CE HANDBAL FEMININ 2014: ROMANIA a fost INVINSA de UNGARIA cu scorul de 19-20

Nationala feminina de handbal a ROMANIEI a fost INVINSA de UNGARIA cu scorul de 20-19 (10-8), sambata, la Debrecen, in primul sau meci din Grupa principala 1 a Campionatul European din Ungaria si Croatia – EURO 2014.

Tricolorele au avut meciul in mana, la fel cum s-a intamplat si cu Danemarca, dar au marcat un singur gol in ultimele zece minute si au pierdut intalnirea, avand sanse pur teoretice de a se califica in semifinale.

UNGARIA a inceput mai bine partida si a condus cu 2-0 (8), 3-1 (11) si 4-2 (13), dar echipa noastra, care nu a marcat in primele zece minute, a reusit egalarea in minutul 19, 4-4. Gazdele au trecut din nou la carma partidei si s-au desprins la trei goluri, 8-5 (24), 9-6 (26), pentru ca la pauza avantajul sa fie de doua goluri, 10-8.

ROMANIA a facut un joc excelent de aparare in repriza secunda, a recuperat diferența si in minutul 40 a trecut in avantaj, 14-13. Romania s-a desprins la doua goluri, 17-15 (48), marcand prin Neagu, intr-un moment in care se afla in inferioritate. Echipa lui Tadici a trecut de cateva ori pe langa o distanțare la trei goluri, dar nu a mai marcat decat o singura data in ultimele 11 minute, Ungaria inscriind ultimele trei goluri ale partidei, in ultimele cinci minute, si castigand cu 20-19, dupa ce Romania a irosit si un ultim atac.

Au evoluat echipele:

UNGARIA: Eva Kiss, Orsolya Herr, Blanka Biro — Krisztina Triscsuk (4 goluri), Zita Szucsanszki (4), Aniko Kovacsics (2), Anita Bulath (1), Piroska Pappne-Szamoransky, Bernadett Bognar-Bodi (1), Szabina Mayer (1), Szimonetta Planeta, Rea Meszaros (1), Ildiko Erdosi, Monika Kovacsicz (1), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth (2). Selecționer: Andras Nemeth.

ROMANIA: Paula Ungureanu — Aneta Pirvuț (1), Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Țacalie, Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Florina Chintoan (1), Laura Chiper (1), Georgiana Ciuciulete (1), Daniela Babeanu (2), Cristina Zamfir. Selecționer: Gheorghe Tadici.

Arbitri: Evgheni Zotin, Nikolai Volodkov (ambii din Rusia)

Observator EHF: Monika Hagen (Suedia), supervizor EHF: Bozidar Djurkovic (Serbia).

In alte meciuri de sambata, Danemarca a dispus cu 28-19 de Polonia, iar Norvegia a invins Spania, cu 29-26.

Norvegia este liderul clasamentului, cu 6 puncte, urmata de Spania, 4 p, Ungaria, 4 p, Danemarca, 3 p, Romania, 1 p, Polonia, 0 p.

ROMANIA va juca luni urmatorul meci, cu Spania, de la ora 17,00 (ora Romaniei).

Sursa foto: prosport.ro