Campionatul Mondial de fotbal 2014: OLANDA-ARGENTINA 2-4 dld (0-0, 0-0) LIVE TEXT: Eroul ROMERO

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA si ARGENTINA se intalnesc in cea de-a doua SEMIFINALA a CUPEI MONDIALE din BRAZILIA, intr-o veritabila reeditare a finalei de la CM ARGENTINA 1978, batavii avand ocazia sa se revanseze dupa infrangerea suferita atunci. Partida de la SAO PAULO va incepe de la ora 23.00 (ora ROMANIEI) si va putea fi urmarita in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS. Invingatoarea din acest joc va intalni GERMANIA in marea finala programata pe MARACANA.

MAXI RODRIGUEZ poate califica ARGENTINA! Si este GOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL, cu emotii ! ARGENTINA IN FINALA!

KUYT se indreapta spre balon si este 3-2!

AGUERO executa si este GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL 3-1!

Este randul lui SNEIJDER si apara ROMERO!!!!!!!!!

GARAY executa si este 2-1! GOOOOOOOLLLLLLLLLLL ARGENTINA

ROBBEN trage si este 1-1! GOOOLLLL OLANDA

MESSI executa primul pentru ARGENTINA! GOOOLLLL ARGENTINA 1-0

Primii care vor executa sunt olandezii prin fundasul VLAAR!  Si aparaaaaa ROMERO!

Cei doi tehnicieni pregatesc listele cu executantii loviturilor de departajare!

ESTE GATA! VOM avea o finalista decisa la PENALTY-uri DUPA UN MECI DE NIMIC LA NIMIC.

Min.120: Sutul lui KUYT blocat de DEMICHELIS.

Min.119: Talpa lui JANMAAT a gasit glezna lui ROJO dar turcul de la centru nu fluiera nimic!

Min.117: Centrarea lui MESSI este reluata slab de MAXI.

Min.115: OCAZIE pentru ARGENTINA! PALACIO a trimis cu capul insa CILLESSEN a retinut balonul!

Min.114: MASCHERANO cade dupa ce degajeaza un balon.

Min.111: ROBBEN il faulteaza pe ROJO.

Min.110: Sutul lui DE VRIJ trimite balonul departe de poarta aparata de ROMERO.

Min.109: OLANDA initiaza un atac pozitional.

Jocul este intrerupt. ZABALETA va continua meciul.

Min.107: CILLESSEN il dribleaza pe AGUERO, apoi ZABALETA cade rau dupa duelul cu DIRK KUYT. Se resimte argentinianul.

Min.106: Meciul s-a reluat. Ultimele 15 minute de chin!

Min.105+1: JANMAAT trimite in corner. Pauza. Se schimba portile.

Min.105: HUNTELAAR vede un cartonas galben pentru un fault asupra lui MASCHERANO!

Min.103: Actiuni hilare ale celor doua echipe.

Min.100: SCHIMBARE ARGENTINA: Iese LAVEZZI si intra MAXI RODRIGUEZ.

Min.100: Centrarea lui ROJO se duce in peluza!

Min.99: Primul sut ceva mai sanatos pe poarta lui ROMERO este expediat de ROBBEN.

Min.97: Corner pentru OLANDA.

Min.96: SCHIMBARE OLANDA: Iese VAN PERSIE si intra HUNTELAAR.

Min.94: Centrarea expediata de KUYT se duce aiurea.

Min.93: SABELLA ii ofera un balon lui KUYT.

Min.90: Au inceput PRELUNGIRILE. Argentina are prima minge.

STATISTICA PRIMELOR 90 de minute: Posesie: 51% – 49%; Suturi spre poarta: 4-6; Suturi la poarta: 1-3; Cornere: 3-3; Pase complete: 471 – 387.

Min.90+3: Punct final. Pentru cei care nu au adormit deja vom avea PRELUNGIRI!

Min.90+2: Ofsaid la JANMAAT.

Min.90+1: ROMERO boxeaza un balon aruncat in careul sau.

Min.90: ROBBEN este DEPOSEDAT in ultimul moment de MASCHERANO! Corner pentru OLANDA!

Min.90: De la margine se arata 3 minute de prelungire.

Min.87: Al doilea corner pentru OLANDA din acest meci. Sutul lui CLASIE se duce pe langa.

Min.86: ROJO il faulteaza pe WIJNALDUM.

Min.84: Sutul lui ROJO este retinut in doi timpi de CILLESSEN. Al doilea sut pe poarta din acest meci!!!!!!

Min.83: Centrarea lui ROBBEN este retinuta de ROMERO.

Min.81: DUBLA SCHIMBARE ARGENTINA: Ies PEREZ si HIGUAIN si intra PALACIO si AGUERO. SABELLA forteaza atacul.

Min.79: Meciul continua in acelasi fel ca si pana acum.

Min.77: EXECUTIE EXECRABILA a lui SNEIJDER care trimite din lovitura libera total aiurea.

Min.75: FAZA RAPIDA a ARGENTINEI: PEREZ ii trimite lui HIGUAIN acesta trimite putin alaturi!

Min.74: Centrarea lui JANMAAT este reluata spectaculos de VAN PERSIE care se afla in ofsaid.

Min.73: Lovitura libera pentru ARGENTINA. Executa MESSI dezamagitor.

Min.71: Sutul lui LAVEZZI este blocat de DE VRIJ.

Min.68: JANMAAT este cazut la pamant dupa un duel aerian cu ROJO.

Min.67: Olandezii au pasat pana au dat-o in aut. BLIND ii ajuta pe adversari sa ramana in terenul advers.

Min.65: Centrarea lui KUYT este respinsa de GARAY.

INFO: La meci asista 60.267 de spectatori.

Min.63: BIGLIA se resimte si va fi inlocuit! Ploaia a inceput din nou la SAO PAULO.

Min.62: SCHIMBARE OLANDA: JORDY CLASIE debuteaza la CM intrand in locul lui DE JONG.

Min.61: JANMAAT il loveste pe BIGLIA.

Min.60: Centrarea lui KUYT este retinuta de ROMERO.

Min.59: Centrarea lui LAVEZZI este respinsa de JANMAAT.

Min.58: Nimic la nimic in continuare!

Min.54: HIGUAIN il faulteaza pe DE JONG, apoi BIGLIA il deposedeaza pe ROBBEN.

Min.53: Singurul lucru notabil este cel legat de suporterii argentinieni care s-au trezit din letargie si canta.

Min.51: MESSI in ofsaid.

Min.50: SNEIJDER trimite peste poarta.

Min.47: DEMICHELIS il tine pe ROBBEN si vede un cartonas galben. Lovitura libera pentru OLANDA.

Min.46: GARAY, descult, respinge o minge in afara terenului!

Min.46: PEREZ a fost faultat.

Min.46: Partida s-a reluat. SCHIMBARE OLANDA: Intra JANMAAT in locul lui MARTINS INDI. Europenii au avut prima minge din aceasta parte secunda.

STATISTICA PRIMEI REPRIZE: Posesie: 47% – 53%; Suturi spre poarta: 1-3; Suturi la poarta: 0-1; Cornere: 1-3; Pase complete: 202 – 227

Prima repriza se incheie. 0-0 dupa un meci mai mult decat plictisitor disputat pe arena Corinthians din Sao Paulo.

Min.45: Cartonas galben pentru MARTINS INDI. Un minut suplimentar.

Min.43: Lovitura libera pentru OLANDA.

Min.41: Nu se intampla absolut nimic in aceste momente!

Min38: MESSI si SNEIJDER se resimt desi sunt in zone diferite ale terenului.

Min.37: DEMICHELIS faulteaza.

Min.37: VLAAR respinge un balon care il cauta pe HIGUAIN.

Min.36: HIGUAIN in ofsaid.

INFO: Acum 24 de ore, era 5-0 pentru GERMANIA in fata BRAZILIEI! Acum este plictiseala mare! 🙂

Min.34: MESSI surprins si el in ofsaid.

Min.31: Accelerarea lui ROBBEN aduce un prim corner pentru OLANDA. Executa SNEIJDER, ROMERO boxeaza in doua randuri. VAN PERSIE cade in careu dar se semnalizase ofsaid.

Min.30: Hent la VAN PERSIE.

Min.29: MASCHERANO a revenit pe teren, OLANDA face o gafa in aparare dar CILLESSEN rezolva.

Min.27: WIJNALDUM il face, fara sa vrea, KO pe MASCHERANO! MASCHERANO a cazut de pe picioare si a speriat toata asistenta prezenta la meci, apoi a iesit singur de pe teren.

Min.26: VAN PERSIE nu reuseste sa-l depaseasca pe GARAY.

Min.25: GARAY trimite cu capul peste poarta, fundasul argentinian se resimte dupa ce a incasat un bocanc in cap de la VLAAR.

Min.24: Cornerul cu numarul 3 pentru sud americani.

Min.23: Centrarea lui VAN PERSIE respinsa de GARY. La atacul urmator KUYT respinge o minge din careul olandez.

INFO: Partida de la SAO PAULO este mult mai putin spectaculoasa decat cea de aseara.

Min.21: Un nou corner pentru ARGENTINA. Respinge VAN PERSIE coborat in sprijinul apararii.

Min.19: Primul corner pentru ARGENTINA. Centrarea ulterioara a lui LAVEZZI este retinuta de CILLESSEN.

Min.15: MESSI a tras prin zid dar CILLESSEN a retinut cu siguranta.

Min.14: PEREZ scoate o lovitura libera pentru ARGENTINA. 19 metri perpendicular pe poarta olandeza! Va executa MESSI. Este pericol la poarta europenilor.

Min.13: SNEIJDER trage si el pe langa poarta lui ROMERO.

Min.11: LAVEZZI a obtinut o lovitura libera pe care tot el o executa. Sutul lui ENZO PEREZ, aflat pe recuperare, se duce departe de poarta aparata de CILLESSEN.

Min.10: MESSI este deposedat la marginea careului olandez.

Min.8: Atac prelungit al europenilor care nu gasesc solutii pentru a penetra apararea argentiniana.

Min.7: ROBBEN surprins in pozitie de ofsaid.

Min.6: Centrarea lui ROBBEN este blocata de ZABALETA.

Min.4: Este randul olandezilor sa se apere sus si sa ii incomodeze pe adversari.

Min.3: Atac blocat al argentinienilor.

Min.1: Presing agresiv facut de sud americani inca din primul minut.

Min.1: Meciul dintre OLANDA si ARGENTINA a inceput! Lovitura de start a apartinut argentinienilor.

UPDATE 22.59: Capitanii ROBIN VAN PERSIE si LIONEL MESSI participa la obisnuita tragere la sorti a terenurilor alaturi de brigada din Turcia condusa de CUNNEYT CAKIR.

UPDATE 22.54: In acest moment se intoneaza imnurile de stat ale celor doua tari!

UPDATE: 22.45: Marele Sef al galeriei OLANDEI nu putea lipsi de la acest meci!

UPDATE 22.35: Deranj mare in familia regala olandeza in aceasta seara, in conditiile in care regele WILLEM ALEXANDER va tine cu OLANDA, iar regina MAXIMA cu ARGENTINA tinand cont de faptul ca sotia capului incoronat din Tara Lalelelor este din Tara Tangoului! Meciul dintre OLANDA si AUSTRALIA l-au vazut din tribune, insa pe cel din seara asta probabil ca il vor vedea din camere separate :)! WILLEM ALEXANDER a trimis un mesaj jucatorilor lui VAN GAAL in care isi cerea scuze ca nu poate fi prezent din cauza situatiei! 🙂

UPDATE 22.34: Cele doua echipe au iesit la incalzire!

UPDATE 22.30: Suporterii olandezi sunt prezenti la datorie! 🙂

UPDATE 22.25: In seara asta joaca ZIMBABWE si noi nu stim? 🙂

UPDATE 22.18: Temperatura 15 grade Celsius, Vantul bate cu 10m/sec, Umiditate 79%, Ploaia s-a oprit.

UPDATE 22.12: VIDEO REMEMBER: CM FRANTA 1998: Sferturi de finala: OLANDA – ARGENTINA 2-1 (PATRICK KLUIVERT, secundul de azi al lui VAN GAAL deschidea scorul, CLAUDIO “PADUCHELE” LOPEZ egala, iar DENIS BERGKAMP marca golul calificarii in ultimul minut de joc).

UPDATE: 22.05: Suporterii argentinieni savureaza inca scorul inregistrat aseara de rivalii brazilieni!

UPDATE 21.52: S-au anuntat ECHIPELE de START

OLANDA: 1. Jasper Cillessen – 3. Stefan de Vrij, 2. Ron Vlaar, 4. Bruno Martins Indi – 15. Dirk Kuyt, 20. Georginio Wijnaldum, 6. De Jong, 5. Daley Blind – 11. Arjen Robben, 10. Wesley Sneijder – 9. Robin van Persie. ANTRENOR: LOUIS VAN GAAL.

ARGENTINA: 1. Sergio Romero – 4. Pablo Zabaleta, 15. Martin Demichelis, 2. Ezequiel Garay, 16. Marcos Rojo – 14. Javier Mascherano, 6. Lucas Biglia, 8. Enzo Perez – 10. Lionel Messi – 22. Ezequiel Lavezzi, 9. Gonzalo Higuain. ANTRENOR: ALEJANDRO SABELLA.

UPDATE 21.50: Meciul din aceasta seara va fi precedat de un moment de reculegere in memoria lui ALFREDO DI STEFANO, fostul mare jucator argentinian decedat in urma cu 24 de ore la varsta de 88 de ani.

UPDATE 21.45: VIDEO REMEMBER: CM GERMANIA 1974: 28 iunie PARKSTADION: OLANDA – ARGENTINA 4-0 (JOHAN CRUIJFF 2, RUUD KROL si JOHNNY REP)

UPDATE 21.40: VIDEO REMEMBER: CM 1978: Finala dintre ARGENTINA si OLANDA 3-1 dp (MARIO KEMPES 2, DANIEL BERTONI, respectiv DICK NANNINGA)

UPDATE 21.35: Jucatorii argentinieni s-au motivat inaintea partidei cu OLANDA cu urmatorul filmulet !

UPDATE 21.30: Jurnalistii olandezi de la “De Telegraaf” au prefatat intr-un mod special partida din aceasta seara!

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA are in palmares doua titluri mondiale, in 1978 acasa, dupa 3-1 cu OLANDA, in prelungiri, si in MEXIC 1986, 3-2 cu GERMANIA, ulterior pierzand finala din 1990 in fata acelorasi PANZERE, scor 0-1. OLANDA a jucat si ea trei finale, dar le-a pierdut pe toate, in RFG 1974, ARGENTINA 1978 si AFRICA DE SUD 2010.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si OLANDA s-au intalnit de patru ori la turneele finale ale CUPEI MONDIALE,  europenii impunandu-se de doua ori, sud-americanii o data, iar un meci s-a incheiat cu o remiza. La CM RFG 1974, OLANDA a surclasat ARGENTINA cu 4-0 (JOHAN CRUIJFF 2, RUUD KROL si JOHNNY REP), in faza a doua, ajungand apoi in finala, pe care a pierdut-o in fata Germaniei. ARGENTINA a castigat finala din 1978 (3-1, dupa prelungiri, MARIO KEMPES 2, DANIEL BERTONI, respectiv DICK NANNINGA).

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. La CM FRANTA 1998, in sferturile de finala, OLANDA a trecut cu 2-1 de ARGENTINA (PATRICK KLUIVERT, secundul de azi al lui VAN GAAL deschidea scorul, CLAUDIO “PADUCHELE” LOPEZ egala, iar DENIS BERGKAMP marca golul calificarii in ultimul minut de joc). Partida de la CM GERMANIA 2006 a fost cea mai putin spectaculoasa, cele doua echipe remizand, scor 0-0, in grupe. La acel meci au fost in teren, SNEIJDER, VAN PERSIE si KUYT (OLANDA), dar si LIONEL MESSI, MASCHERANO si MAXI RODRIGUEZ (ARGENTINA). In total, OLANDA si ARGENTINA s-au intalnit de opt ori, europenii impunandu-se de patru ori, sudamericanii o singura data, alte trei meciuri incheindu-se la egalitate.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA, cu 12 goluri, are cel mai bun al doilea atac, dupa GERMANIA, de la CM 2014, alaturi de COLUMBIA, care a fost eliminata din competitie. LIONEL MESSI a marcat patru din cele opt goluri ale ARGENTINEI, in timp ce ARJEN ROBBEN si ROBIN VAN PERSIE au marcat cate trei goluri pentru OLANDA la turneul din BRAZILIA.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA si-a egalat cea mai lunga serie a sa de victorii consecutive la CUPA MONDIALA, cinci, cu ocazia succesului din meciul cu BELGIA, 1-0 in sferturi. Toate victoriile echipei “albiceleste” la turneul din BRAZILIA au fost la diferenta de un singur gol, sudamericanii fiind singurii care au bifat succese pe linie la acest turneu final de CM.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. La CM 2014, OLANDA a debutat cu un senzational 5-1 in fata campioanei mondiale en titre, SPANIA, luandu-si revansa dupa finala CM 2010. Pentru “Oranje” au urmat 3-2 cu Australia si 2-0 cu Chile in grupa, un “turnover” spectaculos cu Mexicul, in optimi, 2-1, dupa doua goluri marcate in ultimele minute de joc, si o victorie la loviturile de departajare in fata revelatiei Costa Rica.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Toate meciurile ARGENTINEI din grupa au fost decise de LIONEL MESSI, 2-1 cu Bosnia, 1-0 cu Iran si 3-2 cu Nigeria, pentru ca in optimi sa treaca de Elvetia cu 1-0, dupa prelungiri, iar in sferturi sa invinga Belgia, tot la limita, cu 1-0. Din punct de vedere statistic, OLANDA a fost mai indisciplinata echipa de la Mondialul brazilian, cu 91 de faulturi, fata de 54 ale ARGENTINEI, europenii primind 7 cartonase galbene, iar sud-americanii 5.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Olandezii au alergat mai mult, cu o medie de 114,8 km, fata de 109,6 km ai argentinienilor. Echipa selectionerului ALEJANDRO SABELLA a pasat mai mult (2.428 pase reusite), fata de OLANDA (2.031), dar procentajul este egal, 80 de procente de reusita de fiecare parte. OLANDA a ajuns de doua ori la loviturile de departajare in Cupa Mondiala, pierzand in semifinala cu Brazilia din 1998, dar castigand in sferturile CM 2014 in fata Costa Ricai. OLANDA  va juca, la acest Mondial, cu a cincea echipa care vorbeste spaniola, dupa Spania, Chile, Mexic si Costa Rica.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. ARGENTINA a trecut cu bine de doua sesiuni de penalty-uri in 1990 in fata Iugoslaviei (sferturi) si Italiei (semifinale). Sud-americanii au avut succes si in 1998, eliminand Anglia din optimi, singurul esec consemnandu-se in 2006, in sferturile de finala, in fata echipei gazda, GERMANIA. Vom avea parte de un duel interesant, intre LIONEL MESSI, vedeta ARGENTINEI, si ARJEN ROBBEN (FOTO TEXT), starul OLANDEI, iar fiecare dintre cei doi are sanse sa isi adjudece titlul de cel mai bun fotbalist al Cupei Mondiale 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA si ARGENTINA au absente de marca, batavii ramanand fara mijlocasul defensiv NIGEL DE JONG, iar argentinienii fara extrema ANGEL DI MARIA. La ARGENTINA revine fundasul stanga MARCOS ROJO, dupa expirarea suspendarii.

ECHIPE PROBABILE:
OLANDA: 1. Jasper Cillessen – 3. Stefan de Vrij, 2. Ron Vlaar, 4. Bruno Martins Indi – 15. Dirk Kuyt, 20. Georginio Wijnaldum, 10. Wesley Sneijder, 5. Daley Blind – 11. Arjen Robben, 21. Memphis Depay – 9. Robin van Persie. ANTRENOR: LOUIS VAN GAAL.

STADION: “CORINTHIANS” (SAO PAULO, capacitate 62.601 locuri)
ARBITRI: CUNEYT CAKIR – BAHATTIN DURAN, TARIK ONGUN (toti din Turcia). REZERVA: JONAS ERIKSSON (Suedia).

Sursa foto: fifa.com