Campionatul Mondial de fotbal 2014: GERMANIA-ALGERIA 2-1 d.p. (0-0, 0-0) LIVE TEXT: Final de poveste

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. PANZERELE sau VUPILE DESERTULUI? Aceasta este intrebarea inaintea partidei de luni seara din OPTIMILE de FINALA ale CUPEI MONDIALE din BRAZILIA. Cele doua se lupta pentru un loc in SFERTURILE de FINALA, pe Arena “BEIRA-RIO” din Porto Alegre,  acolo unde vor intalni invingatoarea din FRANTA si NIGERIA, cu precizarea ca europenii pleaca favoriti in acest meci. Meciul va incepe de la ora 23.00 (ora ROMANIEI) si va putea fi urmarit in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS.

Min.120+1:  GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLL ALGERIA!!!!! GOL DJABOU!! Prea tarziu, centralul brazilian pune capat partidei in minutul 120 si ceva si GERMANIA se califica in SFERTURILE de FINALA unde va intalni FRANTA!

Min.120: GOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL GERMANIA!!! GOL OZIL dupa o faza in care atacantii germani s-au jucat de-a soarecele si pisica.

Min.118: Scapa SLIMANI spre poarta germana dart este ajuns si deposedat de BOATENG.

Min.116: SCHURRLE este blocat de BELKALEM. La faza imediat urmatoare MULLER nu reuseste golul doi al germanilor.

Min.114: Algerienii sunt disperati, dar elevii lui HALILHODZIC nu gasesc solutii. BOATENG respinge in disperare.

Min.113: OZIL il imita pe KRAMER.

Min.111: Rezerva KRAMER nu a intrat inca in joc si scapa un balon in afara terenului.

Min.110: DJABOU surprins in ofsaid!

Min.109: SCHIMBARE GERMANIA: Iese SCHWEINSTEIGER si intra KRAMER.

Min.107: LAHM primeste un cartonas galben dupa interventia asupra lui BRAHIMI! NEUER retine balonul trimis spre poarta sa de FEGHOULI din lovitura libera! SCHWEISTEIGER nu mai poate si va fi inlocuit!

Min.106:  A inceput a doua repriza a prelungirilor cu germanii care ataca in continuare.

Min.105: Ataca GERMANIA, BOATENG trimite pentru SCHURRLE, insa ultimul nu mai ajunge la minge si este pauza dintre reprizele de prelungiri!

Min.104: Faza de atac a nemtilor puncteaza doar la capitolul artistic!

Min.104: Lovitura de la coltul terenului pentru GERMANIA! SCHWEINSTEIGER se resimte si primeste ingrijiri la marginea terenului.

Min.102: Corner pentru ALGERIA si MOUSTEFA se trezeste cu mingea la picior dupa greseala lui KHEDIRA, dar suteaza de la 12 metri pe langa!!! OCAZIE MARE pentru ALGERIA.

Min.101: SCHURRLE este surprins in ofsaid!

Min.100: SCHIMBARE ALGERIA: Iese SOUDANI si intra DJABOU.

Min.90+9: Sutul lui MULLER trece pe langa poarta africana.

Min.90+8: Centrarea lui FEGHOULI este prea puternica si SLIMANI si SOUDANI nu ajung la minge.

Min.90+7: SCHIMBARE ALGERIA: Iese HALLICHE si intra veteranul BOUGHERA, cel care preia si banderola de capitan a Vulpilor Desertului.

Min.90+6: Contraatacul GERMANIEI cu OZIL in prim plan este terminat de intrarea decisiva a capitanului HALLICHE care se reaccidenteaza si cere schimbarea.

Min.90+5: Sutul lui MULLER este blocat de jucatorii adversi!

Min.90+4: Algerienii trebuie sa atace! HALILHODZIC este impietrit pe banca tehnica a africanilor!!

Min.90+2: GOOOOOOOOLLLLLLL GERMANIA! Un gol norocos reusit de SCHURRLE care a lovit mingea centrata de MULLER cu calcaiul!!! Rezerva KLOSE se imbratiseaza cu NEUER la cealalta poarta!!! 1-0 pentru europeni.

Min.90: Incepe prima repriza a prelungirilor! Nemtii au lovitura se start.

INFO: O noua tragere la sorti a terenurilor cu capitanii LAHM si HALLICHE in prim plan!

Min.90+4: Iese si retine M’BOHLI si vor fi prelungiri!!!

Min.90+3: GERMANIA forteaza dar nu are pe unde! ALGERIA rezista! LAHM rateaza si el, capitanul german obtine un corner!!!

INFO: De la margine se indica patru minute aditionale!

Min.90: Lovitura de cap a lui SCHWEINSTEIGER este retinuta de M’BOHLI!!!! Ocazie buna pentru GERMANIA!

Min.89: Atacul lui FEGHOULI este blocat, a cata oara, de fundasul improvizat NEUER care iese in intampinarea algerianului si respinge prin alunecare!!!!

Min.88: Schema germanilor esueaza lamentabil!!!! MULLER s-a impiedicat si a stricat tot farmecul fazei!!!! Nemtii au vazut fazele cu Lupescu si Lacatus cu pasele peste zidul advers!!! :)))) Lor nu le-a iesit!!!

Min.85: Capitanul HALLICHE s-a accidentat si se pare ca nu mai poate continua partida. Cornerul germanilor s-a executat, iar FEGHOULI se da lovit, dar arbitrii au vazut hentul si nu se lasa pacalit de tavaleala inutila a lui FEGHOULI. Va fi o noua lovitura libera extrem de periculoasa pentru nemti.

Min.83: Corner pentru GERMANIA, dupa sutul lui OZIL respins de un fundas algerian.

Min.81: Un contraatac algerian incheiat in bratele lui NEUER, urmat de un atac german dar sutul lui MULLER din interiorul careului advers este respins de acelasi M’BOHLI.

Min.80: Inca o ocazie la poarta africana!!!! MULLER trimite cu capul dar M’BOHLI are un reflex senzational!!!! Apoi SCHURRLE trimite balonul spre poarta dar respinge HALLICHE!!!!! DUBLA OCAZIE pentru europeni.

Min.79: Ofsaid semnalizat la SLIMANI!

Min.78: OCAZIE pentru GERMANIA! Centrarea lui MULLER este reluata cu capul de SCHWEINSTEIGER trecand putin pe langa bara!!!

Min.77: SCHIMBARE ALGERIA: Iese TAIDER si intra BRAHIMI, ultimul fiind titular in toate cele trei meciuri din grupa.

Min.76: O noua actiune a ALGERIEI, centrarea lui SOUDANI este respinsa de BOATENG. Mingea il cauta pe SLIMANI.

Min.75: Sut tare al lui SLIMANI, dar NEUER retine cu siguranta aflandu-se exact pe traiectoria balonului!

Min.74: Ocazie la poarta germana. FEGHOULI trimite balonul pe langa poarta aparata de NEUER.

Min.73: Sutul lui SCHURRLE este retinut cu siguranta de M’BOHLI.

Min.72: HALLICHE il faulteaza pe MULLER.

Min.70: MANUEL NEUER este cel mai abil fundas alGERMANIEI din aceasta seara. Portarul german a reusit sa il blocheze pe SLIMANI intervenind cu capul de aceasta data!

Min.68: MUSTAFI se accidenteaza si va fi inlocuit! SCHIMBARE GERMANIA: Iese MUSTAFI si va intra KHEDIRA! Intre timp lovitura libera a algerienilor nu a schimbat soarta jocului. KHEDIRA bifeaza selectia cu numarul 50 in tricoul Panzerelor.

Min.66: Capitanul HALLICHE are o intrare imprudenta la SCHWEINSTEIGER. Acelasi jucator a incercat sa arunce balonul in careu din lovitura libera dar defensiva africana a rezistat si de aceasta data.

Min.62: SCHURRLE il faulteaza pe LACEN, apoi BOATENG respinge spectaculos balonul aruncat in careul german.

Min.60: Corner cu repetitie pentru GERMANIA, dar defensiva Vulpilor Desertului rezista si cu ajutorul atacantului SLIMANI.

Min.58: Germanii paseaza mult in incercarea de a crea un culoar favorabil spre poarta algeriana, insa finalizarea rezervei SHURRLE lasa de dorit!

Min.57: BOATENG respinge o centrare expediata de africani!

Min.54: OCAZIE pentru GERMANIA! Capitanul LAHM suteaza din afara careului african, insa M’BOHLI se intinde si respinge cu varful degetelor!!! Cornerul rezultat nu a adus nimic nou pe tabela.

Min.50: Se joaca pe contre. Dupa un corner la poarta lui Neuer, portarul neamt a degajat mingea, iar peste doar 10 secunde este corner pentru Germania.

Min.48: Ocazie pentru Germania! Nou-intratul Schurrle suteaza din interiorul careului, mingea e deviata si trece putin pe langa poarta

Min.46: Nemtii incep repriza a doua cu o schimbare: a iesit Gotze,a intrat Schurrle.

A inceput repriza secunda !

INFO: Dupa primele 45 de minute, datele statistice arata astfel: POSESIE: 70,3% Germanie, 29,7% Algeria; SUTURI PE POARTA: 8-4 in favoarea Germaniei; CORNERE: 1 – Germania, 2- Algeria; FAULTURI COMISE: 4-GERMANIA, 7-ALGERIA; OFFSIDE: 1 Germania, 3 Algeria

PAUZA la Porto Alegre. GERMANIA – ALGERIA 0-0. Nemtii au trait periculos primele 45 de minute ale partidei. Algerienii au jucat curajos si putea marca in mai multe randuri. Se anunta o a doua parte interesanta.

Min.45: De la margine se arata un minut de prelungire pentru aceasta prima repriza.

Min.43: Kroos trimite putin peste poarta africanilor.

Min.42:  Primul galben al partidei il vede Halliche, dupa o intrare dura la Schweinsteiger.

Min.40: Cea mai mare ocazie de pana acum a Germaniei. Mbolhi respinge in fata un sut de la distanta al lui Kroos, mingea ajunge la Gotze, insa goalkeeperul african se revanseaza si blocheaza un gol ca si facut.

Min.39: Inca o ocazie mare pentru ALGERIA. Mostefa suteaza de la distanta, mingea e deviata si trece putin pe langa poarta lui Neuer

Min. 35: Muller incepe sa iasa la rampa, insa lovitura sa cu capul trece putin pe langa poarta.

Min.32: Feghouli executa mult peste poarta lui Neuer o lovitura libera de la 25 de metri.

Min.31:  Ozil centreaza pentru Lahm, acesta suteaza, dar mingea se opreste in blocajul algerienilor

Min.28: Neuer este nevoit sa iasa din nou in afara careului pentru a respinge un balon trimis in adancime de algerieni.

Pana acum, Per Mertesacker a avut probleme serioase in duelurile cu Islam Slimani.

INFO: In tribunele stadionului sunt 42.000 de spectatori.

Min.25: Raportul posesiei pana in acest moment: Germania 71% – Algeria 29%

Min.24: Sut-centrare a lui Mesut Ozil, dar algerienii resping in corner. Prima lovitura de la colt pentru europeni

Min.23: Thomas Muller reia cu capul mult pe langa poarta algerienilor

Min.19: Este clar, ALGERIA a inceput mult mai bine partida. Inca o ocazie enorma pentru africani. Ghoulam trage putin pe langa poarta lui Neuer

Min.17: Slimani a reusit sa inscrie, insa arbitrul a dictat, corect, pozitie afara din joc.

Min.15: Feghouli intra bine in careul nemtilor, intoarce doi adversari, dar trage mult peste, desi avea si varianta unei centrari

Min.13: Schweinsteiger trage puternic de la 20 de metri, portaru; Mbolhi retine in doi timpi.

Min.8: Primul corner al meciului apartine ALGERIEI, dupa ce Neuer l-a blocat la marginea careului oe Slimani.

Min.7: Mbolhi iese bine din poarta si retine o centrare a lui Mustafi

Min.4: Algerienii au avut o prima sansa de gol, insa pasa trimisa de Slimani in careu a fost retinuta de Neuer

Min.3: Shkodran Mustafi ( Germania ) este surprins in ofsaid

Min.1: A INCEPUT PARTIDA. LOVITURA DE START A APARTINUT GERMANIEI

UPDATE ORA 22:55 – Se intoneaza cele doua imnuri nationale.

UPDATE ora 22:45 – Jucatorii celor doua echipe au intrat la cabine.

INFO – GERMANIA nu au mai pierdut un meci de mai bine de un an, de atunci disputand 14 partide.

UPDATE ORA 22:30 – Cele doua echipe nationale fac obisnuitele miscari de incalzire de dinaintea partidei.

UPDATE ora 22:25 – Mai sunt 35 minute pana la startul meciului, iar fanii algerieni sunt foarte veseli in tribune

UPDATE ora 22:20 – Nemtii din tribune sunt fericiti, si in asteptarea unei victorii a nationalei favorite, nu ezita sa isi arate afectiunea.

UPDATE ora 22:15 – Hummels a fost lasat in afara lotului pentru meciul contra Algeriei. Conform ziarelor din Germania, fundasul lui Dortmund a ramas la hotel, avand febra.

Cele doua nationale s-au mai intalnit de doua ori. In ambele dispute, “Vulpile desertului”, asa cu sunt porecliti algerienii, au avut castig de cauza. Ultima confruntare intre cele doua nationale dateaza insa de la Mondialul din 1982, atunci cand Algeria s-a impus in fata RFG-ului, cu 2-1. Chiar daca au avut doua victorii in grupa, algerienii au fost eliminati din cauza ca, in ultima etapa nemtii au invins Austria, cu 1-0, rezultat care a calificat ambele echipe europene in urmatoarea faza a turneului final din 1982. In urma acestui aranjament, FIFA a luat decizia ca meciurile din ultima etapa a grupelor sa se dispute de la aceeasi ora.

INFO: Joachim Low a anuntat ca isi va duce contractul pana la capat pe banca nationalei Germaniei, pana in 2016. Low este selectionerul cu cel mai lung contract dintre cei care inca sunt prezenti la turneul final, fiind la carma nationalei tarii sale inca din 2006.

UPDATE ora 21:40 – S-au anuntat echipele de start:

GERMANIA: Neuer – Mustafi, Boateng, Mertesacker, Howedes – Lahm, Schweinsteiger, Kroos, Ozil, Gotze – Muller. ANTRENOR: Joachim Low

ALGERIA: : M’Bohli – Ghoulam, Belkalem, Halliche, Mandi – Lacen, Soudani, Taider, Mostefa, Feghouli – Slimani. ANTRENOR: Vahid Halilhodzic

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA si ALGERIA s-au mai intalnit de doua ori pana in prezent, in ambele impunandu-se “Vulpile Desertului”. A fost vorba de o prima intalnire amicala disputata exact in in ziua de Revelion a anului 1964, africanii castigand cu scorul de 2-0. Apoi a fost vorba o acel meci de la turneul final al CM din SPANIA 1982, cand algerienii au castigat cu scorul de 2-1 (RABAH MADJER, LAKHDAR BELLOUMI, respectiv KARL-HEINZ RUMENIGGE). Partida a ramas cunoscuta drept prima victorie a unei echipe africane in fata unui oponent de pe Batranul continent. Meciul din 16 iunie 1982 s-a disputat imediat dupa “Rusinea de la Gijon”, in care s-au infruntat echipa din fosta RFG si Austria, nemtii castigand ciudat cu 1-0. La finele grupei a doua din Spania s-au calificat cu scandal RFG si Austria gratie golaverajului, desi atat cele doua cat si Algeria aveau acelasi numar de puncte, 4.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Pentru GERMANIA meciul din urma cu 32 de ani ramane singurul pierdut de nemti in fata unui adversar din Africa la un turneu final, in celelalte sase, Panzerele castigand de 4 ori si remizand de doua ori. Pentru ALGERIA acelasi meci ramane singura victorie in fata unei echipe europene la CM, africanii remizand de alte trei ori si pierzand cu alte patru ocazii.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. GERMANIA a fost eliminata ultima oara din OPTIMILE de FINALA de la CM in urma cu foarte multi ani, la CM din FRANTA 1938, in data de 9 iunie. ELVETIA a invins GERMANIA cu 4-2, dupa rejucarea unui meci din 4 iunie care se incheiase la egalitate dupa prelungiri, scor 1-1.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Atacantii MIROSLAV KLOSE si THOMAS MULLER se vor afla in prim plan, veteranul lui LAZIO avand nevoie de un singur gol pentru a-l depasi pe brazilianul RONALDO si a deveni cel mai prolific jucator din istoria turneelor finale. Deocamdata KLOSE si RONALDO au fiecare cate 15 goluri marcate. La randul sau, MULLER are déjà patru reusite la acest MONDIAL si continua cursa pentru titlul de golgheter al turneului final, umar la umar cu NEYMAR si MESSI. BENEDIKT HOWEDES trebuie sa evite un cartonas galben in caz contrar el urmand sa fie suspendat in sferturi la o eventuala calificarea a GERMANIEI.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ALGERIA s-a calificat in premiera in OPTIMILE de FINALA ale unei CUPE MONDIALE din patru participari. Trebuie precizat si faptul ca este pentru prima oara in istoria CM cand doua echipe africane (ALGERIA si NIGERIA in acest caz) reusesc sa se califice din grupe. Pana la acest meci, elevii lui VAHID HALILHODZIC au inscris sase goluri, ceea ce inseamna ca au reusit sa marcheze tot atatea cate reusisera sa inscrie, in total, la toate celelalte trei prezente la un CM.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Cinci fotbalisti africani se afla in pericol de suspendare daca vor incasa un cartonas galben in meciul de la Porto Alegre, asta si daca ALGERIA se va califica mai departe: LIASSINE CADAMURO, NABIL BENTALEB, NABIL GHILAS, MADJID BOUGHERRA si DJAMEL MESBAH.

ECHIPE PROBABILE:

GERMANIA (4-3-3): Neuer – J. Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes – Schweinsteiger, Lahm, Kroos – Ozil, T. Muller, Gotze. ANTRENOR: JOACHIM LOW.
ALGERIA (4-2-3-1): M’Bohli – Mandi, Belkalem, Halliche, Mesbah – Medjani, Bentaleb – Ferghouli, Brahimi, Djabou – Slimani. ANTRENOR: VAHID HALILHODZIC.

STADION: “BEIRA-RIO” (PORTO ALEGRE, capacitate 43.394 de locuri)

ARBITRI: SANDRO RICCI – EMERSON DE CARVALHO, MARCELO VAN GASSE (toti din Brazilia). REZERVA: WALTER LOPEZ (Guatemala).

Sursa foto: fifa.com