentru FRANTA. BENZEMA comite hent.

Min.62: VALBUENA se resimte dupa un duel cu SCHWEINSTEIGER.

Min.59: Patrundere in forta a lui MATUIDI, insa SCHWEINSTEIGER se repliaza la timp si respinge in corner. Urmeaza o lovitura de cap a lui VARANE retinuta de NEUER.

Min.58: MATUIDI blocat bine de BOATENG.

Min.56: VALBUENA are si el probleme cu preluarea si se opreste intr-o reclama aflata in spatele portii aparate de NEUER.

Min.55: Actiune de atac rapida a GERMANIEI incheiat cu sutul dezamagitor al lui KROOS.

Min.54: KHEDIRA umilit de GRIEZMANN faulteaza si se alege cu un cartonas galben.

Min.53: LAHM il incomodeaza pe GRIEZMANN, ultimul nereusind sa preia balonul in careul advers.

Min.51: Centrarea lui OZIL pentru KLOSE este respins in corner.KROOS executa si LLORIS este faultat in atac, mingea revine francezilor.

Min.50: EVRA nu reuseste sa reia spre poarta. La faza imediat urmatoare MATUIDI scapa mingea in afara terenului, iar in tribune domina suporterii francezi.

Min.49: VALBUENA este faultat de SCHWEINSTEIGER.

Min.49: KLOSE nu reuseste sa reia precis spre poarta aparata de LLORIS. Germanii au echilibrat jocul dupa inceputul mai bun al francezilor.

Min.48: Francezii au iesit hotarati de la cabine si s-au instalat in terenul GERMANIEI.

Min.47: Centrarea lui BENZEMA il gaseste pe GRIEZMANN in careul german, dar preluarea il tradeaza pe francezul de la SOCIEDAD.

Min.46: Partida de pe arena MARACANA s-a reluat. Francezii au avut prima minge.

STATISTICA PRIMEI REPRIZE: POSESIE: 45% – 55%; SUTURI SPRE POARTA: 7-2; SUTURI PE POARTA: 5-2; CORNERE: 2-1; PASE COMPLETE: 107-186.

ESTE PAUZA pe MARACANA! GERMANIA conduce cu 1-0 gratie reusitei lui HUMMELS din minutul 13.

Min.45: Francezii sunt mai insistenti in acest final de prima repriza, dar apararea germana nu are probleme. Va fi un singur minut suplimentar!

Min.44: Sut slab expediat de BENZEMA, NEUER retine fara probleme.

Min.42: Este randul francezilor sa solicite un penalty dupa ce BENZEMA a reluat un balon cu capul si a fost blocat de HUMMELS. Cocosii au pretins ca fundasul s-a folosit de mana.

Min.41: Mingea aruncata de KROOS in careul francez este respins de fundasii din Hexagon.

Min.40: Jocul s-a reluat si GERMANIA beneficiaza de o lovitura libera!

Min.37: KHEDIRA este cazut in careul advers si se resimte. Meciul este intrerupt deoarece neamtul este groggy dupa ce a incasat un balon in figura.

Min.37: Nemtii rezolva un nou atac al francezilor, insa MULLER este oprit inainte sa declanseze contraatacul.

Min.35: Urmeaza doua cornere pentru FRANTA, ambele ramase fara rezultat!

Min.34: DUBLA OCAZIE pentru FRANTA! Reflex uimitor al lui NEUER la sutul lui VALBUENA, apoi un fundas il blocheaza pe BENZEMA!!!!!

Min.33: Este randul lui MULLER sa cada in careul advers

Min.32: NEUER retine balonul spre care se indrepta VALBUENA.

Min.31: Executie a lui KROOS, boxeaza LLORIS.

Min.30: KLOSE blocat de VARANE, francezul este neglijent, apoi KLOSE este faultat de EVRA intr-un duel al veteranilor. Lovitura libera periculoasa pentru GERMANIA. Se executa si nemtii au acum corner.

Min.29: LAHM ii trimite cu capul lui NEUER.

Min.27: MATUIDI incearca o lansare catre GRIEZMANN, insa NEUER este mai rapid si retine balonul.

Min.26: Un duel in trei in careul francez, EVRA, MULLER si LLORIS sunt la pamant, insa portarul FRANTEI a retinut balonul.

Min.25: KLOSE este tras de tricou de catre DEBUCHY si cade, destul de usor, in careul francez, insa NESTOR PITANA lasa jocul sa continue.

Min.24: Intreceptia lui CABAYE este buna dar pasa catre GRIEZMANN nu este la fel.

Min.23: Ofsaid la BENZEMA.

Min.22: Este randul lui KHEDIRA sa greseasca, insa balonul revine rapid in posesia germanilor.

Min.21: BENZEMA nu mai ajunge la o minge care iese in afara terenului.

Min.19: Fault destul de tare al lui CABAYE asupra lui KLOSE, primul scapa doar cu un avertisment verbal.

Min.18: NEUER retine un balon ratacit in propriul careu.

Min.17: OZIL nu a rezistat in fata atacului lui POGBA.

Min.15:  Francezii sunt nevoiti sa iasa la atac! CABAYE nu reuseste sa opreasca un balon protejat de un adversar si va fi o repunere din 6 metri.

Min.13: GOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL GERMANIA! Lovitura libera executata excelent de KROOS si HUMMELS inscrie cu capul al doilea gol al sau la acest CM, in drumul spre poarta franceza mingea lovind si transversala! Minut cu ghinion pentru FRANTA!

Min.11: LAHM a strans bine in centrul defensivei germane si a degajat, apoi, la faza imediat urmatoare, HUMMELS degajeaza balonul din careul propriu.

Min.10: Pivotare a lui MULLER in marginea careului francez, insa pasa catre un coechipier nu este pe masura executiei anterioare.

Min.8: KROOS comite hent.

Min.7: OCAZIE pentru FRANTA! Centrarea lui VALBUENA pentru BENZEMA, sutul ultimului trecand putin pe langa poarta aparata de NEUER.

Min.6: EVRA il faulteaza pe MULLER la mijlocul terenului. Centrarea lui LAHM pentru KLOSE este respinsa de SAKHO!

Min.5: FRANTA nu reuseste sa iasa din propria jumatate de teren.

Min.3: Inca un balon respins de VARANE.

Min.2: Germanii fac un presing foarte sus, acesta da rezultate, insa apararea franceza rezista bine dupa ce blocheaza doua suturi consecutive ale adversarilor.

Min.1: Nemtii s-au aruncat in atac, insa VARANE a respins balonul.

Min.1: Lovitura de start a apartinut GERMANIEI!

UPDATE: 19.00: Capitanii HUGO LLORIS si PHILLIP LAHM participa la obisnuita tragere la sorti a terenurilor alaturi de brigada argentiniana care va conduce acest meci!

UPDATE: 18.56: Se intoneaza cele doua IMNURI, dupa ce ambii capitani au dat citire unui mesaj impotriva RASISMULUI!

UPDATE: 18.40: FRANTA si GERMANIA la incalzire:

UPDATE: 18.34: TEMPERATURA 26 de grade Celsius, UMIDITATE 88%, VANTUL bate cu 8m/sec.

2560 de PASE COMPLETE.

UPDATE: 18.10: DIDIER DESCHAMPS, selectionerul FRANTEI, este neinvins in partidele la care a luat parte la CUPA MONDIALA, atat ca jucator, cat si ca antrenor. Palmaresul sau: 8 victorii si 2 egaluri.

UPDATE: 17.58: VIDEO REMEMBER CM SUEDIA 1958 (28 iunie): FRANTA – GERMANIA 6-3

UPDATE: 17.51: AL PATRULEA “RAZBOI” MONDIAL este pe cale sa inceapa! VIDEO REMEMBER CM MEXIC 1986: FRANTA – GERMANIA 0-2 (Andreas Brehme si Rudi Voeller)

UPDATE: 17.42: S-au anuntat ECHIPELE de START: Surpriza uriasa in primul unsprezece al GERMANIEI, LOW trimitandu-l in teren din primul minut pe veteranul KLOSE in dauna tinerilor GOTZE si SCHURRLE, in timp ce francezii l-au recuperat pe ultima suta de metri pe SAKHO si in vor arunca in lupta de la primul fluier pe GRIEZMANN in locul lui GIROUD:

FRANTA: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Matuidi, Cabaye, Pogba – Valbuena, Benzema, Griezmann. SELECTIONER: DIDIER DESCHAMPS.

GERMANIA (4-2-3-1):  Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Schweinsteiger, Khedira – Müller, Kroos, Özil – Klose. ANTRENOR: JOACHIM LOW.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Nici FRANTA si nici GERMANIA nu au impresionat in OPTIMILE de FINALA, ambele chinuindu-se cu reprezentantele Africii, NIGERIA si respectiv ALGERIA, francezii castigand in final cu Super Vulturii, iar nemtii avand nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a trece de Vulpile Desertului.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. FRANTA si GERMANIA s-au intalnit de multe ori, insa cel mai DRAMATIC si pasionant meci dintre cele doua mari rivale de pe Batranul Continent s-a disputat in data de 8 iulie 1982 pe arena atat de draga sustinatorilor echipei Steaua, Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla in fata a 70.000 de fani.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Pierre Littbarski a deschis scorul pentru Germania Federala, Michel Platini a restabilit egalitatea dintr-un penalty in minutul 26, dupa care s-a mers cap la cap pana in cele doua reprize de prelungiri. Insa, prin minutul 50, celebrul Michel Hidalgo, selectionerul Cocosilor il scoate din teren pe Genghini si il arunca in lupta pe Patrick Battiston, o schimbare pe care tehnicianul a regretat-o mult timp.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Dupa numai zece minute de joc, Battiston incaseaza o lovitura criminala (FOTO SI VIDEO IN TEXT) din partea portarului german Harald Schumacher in urma careia lesina si se alege cu niste dinti scosi si probleme la coloana vertebrala. Marea problema este ca arbitrul olandez Charles George Corver nu i-a aratat nici macar un cartonas galben goalkeeper-ului german. In locul lui Battiston este trimis Christian Lopez si jocul a continuat.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. In debutul reprizelor de prelungiri  Marius Tresor marcheaza pentru Franta (92), iar Alain Giresse mareste avantajul in minutul 98, insa masinaria germana se pune in functiune si Karl-Heinz Rummenigge reduce din diferenta (102), iar Klaus Fischer (108) trimite meciul la loviturile de departajare. Nemtii au nervii mai tari chiar daca Uli Stielike a ratat primul, iar Six si Bossis rateaza la randul lor, ultimul chiar pe primul dupa seria de 5 obisnuita si GERMANIA s-a impus cu 5-4 la penalty-uri si cu 8-7 la general, insa in cartile de istorie, in dreptul acestui meci, vom gasi doar un rezultat de egalitate.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Patru ani mai tarziu, la CM din MEXIC 1986, GERMANIA si FRANTA se intalnesc din nou, tot in semifinale, cu Schumacher si Battiston in teren, iar Panzerele castiga cu 2-0 gratie reusitelor marcate de Andreas Brehme si Rudi Voeller.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Cea de-a treia intalnire dintre cele doua la un turneu final de CM s-a produs in finala mica din SUEDIA 1958 si este cel mai draga francezilor care s-au impus cu 6-3, patru dintre golurile lor fiind marcate de celebrul Just Fontaine care a castigat si titlul de golgheter cu 13 reusite marcate pe taram nordic.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Per total au fost 25 de intalniri intre FRANTA si GERMANIA, Cocosii impunandu-se de 11 ori, Panzerele de 8, alte sase partide fiind incheiate la egalitate. Cea mai recenta intalnire este partida amicala din 6 februarie 2013, de pe Stade de France, in care nemtii s-au impus cu 2-1 (Valbuena 44 / Muller 51, Khedira 74).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. VARANE si BENZEMA se intalnesc cu coechipierul KHEDIRA de la REAL, in timp ce SAGNA, KOSCIELNY si GIROUD vor fi fata in fata cu MERTESACKER, OZIL si PODOLSKI, toti sase fiind colegi la ARSENAL LONDRA. KROOS (omul cu cele mai multe pase de la acest turneu – 414!) tocmai a semnat cu REAL si va fi coleg cu primii trei amintiti mai sus.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Franta nu a mai fost eliminata din sferturile de finala ale unui CM de 76 de ani incoace, ultima isprava de acest gen avand loc pe teren propriu in 1938 in fata ITALIEI care avea sa cucereasca titlul, in timp ce GERMANIA a fost trimisa acasa din sferturi ultima oara in FRANTA 1998 in urma unui sec 3-0 incasat de la CROATIA. Insa trebuie precizat ca din ELVETIA 1954 incoace, GERMANIA a ajuns de fiecare data in SFERTURILE de FINALA! Iar la ultimele trei turnee finale a bifat si SEMIFINALELE!

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. FRANTA este singura echipa care a ratat o lovitura de pedeapsa, in timpul regulamentar, la acest turneu final, BENZEMA irosind un penalty in meciul din grupe cu ELVETIA, dar a si beneficiat de doua autogoluri ale adversarilor, VALLADARES (Honduras) si YOBO (Nigeria).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Francezii nu-l vor putea recupera pana la ora meciului pe aparatorul SACKHO. In locul sau, va juca KOSCIELNY, care va face cuplu cu VARANE, ultimul avand ceva probleme cu deshidratarea in optimi. Nici la nemti nu este liniste totala, cativa dintre elevii lui LOW acuzand ceva probleme la stomac joi dimineata.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. In cazul calificarii in SEMIFINALE, EVRA, POGBA si MATUIDI (FRANTA) si HOWEDES si LAHM (GERMANIA) vor fi suspendati daca vor fi avertizati de centralul argentinian PITANA. Invigatoarea din acest meci va intalni in SEMIFINALE castigatoarea din partida BRAZILIA-COLUMBIA.

ECHIPE PROBABILE:

FRANTA (4-1-3-2): 1. Hugo Lloris – 2. Mathieu Debuchy, 4. Raphael Varane, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra – 6. Yohan Cabaye – 8. Mathieu Valbuena, 19. Paul Pogba, 14. Blaise Matuidi – 10. Karim Benzema, 9. Olivier Giroud. ANTRENOR: DIDIER DESCHAMPS.

GERMANIA (4-2-3-1): 1. Manuel Neuer – 20. Jerome Boateng, 17. Per Mertesacker, 5. Mats Hummels, 4. Benedikt Hoewedes – 16. Philipp Lahm, 7. Bastian Schweinsteiger – 18.Toni Kroos, 8. Mesut Ozil, 19. Mario Goetze – 13. Thomas Muller. ANTRENOR: JOACHIM LOW.

STADION: “MARACANA” (RIO DE JANEIRO, capacitate 74.738 de locuri).
ARBITRI: NESTOR PITANA – HERNAN MAIDANA, JUAN PABLO BELATTI (toti din Argentina). REZERVA: JONAS ERIKSSON (Suedia).

Sursa foto si video: fifa.com, bbc.co.uk, youtube.com