Campionatul Mondial de fotbal 2014: OLANDA-COSTA RICA 4-3 dld (0-0, 0-0) LIVE TEXT: Calificare in extremis

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA si COSTA RICA se vor intalni in cel mai dezechilibrat SFERT de FINALA de la CUPA MONDIALA din BRAZILIA. Disputa dintre cele doua va incepe, sambata seara, de la ora 23.00 (ora ROMANIEI) si va putea fi urmarit in format LIVE TEXT pe MONDO NEWS.

UMANA SUTEAZA APARA KRUL SI OLANDA ESTE IN SEMIFINALE! OLANDA – ARGENTINA IN CEA DE-A DOUA SEMIFINALA DE LA CM!

VAN PERSIE INSCRIE !!! 1-1

COSTA RICA EXECUTA PRIMA PRIN BORGES! Inscrie BORGES!

FINAL DE PARTIDA! VOM AVEA LOVITURI DE DEPARTAJARE!!!

Min.120: SCHIMBARE OLANDA! OLANDA SCHIMBA portarii! Iese CILLESSEN si intra KRUL

Min.117. Corner pentru COSTA RICA. Ocazie pentru URENA!

Min.114: LENS este surprins in ofsaid.

Min.113: BOLANOS este blocat de DE VRIJ in careul advers.

Min.111: HUNTELAAR il faulteaza pe NAVAS care se resimte.

Min.109: Reluare lui HUNTELAAR este pe langa.

Min.108: Costaricanii scapa inca o data! Corner pentru OLANDA.

Min.107: Lovitura libera pentru OLANDA! ACOSTA vede cartonasul galben.

PAUZA intre cele doua reprize de prelungiri! HUNTELAAR va intra la olandezi in locul lui lui MARTINS INDI!

Min.105: OLANDA revine in atac dupa o executie slaba a lui RUIZ. ACOSTA faulteaza. Doua minute suplimentare pentru prima repriza a prelungirilor.

Min.102: Sutul lui ROBBEN este blocat cu mana de DIAZ si va fi lovitura libera pentru OLANDA! Executa acelasi ROBBEN in zid.

Min.101: Capitanul BRYAN RUIZ se resimte dupa o ciocnire cu MARTINS INDI.

Min.99: Ofsaid OLANDA.

Min.98: URENA cade in careul advers dupa un contact cu VLAAR dar nu se putea acorda 11 metri.

Min.97: SCHIMBARE COSTA RICA: Iese TEJEDA si intra CUBERO.

Min.94: KEYLOR NAVAS  se resimte. Un nou corner pentru OLANDA.

Min.92: Corner executat de ROBBEN reluare cu capul a lui VLAAR respinge NAVAS!!! O noua ocazie pentru OLANDA!!!!

Min.90: Au inceput prelungirile. OLANDA in atac! ROBBEN surprins in ofsaid!!

MIN.90+4: VOM AVEA PRELUNGIRI!!!!!

Min.90+1: Sutul lui VAN PERSIE RESPINS de NAVAS, apoi TEJEDA respinge sutul lui VLAAR de pe linia portii ajutat si de transversala! CE OCAZIE RATEAZA OLANDA!!

Min.90: 4 minute suplimentare indicate de la margine. Lovitura libera pentru OLANDA.

Min.88: VAN PERSIE lufteaza incredibil!!

MIN. 84: OCAZIE URIASA PENTRU OLANDA!!! NAVAS il blocheaza  pe LENS!

Min.80: LOVITURA libera pentru OLANDA> GONZALEZ vede cartonasul galben. SNEIJDER EXECUTA in BARA!!!!!

Min.77: Corner pentru OLANDA! SCHIMBARE COSTA RICA: Iese GAMBOA, accidentat, si intra MYRIE.

Min.76: SCHIMBARE OLANDA: Iese DEPAY si intra LENS.

Min.73: Mingea reluata cu capul de VLAAR trece peste transversala portii lui NAVAS.

Min.72: Atac al costaricanilor.

Min.70: GAMBOA este scos pe targa din teren. Costaricanul revine pe teren.

Min.67: Corner OLANDA.

Min.65: SCHIMBARE COSTA RICA: Iese CAMPBELL si intra URENA.

Min.63: Cartonas galebn pentru MARTINS INDI. Ocazie pentru COSTA RICA dupa o lovitura libera.

Min.62: Sutul lui BOLANOS trece peste poarta aparata de CILLESSEN.

Min.59: JOEL CAMPBELL cade in careul advers dar centralul nu acorda nimic dupa interventia imprudenta a lui MARTINS INDI.

Min.58: Corner OLANDA.

Min.57: Aparare excelenta a costaricanilor. OLANDA nu reuseste sa desfaca apararea adversa.

Min.55: Corner pentru OLANDA.

Min.52: Lovitura libera pentru OLANDA. Cartonas galben pentru UMANA. Reluarea lui SNEIJDER se duce peste poarta aparata de NAVAS.

Min.49: OLANDA nu gaseste culoare catre poarta lui NAVAS.

Min.47: Costaricanii se apara destul de sus, iar olandezii au probleme la faza de constructie.

Min.46: Partida s-a reluat. Olandezii au avut prima minge a celei de-a doua reprize.

Min.45+1: Pauza! 0-0 cu patru interventii senzationale ale lui KEYLOR NAVAS.

Min.44: COSTA RICA se apara extraordinar. De la margine se arata un minut suplimentar.

Min.43: Fault in atac al lui VAN PERSIE.

Min.41: Atac OLANDA! NAVAS RETINE DE LA PICIOARELE  LUI VAN PERSIE.

Min.38: OCAZIE MARE OLANDA !!!! NAVAS interventie de exceptie la sutul lui SNEIJDER.

Min.37: O noua lovitura libera pentru OLANDA.

Min.35: OLANDA ramane in jumatatea de teren a jucatorilor din America Centrala.

Min.34: Lovitura libera pentru OLANDA.

Min.30: CILLESSEN retine. Ocazie pentru Costa Rica.

Min. 29: DEPAYYYYY suteaza bine dar NAVAS scoate cu piciorul!!! Ocazie pentru OLANDA.

Min.27: Lovitura libera pentru COSTA RICA.

Min.25: DEPAY este surprins in ofsaid.

Min.24: RUIZ faulteaza in atac.

Min.22: Dubla OCAZIE pentru OLANDA. VAN PERSIE si SNEIJDER il scot in evidenta pe NAVAS pentru prima oara in aceasta seara.

Min. 20: Repunere de la margine pentru OLANDA.

Min.18: Actiune de atac esuata a costaricanilor. VLAAR respinge un balon centrat de BORGES.

Min.15: BORGES este blocat de DE VRIJ.

Min.14: Centrarea lui DIRK KUYT este indepartata de DIAZ.

Min.12: VAN PERSIE si DEPAY au initiat un atac, rezolvat bine de fundasii adversi.

Min.10: Costaricanii au un prim atac ceva mai consistent.

Min.7: Corner pentru OLANDA. Fara rezultat.

Min.6: Olandezii sunt mai insistenti! VAN PERSIE surprins in ofsaid.

Min.3: Ambele echipe incearca sa atace poarta adversa.

Min.1: A inceput partida! Lovitura de start a apartinut costaricanilor.

UPDATE: 22:58: Capitanii VAN PERSIE si BRYAN RUIZ participa la obisnuita tragere la sorti a terenurilor.

UPDATE: 22: 53: Se intoneaza imnurile celor doua tari!

UPDATE: 22.45: FOARTE TARE! 🙂

UPDATE: 22.40: VAMOS LOS TICOS!

UPDATE: 22.08: Imagini din vestiarele celor doua formatii:

UPDATE: 21.42: S-au anuntat ECHIPELE de START:

OLANDA: Cillessen – Vlaar, De Vrij, Martins Indi, Blind – Wijnaldum, Sneijder, Depay – Robben, Van Persie, Kuyt. ANTRENOR: LOUIS VAN GAAL.
COSTA RICA: Navas – Gamboa, Acosta, Gonzalez, Umana, Diaz – Ruiz, Borges, Tejeda, Bolanos – Campbell. ANTRENOR: JORGE LUIS PINTO.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA si COSTA RICA se vor intalni in premiera, latino-americanii fiind, fara indoiala, surpriza placuta a acestui turneu final de CM, ei reusind sa se califice pentru prima oara in SFERTURILE de FINALA. In schimb, tehnicianul VAN GAAL si jucatorii ROBBEN si HUNTELAAR au o amintire neplacuta din 2001 cand au facut parte din echipa OLANDEI de tineret invinsa in grupe la CM UNDER 20 cu 3-1 de reprezentativa similara a COSTA RICAI.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. COSTA RICA nu a pierdut niciunul din cele trei meciuri sustinute cu echipe europene la CUPA MONDIALA 2014, invingand Italia (1-0) si remizand cu Anglia (0-0) si cu Grecia (1-1, 5-3 dld), dupa ce au debutat cu un neverosimil 3-1 cu Uruguay.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. COSTA RICA ar putea deveni prima echipa din CONCACAF care ajunge in semifinalele Cupei Mondiale dupa SUA, la editia inaugurala, CM URUGUAY 1930.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA, tripla vicecampioana mondiala (1974, 1978, 2010), a reusit sa castige de trei ori la CM din BRAZILIA 2014 dupa ce a fost condusa, egaland performanta RFG din 1970.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA, cu ROBBEN, SNEIJDER si VAN PERSIE, are cel mai bun atac dintre echipele de la CM 2014, cu 12 reusite in patru partide, dar a evitat cu mari emotii eliminarea in optimi, in fata Mexicului, cu doua goluri marcate in finalul jocului.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. OLANDA a pierdut un om de baza, inchizatorul NIGEL DE JONG, indisponibil pentru restul turneului, iar posibili inlocuitori sunt Daley Blind, Jonathan de Guzman sau Jordy Clasie.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. LOS TICOS nu ii vor avea pe fundasii ROY MILLER (accidentat) si OSCAR DUARTE (suspendat), in timp ce portarul KEYLOR NAVAS, eroul din meciul cu Grecia, a acuzat o accidentare la umar. Capitanul costarican Bryan Ruiz este un bun cunoscator al fotbalului olandez, dupa ce a evoluat la Twente Enschede si la PSV Eindhoven (in ultimele sase luni si unde este coechipier cu WIJNALDUM si DEPAY).

Daca vor fi avertizati in acest meci urmatorii jucatori vor rata SEMIFINALA in conditiile in care echipa lor se califica: DE VRIJ, BLIND, DE GUZMAN (OLANDA) si GONZALEZ, CUBERO, TEJEDA, GRANADOS, RUIZ, NAVAS (COSTA RICA).

ECHIPE PROBABILE:

OLANDA: 1. Jasper Cillessen – 7. Daryl Janmaat, 3. Stefan de Vrij, 2. Ron Vlaar, 4. Bruno Martins Indi, 15. Dirk Kuyt – 5. Daley Blind, 8. Jonathan de Guzman – 10. Wesley Sneijder – 9. Robin van Persie, 11. Arjen Robben. ANTRENOR: LOUIS VAN GAAL.

COSTA RICA: 1. Keylor Navas – 16. Cristian Gamboa, 4. Michael Umana, 3. Giancarlo Gonzalez, 2. Johnny Acosta, 15. Junior Diaz – 10. Bryan Ruiz, 5. Celso Borges, 17. Yeltsin Tejeda, 7. Christian Bolanos – 9. Joel Campbell. ANTRENOR: JORGE LUIS PINTO.

STADION: “FONTE NOVA” (SALVADOR, capacitate 52.083 de locuri).
ARBITRI: RAVSAN IRMATOV – ABDUXAMIDULLO RASULOV (ambii Uzbekistan), BAKHADIR KOCHAROV (Kargistan). REZERVA: NOUMANDIEZ DOUE (Coasta de Fildes).

Sursa foto: fifa.com